در حالی که نرخ دلار در بازار آزاد از سی هزار تومان فراتر رفته است، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: از ابتدای امسال ۳۶ میلیارد دلار ارز برای تامین کالاها تامین شده که بیانگر افزایش عرضه ارز نسبت به کل سال گذشته است.

کارشناسان بارها نسبت به سکوتا باک مرکزی نسبت به شرایط حاکم بر بازار ارز انتقاد کرده‌اند اما بانک مرکزی با نادیده گرفتن وضعیت قیمت‌ها در بازار تنها به ارائه آمار مثبت اکتفا می‌کند.

به گزارش ایسنا، علی صالح آبادی گفت: از ابتدای امسال برگشت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی در سامانه نیما ۲۲.۴ میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال جاری دسترسی این بانک و در مجموع دسترسی سیستم اقتصادی کشور به منابع ارزی بهبود قابل ملاحظه‌ای داشته است. از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش بینی من این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در سال جاری بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی معادل ۲۲.۴ میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشته است. همچنین، در سال جاری عرضه ارز در سامانه نیما توسط صادرکنندگان معادل ۲۰ میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد افزایش داشته است.

صالح‌آبادی اعلام کرد که تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی از طریق ارائه مشوق‌های صادراتی و ایجاد تبادل مستقیم بین صادرکنندگان و واردکنندگان در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روند رو به رشد عرضه ارز در سامانه نیما، گفت: روز گذشته معادل ۴۵۶ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده است که از این میزان ۲۳۷ میلیون دلار با متوسط نرخ ۲۳ هزار ۴۰۰ تومان معامله شده است.

  صالح آبادی با بیان اینکه تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور جز برنامه‌های جدی بانک مرکزی است و حتما آن را با مشوق هایی تسهیل خواهیم کرد، به جلسه اخیر با برخی تشکل‌های اقتصادی اشاره و تصریح کرد: برخی صادرکنندگان خرد در بخش‌های کشاورزی و سایر بخش‌های صادارت وجود دارند  و با برخی اتحادیه‌ها و واردکنندگانی که  نیاز به ارز آنها دارند به منظور تسهیل در کار  بازگشت ارز حاصل از صادارت گفت‌وگو شده است.

رئیس شورای پول و اعتبار  افزود: بنابراین یکی از ضرورت‌ها که به صورت جدی دنبال خواهد شد تقویت عرضه ارز به واسطه مشوق هاست و همچنین تقاضاهایی که ممکن است خارج از بازار رسمی و نیما باشد تسهیل می‌شود که فعالان اقتصادی بتوانند از سامانه نیما ارز خود را تأمین کنند.