منابع خبری صبح روز گذشته (جمعه) از درگیری شدید میان نظامیان رژیم صهیونیستی و نمازگزاران فلسطینی در مسجدالأقصی خبر دادند.رادیو صوت الأقصی صبح دیروز اعلام کرد که درگیری شدیدی میان سربازان ارتش رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها در مسجد الأقصی صورت گرفت. طبق این گزارش، نظامیان رژیم صهیونیستی به سمت فلسطینی‌ها که برای برپایی نماز صبح آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به مسجد الاقصی رفته بودند گاز اشک‌آور شلیک کردند. منابع خبری فلسطین نیز اعلام کردند که نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی به باب المغاربه در مسجد الاقصی یورش برده و گلوله‌های پلاستیکی به سمت تحصن کنندگان فلسطینی در این مکان شلیک کردند. در همین حال، هلال احمر فلسطین نیز از مجروح شدن چند فلسطینی در جریان این درگیری‌ها خبر داد. هلال احمر فلسطین گزارش داد که درپی یورش نظامیان رژیم صهیونیستی به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالأقصی پس برپایی نماز صبح آخرین جمعه ماه مبارک رمضان ۴۲ فلسطینی مجروح شدند. طبق این بیانیه، ۲۲ تن از مجروحان برای مداوا به بیمارستان المقاصد در قدس اشغالی منتقل شدند.

در همین راستا زیاد النخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با اعلام اینکه قدس عنوان، هویت، دین، تاریخ و عقیده اعراب و مسلمانان جهان است، بیان کرد که بر همه ما واجب است در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی با هرآنچه که در دست داریم، مقاومت کنیم. وی در سخنرانی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی قدس، اعلام کرد که وحدت و اتحاد مردمان فلسطین در تمامی زمینه‌ها، رمز و اساس پیروزی ما در برابر رژیم اشغالگر است. وی این اتحاد را اولویت همه چیز دانست و از همه طرف‌ها خواست در جهت حمایت و تقویت این اتحاد گام بردارند. النخاله تاکید کرد: وحدت نیروهای مقاومت عربی و اسلامی در مقابله با پروژه صهیونیستی و همکاری و همگرایی هر چه بیشتر جهت مقاومت در برابر این پروژه، رکن مهمی برای شکست رژیم جعلی اسرائیل است. دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین اضافه کرد؛ روز جهانی قدس که امام خمینی (رضی‌الله‌) آن را برگزید، امسال مصادف با اولین سالگرد جنگ سیف‌القدس است که مردم ما و رزمندگان دلاور ما در آن روز، دلاورانه در برابر رژیم صهیونیستی جنایتکار مقاومت کردند. وی اشاره کرد که این موجودی که بر ویرانه‌های مردم ما پدید آمده، با کشتار، ویران کردن و قتل‌عام‌ها،  مردم ما را در همه جای زمین آواره و مقدسات ما را تصرف کرده و این وظیفه را بر دوش ما گذاشته که با هرآنچه که در دست داریم به مقاومت در برابر هتک حرمت مسجد الاقصی و تجاوزات رژیم صهیونیستی به فلسطین و فلسطینیان بایستیم. النخاله در نهایت اعلام کرد که مقاومت به اذن خدا پیروز خواهد شد و خواهد توانست، قدس را آزاد کند و پرچم پیروزی را در صحن‌های آن مسجد به اهتزاز درآورد.

پس از انتشار این سخنان، تارنمای رسانه صهیونیستی  والا  با انتشار این خبر گزارش داد: ارتش تصمیم گرفته با فراخوانی ۶ گردان از نیروهای ذخیره، در هفته‌های آینده توان خود را برای مقابله با  تشدید تنش وناامنی در کرانه باختری افزایش دهد. به گزارش این رسانه این گردانهای  ذخیره با هدف کاهش احتمال تردد فلسطینیان برای انجام عملیات شهادت طلانه به ویژه در امتداد نوار سبز جداکننده کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی مستقر می‌شوند این گزارش می افزاید:  هدف از جذب گردان‌های ذخیره نیز کاهش فشار بر نیروهای عادی، نیروی پلیس و مرزبانی رژیم صهیونیستی است. رسانه صهیونیستی والا خاطرنشان کرد: فراخوانی نیروهای ذخیره در چارچوب برنامه هماهنگ و همه جانبه نیروهای اشغالگر در سرتاسر کرانه باختری درپی عملیات اخیر فلسطینیان علیه صهیونیستها صورت می گیرد و برخی از این نیروها در نوار غزه  در نزدیکی مرزهای لبنان و سوریه مستقر می‌شوند.