مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، از بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ٢١ طرح با مجموع سرمایه‌گذاری ریالی و ارزی معادل ٤٢ هزار میلیارد ریال در این جزیره خبر داد.

به گزارش ایلنا؛ جعفر آهنگران در آیین پنجمین دوره افتتاح ۵۲ طرح عمرانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ارس، کیش، قشم، انزلی، اروند، ماکو با ارزش ۸ هزار میلیارد تومان که با حضور رئیس‌جمهور از طریق ویدیو کنفرانس برگزارشد، بر لزوم تکمیل زیرساخت‌ها و توسعه متوازن و پایدار در راستای ماهیت مناطق آزاد از جمله جذب سرمایه‌گذاری خارجی، افزایش صادرات، انتقال فناوری و مهم‌تر از آن ورود به نسل پنجم این مناطق بر پایه ارائه خدمات پیشرفته در عرصه مراکزمالی، لجستیکی، گردشگری و فعالیت‌های فناورانه تأکید کرد.

وی گفت: سازمان منطقه آزاد کیش در ماه‌های اخیر با هدف توازن در توسعه باتسهیل فعالیت بخش خصوصی، کاهش بروکراسی و تعامل با فعالان اقتصادی، ضمن عمل به منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص مانع زدایی و حمایت از تولید توانسته با هدایت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های کلیدی صنایع دارویی و خدمات تولیدی فناورانه رشد بسیار مناسبی را تجربه کند.

آهنگران با تاکید بر اهمیت ایجاد فرصت‌های مناسب و معرفی مطلوب ظرفیت‌های این منطقه آزاد در سطح ملی، به تکمیل مراحل ساخت پایانه جدید مسافری فرودگاه بین‌المللی کیش اشاره کرد و افزود: امروز ۹ طرح عمرانی با حجم سرمایه‌گذاری ریالی ۱۹۰۰میلیارد تومان وسرمایه‌گذاری ارزی ۲۲میلیون دلار به علاوه حدود ۱۱میلیون یورو به بهره برداری رسید و. عملیات اجرایی ١٢ طرح با سرمایه‌گذاری ١٦هزار و ١٩٧ میلیارد ریال در کیش آغاز شد.

وی با بیان این مطلب که این طرح ها منطبق با طرح جامع کیش و بر اساس مطالعات جمعیت شناختی با هدف پاسخگویی به نیازجمعیت در حال رشد منطقه بنا شده است، تصریح کرد: این طرح‌ها برای ۳۷۵نفر به طور مستقیم و حدود 755 نفر به طور غیرمستقیم اشتغال‌زایی داشته است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد همچنین از دکتر حسن روحانی درخواست کرد در راستای خواسته های حقوقی منطقه آزاد کیش، برایب ازگشت سهام شرکت هواپیمایی کیش به سازمان منطقه آزاد کیش و واگذاری بخشی از این سهام به فعالان اقتصادی جزیزه ، بازگشت٤٩ درصد از سهام شرکت آب و برق کیش به سازمان منطقه آزاد کیش و همچنین اتصال شبکه برق کیش به شبکه برق سراسری با هدفتقویت زیر ساخت های انرژی و افزایش رفاه بیشتر ساکنان این منطقه به عنوان شهری هوشمند و پیشرو ، سازمان منطقه آزاد کیش رایاری کند.

آهنگران جزیره را منطقه آزاد پیشرو در استفاده موفق از روش‌های نوین تأمین منابع مالی از طریق بازار سرمایه برای تکمیلطرح‌های عمرانی نیمه تمام عنوان کرد و گفت: انتشار اوراق صکوک اجاره و اوراق خرید دین به ارزش ۴۰۰میلیارد تومان و ایجاد اولینصندوق زمین و ساختمان در مناطق آزاد کشور از جمله سازوکارهای نوین و اطمینان بخش در تأمین منابع مالی است که امید داریم بهبخش خصوصی هم گسترش یابد.

لازم به ذکر است  طرح‌هایی که در این آیین با حضور ویدیو کنفرانسی رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و همچنین فرماندار استان هرمزگان در کیش به بهره‌برداری رسید عبارت از بلوک A برج‌های پرشین مارینا، مجتمع مسکونی یوتاور، تله‌کابین میکا، شرکت ارائه خدمات حفاری (پترو سرویس پارسیان کیش)، فاز دوم شرکت ارائه خدمات ایمنی پیشرفته صنایع نفت و گاز (فامور مهرگان کیش)، فازجدید شرکت تولید شربت و قطره خوراکی و مکمل ورزشی (کیش مدیفارم)، شرکت تولیدی شیرآلات و اتصالات و ابزار صنایع نفت و گاز(مِت لوک هیدرونیوماتیک کیش) و شرکت تولیدی آب آشامیدنی (مروارید نوش سلامت کیش) می‌باشند.

همچنین طرح هایی که عملیات اجرایی آنها امروز آغاز شد شامل مجموعه چندمنظوره ونیز، هتل‌های ملیا و آرمیتاژ، کارخانه‌جات ساخت سازه‌های فلزی، انواع سکوهای کشتیرانی، مونتاژ لوازم خانگی و آرایشی، طراحی و ساخت انواع پکیج‌‌های آب‌ شیرین‌کن و تصفیه، پایانه باربری کامیونی، کارگو فرودگاهی، اپرون غربی فرودگاه، جاده مواصلاتی بندر چارک، مدرسه 18 کلاسه و دیوار پیرامونی فرودگاه بین‌المللی کیش بود.