فعلا برنامه‌ای برای صادرات بنزین نداریم

سالاری در پاسخ به ایلنا درباره میزان‌تولید بنزین یورو ۵ خاطرنشان کرد: اکنون دربرابر پالایشگاهها بنزین یورو ۵ تولید می شود،  اما در هر حال بنزین یورو ۴ و ۵ تفاوتی باهم ندارند تنها تفاوت در رقم آروماتیک است.

به گزارش ایلنا، جلیل سالاری در حاشیه امضای ۱۷ تفاهم‌نامه و قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان در جمع خبرنگاران با اشاره به میزان ارزش تفاهم‌نامه‌های امروز گفت: ما با توجه به نیازسنجی که داشتیم، همه شرکت‌های تابعه و پالایشگاه‌ها را در یک مجموعه آوردیم و بر این اساس، ۱۷ تفاهم‌نامه امروز ۷۵ میلیون دلار نقدینگی نیاز دارد که شرکت‌ها تقبل کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تولیدات در قالب برند ملی است، اظهار داشت: برنامه این است که شرکت‌های دانش‌بنیان را وارد بحث بازار کنیم، در حوزه فن بازار فضا ایجاد می‌کنیم که محصولات در سطح استاندارد و با توجه به نیاز تولید شوند.

معاون وزیر نفت در پاسخ به سوال ایلنا درباره برنامه صادرات بنزین و فرآورده‌های آن تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی کشور برنامه ما تامین نیاز کشور است.

معاون وزیر نفت درباره برنامه صادرات بنزین و فرآورده‌های آن تاکید کرد: با توجه به شرایط کنونی کشور برنامه ما تامین نیاز کشور است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تغییری در سهمیه بندی بنزین ایجاد نخواهد شد، گفت: باید مصرف را مدیریت کنیم، زیرا مصرف بالای ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین با توجه به جمعیت کشور تطابق ندارد.

سالاری گفت: با توجه به اختلاف قیمت فرآورده با کشورهای همجوار شاهد مسیر انحرافی هستیم که طبق سامانه‌هایی که در قانون وجود دارد همچون سامانه سپهتن این موضوع باید سر و سامان پیدا کند تا بتوانیم بر اساس پیمایش سوخت را تحویل دهیم. وی در پاسخ به دیگر سوال ایلنا درباره میزان‌تولید بنزین یورو ۵ خاطرنشان کرد: اکنون دربرابر پالایشگاهها بنزین یورو ۵ تولید می شود،  اما در هر حال بنزین یورو ۴ و ۵ تفاوتی باهم ندارند تنها تفاوت در رقم آروماتیک است.

وی درباره وضعیت توزیع بنزین سوپر در کشور، گفت: تولید بنزین سوپر بعد از برطرف شدن مشکل پالایشگاه شازند اراک آغاز شد. اکنون در کلانشهرها عرضه صورت می‌گیرد و در تهران نیز آغاز کرده‌ایم و تدریجا به مابقی شهرها عرضه را ادامه خواهیم داد.

وی درباره احتمال واردات بنزین برای تامین سوخت نوروز گفت: واردات نخواهیم داشت. وی درباره شرایط سواپ همنام و غیر همنام بیان کرد؛ اکنون در مرحله توافق سوآپ فرآورده هستیم.

سالاری درباره استانداردهایی نفت کوره گفت: پروژه‌هایی که در مجموعه انجام می‌شوند را مورد برنامه ریزی قرار داده‌ایم. مدل‌هایی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شده که به موازات آن تشریفات محیط زیستی و اخذ مجوزهای این حوزه برای اجرای پروژه‌ها مورد تاکید است. با توجه به اینکه این پروژه سرمایه گذاری جدیدی است در دسته توسعه کیفی سازی قلمداد می‌شود و تامین منابع آن یکی از بحث‌هایی است که در قانون بودجه امسال نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به وضعیت کیفیت بنزین در کشور گفت: زمانی که در تهران ۱۶۰ میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌شود این موضوع آلایندگی را به دنبال دارد. همچنین حجم مصرف بنزین نیز در کشور زیاد است که همین موضوع نیز موجب ایجاد آلایندگی در کشور می‌شود. علاوه بر این خودروهای فرسوده، لاستیک فرسوده، لنت ترمز مواردی هستند که روی آلودگی هوا اثر می‌گذارند که باید همه این موارد به صورت یکجا دیده شود.