همزمان با ادامه تحصن حامیان جریان صدر در پارلمان عراق، ائتلاف هماهنگی شیعیان دیروز (دوشنبه) طی بیانیه‌ای اعلام کرد  که تظاهراتی در بغداد برگزار خواهد شد و به همین دلیل نیروهای امنیتی نیز تدابیر شدیدی را در مرکز پایتخت برقرار کردند. به گزارش شفق نیوز، کمیته مسئول مقدمات تظاهرات چارچوب هماهنگی شیعیان عراق، شامگاه یکشنبه، مکان و تاریخ آغاز تظاهرات هواداران خود را که قرار بود روز دوشنبه در منطقه سبز در مرکز بغداد، پایتخت عراق، برگزار شود، تعیین کرد.

 این کمیته در بیانیه‌ای به خبرگزاری شفق نیوز اعلام کرد که محل شروع تظاهرات ساعت پنج بعد از ظهر به وقت محلی از پل معلق در منطقه الکراده در بغداد خواهد بود و تمدید زمان تظاهرات یا تبدیل آن به تحصن علنی به رهبری چارچوب هماهنگی مربوط است. همزمان با این اطلاعیه، وزارت دفاع عراق اعلام کرد که نیروهای ارتش در خدمت مردم هستند و وظیفه نیروهای امنیتی حفاظت از تظاهرکنندگان و اموال عمومی و خصوصی آنها است. دفتر نخست وزیری عراق هم اعلام کرده که استفاده از گلوله‌های واقعی و لاستیکی و بمب‌های دودزا علیه تظاهرکنندگان ممنوع است.  همچنین تاکید شده که سرویس های امنیتی باید محل تظاهرات را کنترل و از مقر و زیرساخت‌های دولتی محافظت کنند.

علاوه بر این گروه رسانه امنیتی عراق (ارتش) اعلام کرد که دستگاه‌های امنیتی و نظامی وفاداری خود را به عراق در هر شرایطی ثابت کرده‌اند و در امور سیاسی دخالت نمی‌کنند. در این بیانیه آمده که وظیفه نیروهای امنیتی جلوگیری از نقض امنیت است. سرویس مبارزه با تروریسم هم به نوبه خود استقرار عناصر آن در جاده فرودگاه یا منطقه سبز را تکذیب و تاکید کرد که هیچ طرفی در سیاست یا حکومت نخواهد بود و بر اساس دستورات فرماندهی کل قوا عمل می‌کند.

ناآرامی‌ها در عراق پس از نخستین یورش حامیان صدر به پارلمان این کشور در واکنش به تعیین محمد شیاع السودانی به عنوان نامزد نخست وزیری این کشور از سوی ائتلاف شیعیان آغاز شد. مقتدی صدر رهبر این جریان یکشنبه شب در بیانیه‌ای که در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرد به هوادارانش گفت: اگر فرصت را از دست دادید، من را سرزنش نکنید.

 وی با اشاره به اینکه برخی در عراق مدعی هستند انقلاب کنونی یک انقلاب صدری است، افزود: من به حمایت از انقلابیون، نه تحت لوای خودم یا فرماندهی من، بلکه با پرچم عراق، دعوت می‌کنم. رهبر جریان صدر با بیان اینکه انقلاب خودجوش و مسالمت آمیز اولین گام برای کسانی است که دچار فساد، تروریسم و وابستگی شده‌اند، افزود: امیدوارم تراژدی تباه شدن فرصت طلایی در سال ۲۰۱۶ تکرار نشود. وی افزود: این فرصتی است برای از بین بردن فساد، انحصار قدرت و سهمیه‌بندی.

هادی العامری، رهبر ائتلاف الفتح عراق هم در سخنانی در واکنش به تظاهرات روزهای اخیر حامیان جریان صدر و فراخوان چارچوب هماهنگی شیعیان برای برگزاری تظاهرات علیه این اقدام اظهار کرد: به دنبال تنش رسانه‌ای با انتشار بیانیه‌های متقابل و درخواست برای تجمع مردمی که ممکن است اوضاع را از کنترل خارج کند و منجر به خشونت شود، خالصانه از برادرانمان در جریان صدر و چارچوب هماهنگی می‌خواهیم که عاقلانه تصمیم گیری کرده و خویشتن دار باشند و همچنین منافع کشور را در اولویت قرار دهند و با گفت‌وگوی جدی و سازنده درباره اختلافات میان خود به توافق دست یابند.

از سوی دیگر حزب کمونیست عراق و جنبش امتداد با صدور بیانیه‌ای جداگانه خواستار انحلال پارلمان، برگزاری مجدد انتخابات و اصلاح قانون اساسی عراق در راستای حل و فصل بحران سیاسی این کشور شدند. در بیانیه حزب کمونیست آمده است: ما نسبت به تحولات سیاسی و میدانی اخیر و پیامدهای خطرناک آن که ممکن است کشور را به بی‌راهه بکشاند، بسیار نگران هستیم.