مرتضی بلوکی

فصل سفر در کشور ما محدود است بعد از حدود سه ماه که به دلیل گسترش کرونا، سفرها در کشور تعطیل شده بود، فضا کمی برای رونق گردشگری باز شده است.

اولین صنعتی که با شیوع ویروس کرونا آسیب دید، صنعت گردشگری بود؛ اما پس از گذشت چند ماه با تدابیر اتخاذ شده، این صنعت آرام آرام در حال بازگشت به وضعیت پیش از کرونا است. با توجه به اهمیت صنعت گردشگری در حوزه اقتصادی، باید برای فعالیت این حوزه در زمان پساکرونا تدابیر تازه‌ای اندیشید. یکی از این تدابیر اجرای پروتکل‌های بهداشتی و حفاظتی در پایانه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها است. این موضوع به قدری مهم است که فرودگاه‌های مهم دنیا همچون استانبول، وضعیت بهداشتی خود را به عنوان یک آپشن مهم، تبلیغ می‌کنند تا مسافران را ترغیب به استفاده از این فرودگاه کنند. این مهم در ایران نیز لازم‌الاجراست. خوشبختانه مسئولان گردشگری جزیره کیش در فرودگاه، بندرگاه، قبل از مسافرگیری و بعد از پیاده شدن مسافران تمام پروتکل‌های بهداشتی را اجرا می‌کنند. لازم است که این امر در همه فرودگاه‌ها، پایانه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن کشور نیز اجرایی شود.

راهکار دیگری از طریق آژانس‌های مسافرتی و تورهای گردشگری است. به طوری که می‌توانند با اجرای تست کارت سلامت برای مسافران صادر کنند و مسافران نیز با داشتن این کارت بتوانند به راحتی سفر کنند.

این امر در کشورهای مختلف هم اکنون اجرا می‌شود و بسیاری از کشورها بر روی پاسپورت مسافران و در هنگام صدور ویزا کارت سلامت نیز صادر می‌کنند در مرحله بعد می‌توان به مسافرانی که کارت سلامت خود را دریافت کرده‌اند، برای مسافرت با خودرو شخصی سهمیه سوخت داد.

از طرف دیگر، اجرای پروتکل‌های بهداشتی مثلا در اتوبوس‌ها، باعث شده تا آژانس‌های مسافرتی در هنگام استفاده از اتوبوس‌ها و راه‌آهن و حتی هواپیما مجبور شوند حداکثر از نصف سهمیه خود برای حفظ فاصله‌گذاری استفاده کنند. در این صورت می‌توان با پرداخت هزینه حمل‌ونقل به مسافران، علاوه بر سهمیه سوخت، امکانی را فراهم کرد تا آنها بیشتر از تورهای دسته‌جمعی استفاده کنند. همچنین دولت نیز می‌تواند با پرداخت وام‌ها و مساعدت‌های ویژه سفر، مردم را برای رفتن به سفر ترغیب کند. به نحوی که ابتدا برای مسافران کارت سلامت الکترونیکی و وابسته به حساب بانکی صادر؛ سپس مبلغی به عنوان کمک هزینه سفر در این کارت شارژ شود (البته این مبالغ تنها در مقاصد گردشگری و هتل‌ها قابل برداشت باشد) آنگاه مسافر مبلغ استفاده شده را به صورت اقساط بازگرداند.

باید یادآوری شود که فصل سفر در کشور ما محدود است بعد از حدود سه ماه که به دلیل گسترش کرونا، سفرها در کشور تعطیل شده بود، فضا کمی برای رونق گردشگری باز شده اما فقط دو ماه برای انجام سفر فرصت وجود دارد؛ زیرا در پایان تابستان و با آغاز ماه‌های محرم و صفر، دوباره میزان سفرها و تورها رو به نزول خواهد گذاشت پس باید فرصت تابستان را غنیمت شمرد.