رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ناشی از صادرات نفت از سوی وزارت نفت به بانک مرکزی واریز شده است و بانک مرکزی نتوانسته آن را تبدیل و تسعیر به ریال کند. برای همین بخشی از منابع ارزی ما نزد بانک مرکزی است.

به گزارش توسعه ایرانی، محمدباقر نوبخت در اظهاراتی در کلاب هاوس، در پاسخ به پرسشی درباره تغییرات ارقام بودجه، گفت: لایحه بودجه 1400 بالغ بر 854 هزار میلیارد بود که مجلس آن را به بیش از 1200 میلیارد افزایش داد؛ مبالغی که در مجلس افزوده شد را در ردیف‎های مختلف افزودند؛ به برخی دستگاهها بیشتر و به برخی کمتر. 100 صفحه مجموعه این تغییرات است که به دولت ابلاغ شد. در اینکه به چه دستگاهی بیشتر یا کمتر دادند دخالتی نداشتیم و هرچه را که به دولت ابلاغ شده است؛ اجرایی می کنیم.

استقراض از بانک مرکزی حرف بی‌اساسی است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالی که به موضوع استقراض از بانک مرکزی  و طلبکاری دولت از این بانک اشاره داشت؛ گفت: اگر تلاش نشود بین ما و آقای همتی اختلافی ایجاد شود؛ باید بگویم که رقم قابل توجهی از محل فروش و صادرات فراورده‌های نفتی حاصل می شود که برای پرداخت یارانه‌ها و ... به حساب بانک مرکزی واریز می‎شود. مشکلی که دکتر همتی و بانک مرکزی دارند این است که موفق نمی شوند این رقم را تبدیل به ریال کند. نه اینکه نخواهند؛ ولی نمی‌توانند که طلب ١.٢ میلیارد دلاری دولت را به صورت ریال بدهند؛ چون معتقدند این موضوع پایه پولی و تورم را بالا می برد.

وی با تاکید بر اینکه دکتر همتی هم این را قبول دارد و این به معنی نقص بانک مرکزی نیست؛ گفت: استقراض از بانک مرکزی حرف بی اساسی است و دکتر همتی هم این را تایید می کند. سازمان برنامه و بانک مرکزی دو نهاد حاکمیتی هستند و ما مشکلات بانک مرکزی را درک می کنیم. طلبکار بودن دولت از بانک مرکزی یک واقعیت است و اینگونه نیست که بانک مرکزی از پرداخت آن استنکاف کند.

  رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: لایحه اولیه بودجه بالغ بر 854 هزار میلیارد تومان بود که از سوی مجلس 500 هزار میلیارد تومان افزایش یافت و در ردیف‌های مختلف تغییراتی ایجاد و برخی را بیشتر و برخی را کمتر افزایش داد.

 مابه‌التفاوت بودجه اصلاحی مجلس با دولت 500 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در نهایت به یک هزار و 254 هزار میلیارد تومان رسید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی در خصوص فرماندهی اقتصاد توسط سازمان، گفت: اگر منظور از فرماندهی، تدوین برنامه‌های توسعه و لوایح بودجه سنواتی باشد؛ بله این سازمان چنین مسئولیتی دارد. اما اگر منظور این است که همه بخش‎ها تابع به چپ چپ، به راست راست گفتن ما باشند؛ نه اینگونه نیست و نمی توانیم ادعای فرماندهی اقتصادی را داشته باشیم. سازمان برنامه مسئولیت رصد برنامه ای و توسعه ای کشور و مسئولیت تدوین برنامه‌های توسعه را دارد.

پاسخ دوباره نوبخت به همتی:

دولت از بانک مرکزی استقراض نکرده

اما پس از آنکه رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی به سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه واکنش نشان داد و اعلام کرد که بانک مرکزی 100 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد؛ بار دیگر در کلاب هاوس نظر  نوبخت پرسیده شد.

معاون رئیس جمهور هم در پاسخ موکدا گفت: دولت استقراضی از بانک مرکزی نداشته و بخشی از طلب برخی افراد از دولت، تهاترشده است. یعنی بدهی‌های برخی شرکتهای دولتی مثل جی تی سی به دولت منتقل شد و آنچه که در رقم بدهی دولت به بانک مرکزی است ناشی از این موارد است نه اینکه برای تصویب بودجه از بانک مرکزی استقراض کنیم!

وی افزود: حتما دکتر همتی تایید می‌کنند که یک میلیارد و 200 میلیون دلار ناشی از صادرات نفت از سوی وزارت نفت به بانک مرکزی واریز شده است و بانک مرکزی نتوانسته آن را تبدیل و تسعیر به ریال کند. برای همین بخشی از منابع ارزی ما نزد بانک مرکزی است، ولی بانک مرکزی برای مدیریت پایه پولی کشور مطالبات سازمان هدفمندی یارانه‌ها را نتوانست به ریال تبدیل کند.

نوبخت گفت: اینکه بانک مرکزی تلاش می کند بخاطر محدود کردن پایه پولی، بخشی از مطالبات رسمی دولت را به خزانه واریز نکند را درک می‌کنم. ان‌شالله با رفع تحریمها مشکل بانک مرکزی حل بشود و در پرداخت ارزهای دولت نزد بانک مرکزی اقدام کند.