مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اعلام کرد: در راستای طرح دولت برای پوشش بیمه یک میلیون و ۴۴۰هزار نفر از روستاییان و عشایر فاقد بیمه، ۱۵۰هزار شاغل و صنعتگر روستایی حوزه صنایع‌دستی بیمه می‌شوند.

علی شیرکانی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور اظهار داشت: صنایع‌دستی نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور و به ویژه اقتصاد بخش روستایی دارد. وی ادامه داد: به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه صنایع دستی، سرمایه کم و ارزش افزوده پایین نیاز است که دولت از این صنعت حمایت ویژه‌ای داشته باشد. مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به طرح پوشش بیمه‌ای بیش از یک میلیون و ۴۰۰هزار خانوار روستایی و عشایری گفت: قرار است تا به وسیله این طرح بتوان حمایت‌های دولت را در دوران کرونا و تاثیرات منفی اقتصادی آن که با از دست دادن بسیاری از بازارها نمایان شده، بهبود بخشید و امیدواریم تا این طرح نقطه اتصالی بین کار و بازار باشد. وی، صنایع‌دستی را صنعت مادر کشور دانست که می‌تواند مشکل بیکاری جوانان کشور را حل کند و گفت: این طرح با حمایت دولت، سازمان برنامه و بودجه و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم انجام و اعتبارات آن تامین شده و امیدواریم تا برای تمام روستاییان و عشایر کشور به ویژه شاغلین در صنایع‌دستی، سبب خیر شود.

در این مراسم، معاونت صنایع‌دستی و هنرهای دستی سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: تعداد قابل ملاحظه‌ای از جامعه بیش از دو میلیون نفری صنایع دستی کشور، در روستاها مشغول به فعالیت هستند و از کل فعالان این بخش بالغ بر ۷۵درصد آنها را زنان هنرمند توانمند و سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند و از این راه امن به تولید و ارتزاق می‌پردازند.

پویا محمودیان با بیان اینکه بیمه یکی از مطالبات همیشگی و به حق صنعتگران و هنرمندان کشور است، گفت: نتیجه اولین همکاری ما با صندوق، پوشش بیش از ۴ هزار بیمه شده است اما تفاهم‌نامه امروز ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری ازجمله پرداخت کامل حق بیمه هنرمندان در سال اول توسط دولت، اختصاص این طرح برای تمام روستاییان و عشایر و ساکنین شهرهای زیر ۲۰هزار نفر و سهمیه ۱۵۰هزار نفری برای معاونت صنایع دستی و صنعتگران صنایع دستی کشور است.