یک کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: متاسفانه کمبود منابع مالی و کسری بودجه دولت اولین ریسک و آفت بازار سرمایه محسوب می‌شود و برخلاف گفته‌های رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه از بازار سرمایه به عنوان قلک استفاده نمی‌کنیم، امروز بورس به قلک دولت تبدیل شده‌است.

فردین آقابزرگی در گفت‌وگو با ایلنا درباره تکرار ماجرای نشت اطلاعات محرمانه درباره نرخ پتروشیمی‌ها در اردیبهشت ماه امسال، برای نرخ خوراک پالایشگاهی‌ها به طوری که صبح دو روز گذشته برای نمادهای پالایشگاهی صف فروش تشکیل شد و در ساعت 11 ابلاغیه تغییر نرخ خوراک پالایشگاهی‌ها از سوی وزارت نفت منتشر شد، گفت: به نظر می‌رسد که اصلی‌ترین وظیفه سازمان بورس که همان بند ماده 7، 8، 9 و 11 برای پیشگیری از وقوع تخلفات و مخدوش شدن سرمایه سهامداران و سرمایه‌گذاران است، انجام نمی‌شود. جالب این است که اتفاق صبح روز گذشته در بازار سرمایه همزمان شده با ابلاغیه سازمان بورس مبنی بر ابلاغ ماده 19 آیین نامه اجرایی قانون بازار اوراق بهادار درباره مصادیق دستکاری قیمت. حال اینکه در حیطه موضوعات فرعی سازمان بورس به ترتیبی رفتار می‌کند که گویی تمام تقصیر متوجه معامله‌گران است.

او  با بیان اینکه عمده بی‌اعتمادسازی‌ها در بازار سرمایه به دولت مربوط می‌شود، تصریح کرد: سازمان بورس برخلاف ظاهر که یک موسسه غیردولتی است، به یک نهاد دولتی تبدیل شده‌‌ است و این هماهنگی‌ها در سازمان بورس وجود دارد و قطعا در بالاترین سطح یعنی در شورای عالی بورس این هماهنگی‌ها انجام می‌گیرد. مگر می‌شود در این شورا که رئیس آن وزیر اقتصاد است، از یک ماه گذشته از تغییر نرخ خوراک پالایشگاه‌ها اطلاع نداشته باشد و این همان اتفاقی است که در اردیبهشت ماه دربازار رخ داد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: هفته گذشته شورای مسکن هم چنین مصوبه‌ای را اعلام کرد مبنی بر اینکه اوراق برای تامین مالی بخش مسکن از بورس تامین شود در حالی که این موضوع در بودجه دیده نشده‌ بود. گویی همه دست به دست هم داده‌اند که بورس قلک دولت شود و منافع سهامداران را تضعیف کنند. در حالی که سازمان بورس باید حافظ منافع باشد و این مسئولیت قانونی را برعهده دارد، اما منفعل 

شده‌ است.

آقابزرگی درباره رایج شدن نشت اطلاعات و اثرگذاری آن در بازارسرمایه در دو سال گذشته، خاطرنشان کرد: دلیل این است که به طور مطلق ارکان بورس و سازمان بورس تحت ید و اختیار دولت شده و دولت به عنوان حیاط خلوت از آن استفاده می‌کند. در حالی که وزیر اقتصاد از پیش‌بینی پذیری اقتصاد صحبت می‌کند اما می‌بینیم در چند ساعت نشت اطلاعات و ابلاغیه‌ها تمام بورس را بر هم می‌ریزد و قطعا این تصمیمات تبعاتی در بر خواهد داشت و تنها به ریزش چند هزار واحدی امروز ختم نمی‌شود.