مریم فکری در خبرآنلاین نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که از بیست و چهارم دی‌ماه که بازار سرمایه وارد روند نزولی شده، بیش از ۷۳ هزار واحد سقوط کرده است و به نوعی، از عدد ۲ میلیون و ۱۹۷ هزار و ۲۹۰ واحد به ۲ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۴۹۱ واحد سقوط کرده است.

اما در حالی این روزها بازار سهام در روندی ریزشی قرار گرفته است که پیش از این بنا به گفته تحلیلگران بازار، تا حدی شرایط بهبود پیدا کرده بود و پیش‌بینی‌ها برپایه روزهای خوب استوار شده بود، اما رشدهایی که به نظر می‌رسید به کمک اخباری چون افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و همچنین رشد قیمت دلار شکل بگیرد، با بازار خداحافظی کرده‌اند. به نوعی، با وجود این‌که دلار در قیمت‌های ۵۴ و ۵۵ هزار تومان بازی می‌کند، اما بورس به این موضوع بی‌تفاوت است و به روند ریزشی ادامه می‌دهد.

در این میان، گزارش‌ها و تحلیل‌ها از روند بازار سهام حاکی از آن است که ارزش دلاری بازار، مجدد به کف خط روند رسیده است.

خلف وعده دردناک است

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: جناب آقای رئیسی، خلف وعده دردناک است. شما با وعده اصلاح روند بازار سرمایه قدرت گرفتید.

مهدی افضلیان کارشناس بازار سرمایه نیز در این باره نوشت: من واقعا نمی‌فهمم که چرا سازمان با منابعی که در اختیار دارد، تحرکی در بازار ایجاد نمی‌کند، چطور زمانی که بازار در حال رشد بوده با ابزارهایی که در اختیار دارد و مصاحبه‌ها به بازار جهت داده و رشد را کنترل می‌کند. به اعتقاد او، این بازار هم مانند بازارهای دیگر بوده و باید از تهدید به سمت ایجاد فرصت رفت. باید این بازار را سرپا نگه دارید که پول از این بازار به سمت بازارهای دیگه نرود، نمی‌دانم چرا این بازار اولویتی برای متولیان امر ندارد؟

همچنین نوید رجایی، فعال بازار سرمایه نوشت: سرتاسر بورس قرمز است، اما جالب است بدانید شاخص فقط نیم درصد منفی است. در حال حاضر دولت باید به بورس توجه ویژه ای داشته باشد و با عرضه اوراق بهادار و سایر روش‌ها تامین مادی را انجام دهد. از سوی دیگر شرکت‌ها را مکلف به افزایش سرمایه و اصلاح ساختار در کنار بسته‌های حمایتی کند تا در نتیجه بورس در درازمدت بتواند تاثیر بهتری بر اقتصاد و معکوس کردن تورم داشته باشد.

در این میان، بهنام صمدی، کارشناس بورس با پیش‌بینی وضعیت بازار سرمایه تا پایان سال می‌گوید: بازار سرمایه واقعا نسبت به بقیه بازارها، از تورم نرخ دلار عقب است. یعنی خیلی از سهم‌ها با دلار ۲۸ هزار تومان معامله می‌شوند و بازار از نظر بازدهی نسبت به سایر بازارها عقب است.

وی می‌افزاید: به نظر می‌رسد اگر تنش‌ها فروکش کند، می‌تواند تا پایان سال به سقف قبلی که در اردیبهشت‌ماه ثبت کرده بود، برسد؛ به خصوص این‌که گزارش‌های ۹ ماهه خوبی داشتیم. صمدی تاکید می‌کند: کلا اگر ریسکی از سمت دولت متوجه بازار نشود، بورس می‌تواند رشد کند و رکورد جدیدی در شاخص‌های بازار سرمایه ببینیم.