در حالی که در هفته‌های گذشته روند قیمت‌ها در بازار خودرو برای اولین بار در سال جاری ریزشی شده بود طولی نکشید تا ورق در بازار خودرو برگشت و افزایش قیمت‌ها شتاب بیشتری گرفتند.

به گزارش قرن‎نو، در روزهای اخیر اکثر خودروهای موجود در بازار افزایش قیمت‌ها را تجربه کردند؛ پراید 111 یک میلیون تومان گران شد و مدل 131 آن نیز افزایش قیمت مشابهی را تجربه کرد و در این بین مدل‌های 1400 و 1401 پراید 151 در روزهای اخیر 2 میلیون تومان گران شدند.

خودروهای پژو نیز در این مدت از افزایش قیمت‌ها در امان نبودند؛ پژو 2008 مدل 1398 از یک میلیارد و 290 میلیون تومان به یک میلیارد و 310 میلیون تومان رسید و مدل 1399 این خودرو نیز در روزهای اخیر 20 میلیون تومان گران شد و مدل‌های مختلف خودروهای پژو 206 تیپ 2 نیز در روزهای اخیر یک میلیون تومان گران شدند.

خودروهای تیبا نیز در روزهای اخیر افزایش قیمت‌ها را تجربه کردند به طوری که تیبا 2 مدل 1401 از 204 میلیون تومان در روزهای گذشته امروز به 205 میلیون تومان رسیده است.

خودروهای دنا نیز در این مدت از نوسانات قیمتی در امان نبودند؛ دنا معمولی مدل 1400 از 390 میلیون تومان در روزهای گذشته امروز به 392 میلیون تومان رسیده است و مدل 1401 این خودرو نیز از 401 میلیون تومان در روزهای گذشته امروز به 406 میلیون تومان رسیده است.

جهش نرخ ارز

بازار خودرو از جمله بازارهایی است که همواره با تاخیر به نوسانات نرخ ارز پاسخ می‌دهد؛ در روزهای گذشته نرخ دلار در بازار آزاد از 33 هزار تومان نیز عبور کرد و همسو با سقوط ارزش ریال پس از گذشت چند روز روند قیمت‌ها در بازار خودرو صعودی شد.

با شتاب گرفتن افزایش قیمت دلار اقداماتی از سوی بانک مرکزی برای افزایش عرضه ارز از سوی صادرکننندگان صورت گرفت و نرخ ارز در روز گذشته به کانال 32 هزار تومانی بازگشت.

با این وجود فعالان بازار می گویند  به طور معمول،‌ چنین برخوردهایی با معامله گران تنها در کوتاه مدت،‌ قیمت دلار را تحت تاثیر قرار می دهد و در میان مدت، بار دیگر تقاضا در صورت عدم اصلاح انتظارات به بازار بازخواهد گشت.

فروش از تولید پیشی گرفت

بررسی آمار تولید ایران‌خودرو و سایپا (و پارس‌خودرو به‌عنوان زیر مجموعه سایپا) در دومین ماه از سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که در مجموع بیش از ۷۶ هزار دستگاه تولید داشته‌اند؛ این در حالیست که این خودروسازان با تکمیل بخشی از تولیدهای ماه‌های گذشته خود، بالغ بر ۸۳ هزار دستگاه خودرو را تجاری‌سازی کرده‌اند. افزایش تقاضا برای خودروهای سایپا و ایران خودرو نیز دلیل دیگر افزایش قیمت ها در بازار خودرو است.

امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو، در خصوص افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو به خبرآنلاین گفت: هر انسان عاقلی در ایران این را می داند که اگر خودرویی را در ابتدای سال خریداری کند تا انتهای سال قیمت آن حداقل ۴۰ درصد بالا خواهد رفت چراکه بودجه کشور ۴۰ درصد تورم دارد و به هر حال این اتفاق خواهد افتاد.