مدیر اجرایی طرح ملی تکاپوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه جزو سه کشور تولیدکننده پوشاک هستم اما فقط ۵۰درصد پوشاک داخل را تأمین می‌کنیم، گفت: چهار صنعت کفش، پوشاک، لوازم خانگی و مبلمان پتانسیل بالایی در جهش تولید و اشتغالزایی دارند.

رضا تازیکی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: مهمترین بخش‌های صنعت در کشور که می‌تواند به جهش تولید کمک کند، صنعت تولید کفش، پوشاک، لوازم خانگی و مبلمان است. وی ادامه داد: روند بازار مبلمان هیچ‌وقت کاهش نمی‌یابد، همیشه صعودی است و با توجه به اینکه انواع مبلمان با مد تغییر می‌کند، سلیقه مشتری نیز عوض می‌شود. این چهار زمینه در حوزه صنعت می‌تواند در جهش تولید نقش داشته باشد. تازیکی گفت: در حوزه کشاورزی نیز حوزه دام سبک و بعضی از محصولات زراعی که افزایش تقاضا در آن وجود دارد، زمینه مناسبی برای جهش تولید دارند. در حوزه خدمات نیز خدمات کشاورزی و ارائه مشاوره در زمینه کشاورزی به منظور افزایش بهره‌وری می‌تواند راه‌گشا باشد. این زمینه‌ها در کشور وجود دارد ولی به آن توجه زیادی نمی‌شود.

مدیر طرح تکاپوی وزارت کار با بیان اینکه در حال حاضر حدود 550هزار نفر در صنعت پوشاک مشغول کار هستند، گفت: به‌رغم اینکه ما جزو سه کشور تولیدکننده پوشاک هستیم، فقط 50درصد پوشاک کشور در داخل تولید می‌شود. وی با تأکید بر اینکه 50درصد پوشاک کشور وارداتی است، اظهار داشت: بیش از 97درصد کارگاه‌های تولید پوشاک، کوچک هستند و تنها 3 درصد آنها بالای 100نفر و فقط یک کارخانه بالای هزار نفر در این زمینه در کشور وجود دارد. تازیکی افزود: گران تمام شدن قیمت کالای داخلی باعث افزایش قاچاق و عدم رقابت‌پذیری می‌شود. ما می‌توانیم تعرفه‌ها را هوشمند کنیم. طبق آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا، سالانه 2.5میلیارد دلار قاچاق پوشاک در کشور وجود دارد. این میزان قاچاق برابر با ایجاد بیش از 700 تا 800هزار نفر شغل در کشور است. مدیر طرح ملی تکاپو با اشاره به اینکه در صنعت کفش، مرکز طراحی کفش تبریز را در دستور کار داریم، گفت: ظرفیت اشتغالزایی در صنعت کفش هم بالاست. در حال حاضر نیازمند حدود 4 تا 5 هزار نفر نیروی کار متخصص در صنعت کفش برای کوتاه‌مدت هستیم.