سخنگوی انجمن لبنی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری فرآورده‌های لبنی با توجه به اجرای قانون انتزاع تا اطلاع ثانوی متوقف شده است، گفت: تولیدکنندگان هیچ تقاضایی از دولت برای دریافت تسهیلات ندارند.

سیدمحمدرضا بنی‌طبا، سخنگوی انجمن لبنی ایران در گفتگو با مهر گفت: قیمت‌گذاری دستوری فرآورده‌های لبنی با توجه به اجرای قانون انتزاع تا اطلاع ثانوی متوقف شده و قیمت این محصولات با استناد به قانون تجارت و آئین نامه قیمت گذاری محصولات ساخت داخل تعیین می‌شود.

وی با اشاره به تصویب نرخ ۶,۴۰۰ تومان برای شیرخام توسط وزارت جهاد به عنوان کف قیمت شیرخام، افزود: کارخانجات صنایع لبنی با توجه به تقاضای دامداران و تصریح وزارت جهاد، موظف شدند از مرداد ۱۴۰۰ شیرخام را به نرخ مصوب جدید خریداری کنند.

بنی‌طبا تاکید کرد: قیمت فعلی لبنیات بر اساس شیرخامی است که کارخانجات آن را به قیمت ۵۷۰۰ تا ۵,۸۰۰ تومان خریداری می‌کردند و فرآورده‌هایی که تا آخر مرداد ماه تولید می‌شوند به نرخ جدید عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت محصولات با توجه به نرخ جدید شیرخام و بحث عرضه و تقاضاست، گفت: پیشبینی‌ها حاکی از این است که افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی در نظام عرضه و تقاضا بسیار کمتر از قیمتگذاری دستوری خواهد بود.

بنی‌طبا همچنین با اشاره به سخنان معاون اول رئیس جمهور درباره ارائه تسهیلات به گاوداران و صنایع لبنی برای تنظیم بازار لبنیات گفت: تولیدکنندگان هیچ تقاضایی از دولت برای دریافت تسهیلات ندارند و تقاضای جدی ما این است که هر تسهیلاتی را دولت می‌خواهد هزینه کند، به مصرف‌کنندگان به خصوص دهک‌های محروم اختصاص دهد و در این شرایط صنایع لبنی آماده کمک به دولت برای اجرای طرح‌های حمایتی چون احیای شیر رایگان مدارس و تأمین کالای لبنی مناطق محروم و دهک‌های کم برخوردار است. وی ابراز امیدواری کرد: وعده معاون اول برای حضور و مشارکت انجمن‌ها و نمایندگان بخش خصوصی و صنایع لبنی در تصمیم‌گیری‌های این حوزه هرچه زودتر در دستور کل دستگاه‌های ذیربط قرار بگیرد.