با تعطیلی کارخانه قند ورامین، کارگران آن بیکار شدند و بخشی از چرخه تولید قند و شکر کشور از مدار خارج شد. اهمیت این کارخانه که تأسیس آن به سال ۱۳۱۳ بازمی‌گردد، در ایجاد ارتزاق ورامینی‌ها تا حدی بود که محله‌ای از شهر ورامین به نام محله کارخانه قند نام‌گذاری شد و بسیاری از کارگران اسبق آن و فرزندان و نوه‌هایشان از سال‌های قبل در این محل زیسته‌اند اما این کارخانه باعظمت یکی دو دهه است که هرروز کوچک‌تر شده و سرانجام پس از نزدیک به ۹ دهه فعالیت با مشکل قطع زنجیره تولید مواجه و تعطیل شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، یکی از مطالبات و درخواست‌های کارگران سابق کارخانه قند ورامین این است که این کارخانه از بخش خصوصی گرفته شود و دوباره به بخش دولتی بازگردد. به گفته آنها مدیران، توانایی مدیریت این مجموعه را ندارند در صورتی که سوابق این کارخانه نشان می‌دهد که در ۸۰ سال گذشته این کارخانه اصلاً تعطیل نبوده است و زمانی که به بخش خصوصی واگذار شد، مقدمات تعطیلی آن فراهم شد.

برخی از کارگران هنوز دنبال شغل می‌گردند

«جمشید امینی» مسئول برق کارخانه قند ورامین در این باره می‌گوید: از سال ۸۲ در این کارخانه مشغول به کار شدم. با توجه به مهارتی که داشتم در بخش فنی و برقی این کارخانه کار می‌کردم. این مجموعه ۵ الی ۶ مدیر برق کارخانه داشت که زیرمجموعه هر مدیر ۲۰ کارگر در خصوص کارهای فنی و برقی برای این کارخانه کار می‌کردند.

وی ادامه داد: از زمانی که این کارخانه تعطیل شد، بعد از چند مدتی دنبال کار بودیم و نهایتاً برخی از کارگران کار پیدا کردند و عده‌ای همچنان بیکار هستند. ۱۶ سال در کارخانه قند بودم و به قولی عمرم را در آنجا سپری کردم ولی به ما گفتند مواد اولیه وجود ندارد و کارخانه تعطیل است.

از سال ۸۲ که این کارخانه را به بخش خصوصی واگذار کردند مشکلات این کارخانه هم نیز شروع شد. بخش خصوصی در ابتدا حقوق کارگران را کم کرد و در نهایت با اخراج کارگران این کارخانه را تعطیل کردند

مسئول برق کارخانه قند ورامین ادامه داد: زمانی که کارخانه کار می‌کرد، همه کارگران راضی بودند و یک مجموعه بسیار خوبی داشتیم.

بخش خصوصی موافق تولید نبود

«حمید حیدریان» یکی از بازنشستگان کارخانه قند ورامین هم می‌گوید: از سال ۱۳۷۱ در این مجموعه بزرگ مشغول به کار و در سال ۹۳ بازنشسته این کارخانه شدم. کارگران سال‌های دهه 70 حدود ۶۰۰ نفر بودند که در طول برهه زمانی این کارگران به ۱۵۰۰ نفر هم رسیدند. وی ادامه داد: از سال ۸۲ که این کارخانه را به بخش خصوصی واگذار کردند مشکلات این کارخانه هم نیز شروع شد. بخش خصوصی در ابتدا حقوق کارگران را کم کرد و در نهایت با اخراج کارگران این کارخانه را تعطیل کردند. بخش خصوصی کارگران این کارخانه را تحت فشار می‌گذاشت و نمی‌گذاشت تولید صورت گیرد.

این بازنشسته کارخانه قند به عنوان یکی از کارگران قدیمی این مجموعه بزرگ می‌گوید: نبود شکر خام یکی از بهانه‌های مدیران این مجموعه بود. یاد دارم در یکی از ماه‌های نزدیک به عید ۳۵۰هزار تن شکر برای این کارخانه خریداری شد که این شکرها در میان راه با قیمت آزاد به فروش رسید. با صراحت و با تمام وجودم می‌گویم که تمام مدیران این کارخانه در امر تعطیلی کارگران و مجموعه بزرگ کارخانه قند ورامین مقصر بوده‌اند.

دولت اجازه واردات شکر خام را نمی‌دهد و عنوان می‌شود به صرفه نیست شکر خام را به قند و شکر سفید تبدیل کنیم. همین امر باعث شد که کارخانه قند ورامین با این قدمت و با این کارگران رو به تعطیلی برود

حیدریان خاطرنشان کرد: هر زمانی که به دلیل‌های مختلف با برخی از مدیران کارخانه حرف و حدیثی صورت می‌گرفت، آنها به ما می‌گفتند هر کجا که می‌خواهید بروید، هر اداره‌ای یک قیمتی دارد و حرفتان به جایی نمی‌رسد. مسئولین شهرستان ورامین هم در خصوص این کارخانه کوتاهی کرده‌اند و هر چقدر فریاد زدیم، مسئولین در آن زمان در خواب بودند و صدای ما را نشنیدند.

وی در خصوص احتمال بازگشایی این کارخانه افزود: امیدوارم که این کارخانه با همت مسئولین مجدد بازگشایی بشود تا جوانان بیکار شهر عزیزمان دوباره در این کارخانه مشغول به کار بشوند و در کنار خانواده‌های خود شاد، سلامت و تندرست باشند. در یک جمله بگویم که تمامی مدیران این کارخانه در طول این سال‌ها به کارگران وعده‌های زیادی داده‌اند اما هنوز که هنوز است این وعده‌ها عملی نشده است.

اجازه واردات بدهند،

کارخانه راه می‌افتد

«علیرضا فداکار» نایب رئیس هیأت مدیره کارخانه قند درباره وضعیت این کارخانه گفت: دولت اجازه واردات شکر خام در سال‌های گذشته را نداد و نمی‌دهد و عنوان می‌شود به صرفه نیست شکر خام را به قند و شکر سفید تبدیل کنیم. همین امر باعث شد که کارخانه قند ورامین با این قدمت و با این کارگران رو به تعطیلی برود.

وی اظهار امیدواری کرد دولت در تصمیم خود تجدیدنظر کند و اعلام کرد آماده همکاری با دولت برای واردات و خرید شکر هستیم.

نایب رئیس هیئت مدیره کارخانه قند با بیان اینکه شرایط دولت برای تولید شکر و قند منصفانه نیست، یادآور شد: تمام کارگران بازنشسته قند ورامین تا امروز کلیه حقوق، مزایا و حق سنوات خود را دریافت کرده‌اند و اگر کارگری در خصوص مزایای خود مطالبه‌ای دارد و اگر از طرف اداره کار و تعاون نامه‌ای مبنی بر اینکه حقوق خود را دریافت نکرده است، بیاورد، ما در خدمت آنها هستیم و تمام مزایا و حقوق آنها را واریز می‌کنیم.

فداکار در پایان سخنان خود گفت: تا امروز که بنده در حین صحبت با شما عزیزان هستم، هیچ بدهی در بخش کارگران قراردادی و استخدامی وجود ندارد.