وزیر اقتصادی گفت: این احساس تلقی می‌شود که به‌دلیل شرایط مالی دولت دنبال مولدسازی دارایی‌ها است اما مولدسازی دارایی‌ها بحث جدیدی نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فرهاد دژپسند در نشست هم‌اندیشی با صاحب‌نظران جوان در حوزه اقتصادی درباره مولدسازی دارایی‌ها با بیان اینکه خوشحالم که می‌توان از توانمندی‌های اقتصاددانان جوان در موضوعات مختلف و بخش‌های اقتصادی و رفع مشکلات استفاده کرد و گفت: بحث‌های علمی و کارشناسی باید بدون پالایش‌های مصنوعی انجام شود تا بتوانیم برای تصمیم سازی‌ها با صراحت لازم اقدام کنیم.

وی ادامه داد: این احساس تلقی می‌شود که به دلیل شرایط مالی دولت به دنبال مولدسازی دارایی‌ها هستیم اما مولدسازی دارایی‌ها بحث جدیدی نیست و این پروژه بعد از ابراز نارضایتی رهبری از روند تحقق اقتصاد مقاومتی شروع شد که یکی از پروژه‌ها برای تسریع در اجرای اقتصاد مقاومتی بحث مولدسازی دارایی‌ها بوده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: مولد سازی دارایی‌ها به عنوان یکی از راهکارهای دولت برای عبور از این شرایط است اما کارکرد اولیه آن تامین مالی دولت نیست و 49 هزار و 500 میلیارد تومانی که مطرح می شود فقط مرتبط با بحث مولد سازی دارایی‌ها نیست و این رقم شامل واگذاری و خصوصی سازی هم می‌شود .

دژپسند افزود: با اجرای مولدسازی دارایی‌ها می‌توانیم در هزینه‌ها انضباط ایجاد کنیم. البته باید قیمت تمام شده خدمات دولت را هم در این روند محاسبه کنیم. تا زمانی که اموال دولت تبدیل نمی‌شود و هزینه آن در هزینه تمام شده خدمت حساب نشوند این واگذاری منصفانه و شفاف نیست.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه باید ببینیم هدف از مولد سازی‌ها چیست، گفت: عده‌ای بر این باورند که در ابتدا باید رشد اقتصادی ایجاد کرد و تامین مالی دولت از طریق مالیات بر بورس انجام شود که این قابل قبول است اما باید برای اجرایی سازی آن تفکیک دارایی‌ها انجام شود.

وی تاکید کرد: در هفته گذشته در راستای تحقق مولد سازی‌ دارایی‌های دولت قررادادی بین بانک سپه و بانک مسکن به اجرا رسید که در آن زمینی با ارزش 4 هزار میلیارد تومان در تهران متعلق به بانک سپه برای ساخت شهرک در اختیار بانک مسکن قرار گرفت.

وزیر امور اقتصادی با تاکید بر اینکه مجموعه قوای حاکم در دولت اسلامی ایران در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام به مولد سازی دارایی‌های دولت کند اظهار داشت: وقتی قرار نیست اتکاء بودجه به نفت باشد باید در ساختار دولت تحول اساسی ایجاد کرد. وی در ادامه با بیان اینکه در بحث درآمدهای مالیاتی روش‌هایی را تهیه کردیم که بدون فشار مؤدیان مالیاتی خوش‌حساب درآمدهای مالیاتی را افزایش دهیم، گفت: با بخشودگی صددرصد جرایم مالیاتی موفق شدیم 10 هزار میلیارد تومان مالیات معوق را وصول کنیم و سیاست بخشودگی جرایم مالیاتی رها نمی‌شود و آبان‌ماه این سیاست را با بخشودگی 98 درصد و ماه بعد آن با عدد 95 درصد دنبال کردیم که با این اقدام توانستیم دغدغه بخش‌خصوصی را هم کاهش دهیم. دژپسند افزود: اصلاح قانون مالیات مستقیم را به دولت فرستادیم تا از طریق مجلس و دولت پیگیری شود.

وی درباره ساماندهی معافیت‌های مالیاتی اظهارداشت: دلیل ندارد معافیت مالیاتی برخی از این نهادها ادامه پیدا کند و به همین دلیل است که حذف معافیت‌های مالیاتی را دنبال نمی‌کنیم بلکه از ادبیات ساماندهی معافیت‌های مالیاتی استفاده می‌کنیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به مالیات و مجموعه درآمد افراد گفت: تمام بسترها برای وضع مالیات بر مجموعه درآمدها آماده شده و این موضوع را هم در دولت مطرح کرده‌ایم. همچنین مالیات بر ارزش افزوده هم در دست اجرا است و قانون صندوق‌های مکانیزم هم در افزایش درآمدهای مالیاتی در نظر گرفته شده است.

دژپسند با تاکید بر اینکه به‌دنبال این نیستیم که دارایی‌های دولت را بفروشیم و آن را وارد خزانه کنیم، گفت: عنوان این پروژه را مولدسازی دارایی‌ها گذاشته‌ایم چراکه قرار بر این است دارایی‌های دولت اهرمی برای رشد اقتصادی باشد وگرنه نام پروژه را فروش دارایی‌های دولت می‌گذاشتیم. عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه دامنه مولدسازی دارایی‌ها بسیار زیاد است اظهار داشت: روش PTP فقط برای پروژه های عمرانی نیست و در این حوزه هم می‌توان بکار گرفت. دولت باید بدون تعصب دستگاهی در این میدان ورود کند تا دارایی با مالکیت دولتی در ایران بر زمین نماند. دژپسند افزود: در این میان عده‌ای می‌گویند در شرایط اقتصادی امروز برای واحد 150 متری خریدار وجود ندارد چطور می‌خواهید املاک هزار متری را به فروش برسانید؛ در پاسخ به آنها باید بگویم می‌توان آن را افراز کرد و در بورس کالا امکان فروش آنها وجود دارد اما در روش دیگر همین زمین می‌تواند تبدیل به کارخانه شود بنابراین هر مسیری که به رشد بیشتر اقتصاد کمک کند ارزیابی می‌کنیم و آن را برای مولدسازی دارایی‌ها انتخاب خواهیم  کرد.

دژپسند با بیان اینکه در حال حاضر 3 هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه عرضه کرده‌ایم، گفت: اگر مسیر را به اشتباه رفته‌ایم کارشناسان اقتصادی باید ما را هدایت کنند.

دژپسند درباره ارزش‌گذاری دارایی‌های دولت گفت: ارزش‌گذاری‌ها را به کارشناسان کانون دادگستری ارجاع می‌دهیم و آنها نظر خود را در هیات واگذاری ارایه می‌دهند و قیمت نهایی در هیات واگذاری اعلام می‌شود.

وی گفت: در برخی واگذاری‌ها فقط دارایی شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود و کارشناسان از بدهی‌های آن شرکت غفلت می‌کنند و به همین دلیل است که عده‌ای مدعی می‌شوند که این قیمت‌ها واقعی نیست.

دژپسند تاکید کرد: تا جایی‌که بتوانیم واگذاری دارایی‌ها را از طریق بورس و بازار سرمایه انجام می‌دهیم و ارجاع به کارشناس برای قیمت‌گذاری‌ها هم باید در یک فرآیند رقابتی انجام بگیرد.

وزیر اقتصاد در پایان گفت: یک ذره هم حاضر نیستیم چوب حراج به بیت‌المال زده شود و در واگذاری‌ها بسیار مراقبت هستیم.