دبیرکل خانه کارگر در نقد افزایش نرخ یارانه نقدی گفت: وقتی پول فعال به پول منفعل تبدیل می‌شود در خدمت نامولدها و سوداگران قرار می‌گیرد.

علیرضا محجوب در گفت‌وگو با ایلنا، در مورد طرح افزایش نرخ یارانه نقدی در مجلس گفت: در زمان تصویب قانون هدفمندی یارانه‌ها هم گفته بودم که مخالف پرداخت نقدی هرگونه کمکی هستم که در ازای آن کاری انجام نمی‌شود. در واقع نباید با تعاریف مبهم برای کمک به سفره مردم، یارانه نقدی پرداخت کنیم بدون اینکه بدانیم چه کسی کار می‌کند یا نمی‌کند.

وی ادامه داد: معتقدم با این اقدام، آنچه در عمل اتفاق افتاده و خواهد افتاد، پرداخت یارانه سنگین به ثروتمندان است و عملاً آنها از کیسه مردم برداشت می‌کنند.

دبیرکل خانه کارگر افزود: تورم هدیه به ثروتمندان است پس افزایش یارانه نقدی چون در ازای آن کاری نشده به نام فقرا و به کام ثروتمندان خواهد بود.

وی ادامه داد: این‌گونه تصمیم‌ها در واقع بر کسری بودجه می‌افزاید. از سوی دیگر اتفاقاتی در کنار آن روی خواهد داد یعنی حجم پول، نقدینگی و پایه پولی افزایش می‌یابد و حتی سرعت گردش پول را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چون در ازای آن تولیدی ایجاد نشده بار فزاینده تورمی ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت که وقتی پول فعال به پول منفعل تبدیل می‌شود در خدمت نامولدها و سوداگران قرار می‌گیرد بنابراین لطفاً به نام فقرا و به کام ثروتمندان تصمیم نگیرید. البته بسیاری از تصمیم‌گیران از کُنه این موضوع اطلاعی ندارند وگرنه در سیاست‌گذاری قطعاً نیت آنها کمک به فقراست. از این عزیزان می‌خواهیم ابتدا تاثیرات این تصمیمات را با دقت محاسبه و سپس در صحنه علنی مجلس آن را مطرح کنند.

این نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: برای کاهش کسری بودجه شاید بدترین کار راحت‌ترین هم است، یعنی کاهش ارزش پول ملی. وظیفه اصلی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار که نمایندگان مجلس نیز در آن حضور دارند صیانت از ارزش پول ملی به عنوان مرزهای اقتصادی است. شاید باور این کار برای عده‌ای سخت باشد اما هیچ کشوری در صد سال اخیر شرایط بدتری از آلمان نداشته است، در جنگ اول شکست خورد، بدترین تصمیمات اقتصادی گرفته شد و پول آن در بدترین سراشیبی سقوط قرار گرفت طوری‌که در در فاصله ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۳ پول آلمان را در گاری جابه‌جا می‌کردند. نمونه مشابه هم در پایان جنگ جهانی دوم و در دهه منتهی به ۱۹۵۶ بود اما آلمان با افزایش تولید در حالی‌که باید غرامت هم می‌پرداخت، توانست بازسازی ارزش پول ملی را در اولویت قرار دهد و کاهش ارزش 300درصدی را در فاصله 5 ساله جبران کند. کسانی که می‌گویند افزایش ارزش پولی ملی شدنی نیست برخلاف تجربه اقتصادی سخن می‌گویند.

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: همه تقریبا می‌دانند کاهش ارزش پولی بیشتر به ضرر فقرا است چون فقرا بیشتر با پول کار می‌کنند و اغنیا ثروت خود را تبدیل به دارایی‌های دیگر کرده‌اند. حال با این اوصاف آیا این تصمیم‌ها به نفع فقرا است؟

محجوب خاطرنشان کرد: معتقدم این اقدامات سیگنال به سوداگران است که دارایی‌ها خود مانند ارز، خودرو و... را تبدیل نکنند چون ارزش دلار یا خودرو افزایش می‌یابد.

دبیرکل خانه کارگر تاکید کرد: خروجی و حاصل این تصمیمات مجلس، تورم و کاهش ارزش پول بیشتر و نهایتاً افزایش خارق‌العاده نرخ فزاینده نقدینگی خواهد بود که امیدوارم محقق نشود.

محجوب با بیان مجدد اینکه با فلسفه یارانه نقدی مخالف است، اظهار داشت: در این موضوع اقتصاددانان سوسیالیست و سرمایه‌داری توافق دارند. البته من نظر متفاوتی نسبت به یارانه کالایی دارم چون یارانه کالایی در بسیاری از سطوح قابل قبول است.

وی افزود: اقتصاددانان باور دارند که نباید قیمت‌های طبیعی را بر هم زد. قیمت سوخت یارانه‌ای نداشت و طبیعی بود. کسانی که مسئولان را راهنمایی کردند یا با اقتصاد ایران آشنا نبودند یا مباحث یارانه را نمی‌شناسند وگرنه قیمت سوخت به یارانه ربطی نداشت و این بازتعریف برای توزیع مبالغ بود. در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 که یارانه نقدی از سوی دو کاندیدا مطرح شد، مشخص بود که از ابتدا این طرح ناپخته است و وقتی خواستند قانون کنند ما مخالفت کردیم. حالا هم کسانی که در این مسیر گام برمی‌دارند قطعا علیه فقرا هستند نه در راستای منافع آنها.

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: فرض کنید ما تورم یا نقدینگی بالا نداشتیم. باز هم یارانه نقدی منتج به افزایش تورم و کاهش ارزش پولی می‌شد چون تقاضای بیشتر ایجاد می‌کند و چون امکان تولید این کالاها بدون اتکا به ارز وجود ندارد، خود به خود نرخ برابری ما با پول‌های خارجی بیشتر می‌شود که اینجا موضوع سرکوب قیمت مطرح می‌شود که دولت کنونی و گذشته متوسل به آن شدند. وقتی بر تقاضای کالا افزوده می‌شود باید تولید بیشتری داشته باشیم اما وقتی بیشتر مواد اولیه، نیمه‌ساخته و واسطه وارداتی است، تقاضا بلافاصله دو تاثیر دارد که یکی افزایش تقاضا برای ارز است که دولت گذشته آن را سرکوب کرد و دولت کنونی کمی مقاومت کرد که نتیجه هر دو تورم وحشتناک خصوصا برای فقرا بود.

وی اذعان کرد: اکنون قاطبه مردم ما زندگی بسیار سختی دارند و دخل و خرج چند ده میلیون ایرانی با هم نمی‌خواند و این شکاف با هیچ پولی پر نمی‌شود مگر با واقعی کردن دستمزدها.

دبیرکل خانه کارگر افزود: وقتی قیمت‌ها را حقیقی می‌کنید دستمزدها را نیز هم حقیقی کنید. اگر می‌خواهید به کارفرما کمک کنید مالیات کمتر بگیرید تا کارفرما آن را بر حقوق کارگران بیافزاید.