شیراز یکی از شهرهای ایران است که روزی مخصوص به خود را در تقویم کشور ثبت کرده و هر سال به‌مناسبت ۱۵ اردیبهشت برنامه‌های ویژه‌ای در این شهر برگزار می‌شود.

شورای شهر شیراز در آغاز دهه ۸۰ شمسی پیشنهاد نام‌گذاری روزی به نام شیراز را ارائه کرد که این امر با موافقت مجلس شورای اسلامی مواجه شد و به این ترتیب ۱۵ اردیبهشت‌ماه به نام روز شیراز در تقویم ملی ایران به ثبت رسید. این شهر تاریخی قرن‌ها فرهنگ را با خود یدک می‌کشد، همواره در زمینه علم و ادب و شعر سرآمد بوده و شخصیت‌های بزرگی را در دامان خود پرورش داده است. همه این ویژگی‌ها مزیدی بر علت شده‌اند تا نیمه اردیبهشت‌ به نام شیراز شناخته شود.

از آنجا که اردیبهشت مصادف با جشن بهاربد و بهترین زمان سفر به شیراز است، انتخاب روز شیراز در این ماه یکی از تصمیم‌های خردمندانه شورای شهر شیراز بوده است. جشن میانه بهار یا بهاربد از جمله جشن‌هایی است که در ایران باستان برگزار می‌شد. در آن زمان تقویم گاهَنباری یا گاه‌شماری وجود داشت و هر سال بر اساس چهار فصل تقسیم‌بندی شده بود که اول و میانه‌ هر فصل جشن گرفته می‌شد. به این ترتیب، روز ۱۵ اردیبهشت به جشن بهاربد معروف بود. زرتشتیان نیز معتقد هستند که زرتشت در این روز پیام‌آور اهورامزدا می‌شود. علاوه بر این، طبیعت ایران در اردیبهشت به اوج زیبایی خود می‌رسد و به‌خاطر سرسبزی و عطر بهار نارنج، بسیاری از افراد اردیبهشت را برای گشت‌وگذار در شیراز انتخاب می‌کنند.

شروع اردیبهشت با زادروز سعدی شیرازی، شاعر سخن‌سرای ایران زمین و پایان آن با بزرگداشت ملاصدرای شیرازی، از فلاسفه شهیر کشور همراه است که اهمیت این ماه در شیراز را به‌خوبی نشان می‌دهد.

اردیبهشت، زیبایی‌های شیراز دوچندان می‌شود

به مناسبت فرا رسیدن روز ملی شیراز علی اصغر مونسان در حساب کاربری خود در توییتر با تبریک روز شیراز به علاقه‌مندان این شهر و شهروندان شیرازی‌، نوشت: اردیبهشت که از راه می‌رسد، زیبایی‌های شیراز، دوچندان می‌شود. از همین رو ۱۵ اردیبهشت را روز شیراز نام گذاشته‌اند. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه «شیراز به میراث ادبی و تاریخی شهره است و پرورش مفاخر» نوشت: «خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش / خداوندا نگه‌دار از زوالش.»

برگزاری 13 رویداد فرهنگی و هنری

در همین راستا رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به تشریح برنامه‌های هفته نکوداشت شیراز پرداخت و گفت: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت هم‌زمان با روز شیراز ساعت ۱۸:۳۰ مراسم گشایش نکوداشت هفته شیراز در مسجد نصیرالملک با حضور مدیران و مسئولان شهری به‌صورت محدود برگزار و از طریق شبکه‌های اجتماعی به‌صورت زنده پخش می‌شود.

به گزارش برنا از فارس،  مرتضی جعفری افزود: پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت در سینما گلستان شیراز محصولات چندرسانه‌ای و سینمایی شهرداری شیراز در قالب مجموعه «دیبای منقش» رونمایی و همچنین فیلم آینه‌دار که شهرداری شیراز با سازمان صداوسیما در ساخت آن مشارکت داشته است، اکران می‌شود. این فیلم به کارگردانی پویان کاظمی مستندی است که در گفت‌وگوی یک زن با میرزا حسن کازرونی، عکاس‌باشی شیرازی عهد قاجار، صفحاتی از تاریخ شیراز را در قرن گذشته ورق می‌زند و برشی از تاریخ شیراز در دوره قاجار و مشروطه را به تصویر می‌کشد.

به گفته رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه ساعت ۱۸ نشستی جذاب با عنوان «آیین‌های مردم شیراز در رمضان» در مرکز شیرازشناسی برگزار می‌شود که در آن ابوالقاسم فقیری فارس‌شناس پیشکسوت و امیرحسین حکمت نیا شیرازشناس سخنرانی می‌کنند. این نشست از طریق صفحه رسمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و مرکز شیراز شناسی در اینستاگرام به‌صورت زنده پخش خواهد شد.

او با بیان اینکه شنبه ۱۸ اردیبهشت طی مراسمی کتابخانه فرهنگسرای شهروند با بهره‌گیری از بخش تخصصی شهروندی افتتاح و از محصولات شهروندی تولیدی سازمان شامل ۱۰ جلد کتاب کودک، ۲عروسک و ۴ محصول چندرسانه‌ای رونمایی خواهد شد، عنوان کرد: از پوستر یک جشنواره سینمایی رونمایی و ۲ محصول مکتوب و شنیداری در حوزه اجتماعی نیز در این مراسم معرفی می‌شود.

جعفری ادامه داد: یکشنبه ۱۹ اردیبهشت، شب موسیقایی هفته نکوداشت شیراز رقم می‌خورد و آلبوم «ترانه شیراز» که بازآفرینی قطعات فولکلور شیرازی است، با پژوهش خشایار طیار، تنظیم کاوه پیمان و خوانندگی محمد ذاکر حسین معرفی و دو قطعه از این آلبوم اجرا می‌شود. رونمایی از نماهنگ «سروناز» با صدای هفت خواننده شیراز زیر نظر حامد فقیهی از دیگر برنامه‌های شب موسیقی هفته شیراز خواهد بود. همچنین در این شب قطعه «شب‌های شیراز» با صدای محمد رضازاده و دو قطعه از آلبوم آواز‌های محلی شیراز زیر نظر مهران بردیده برای اولین بار اجرا می‌شود. کلیه این قطعات به سفارش سازمان فرهنگی شهرداری شیراز تولید شده و برنامه نیز به‌صورت زنده از طریق شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود.

معاون فرهنگی شهردار شیراز، گفت: دوشنبه ۲۰ اردیبهشت برنامه‌ای با عنوان «مکتب عشق» در خانه تاریخی زینت‌الملک برگزار می‌شود که در آن هنرمندان پیشکسوت رشته‌های خاتم، گل و مرغ، قلم‌زنی و کاشی هفت‌رنگ که شیراز در آن‌ها صاحب مکتب است، به معرفی این هنر‌ها در قالب کارگاه تجربی می‌پردازند که در قالب یک مستند در این روز اکران خواهد شد.

به گفته جعفری، سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت مراسم بزرگداشت زنده‌یاد دکتر سیمین دانشور مادر داستان‌نویسی ایران و آیین پایانی و معرفی برگزیدگان جایزه پژوهش‌های ادبی سیمین در سینما فرهنگ شیراز برگزار و به‌صورت زنده پخش می‌شود. در این مراسم پیام ویدیویی علی دهباشی ادب‌پژوه و مدیر مجله بخارا و خواکین رودریگرز مترجم رمان سووشون به زبان اسپانیولی پخش، رضا توسلی مدیر «خانه‌موزه سیمین و جلال» و کوروش کمالی‌سروستانی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس و ابوتراب خسروی داستان‌نویس سخنرانی می‌کنند.

همچنین جعفری از رونمایی کتاب‌های تولیدی شهرداری شیراز در حوزه شاخص‌های هویتی و تمدنی در یک سال اخیر در تالار سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس خبر داد و گفت: این کتاب‌ها در قالب دو مجموعه «کتاب شیراز» و «نقش ماندگار» راهی بازار نشر می‌شود. مجموعه «نقش ماندگار» کتاب‌هایی با موضوع معرفی مکتب هنری شیراز، آیین‌ها، باور‌ها و ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی این شهر است که ۲۰ عنوان کتاب را در برمی‌گیرد. مجموعه «کتاب شیراز» نیز در ۲۰ جلد به شخصیت‌های تأثیرگذار ادبی و فرهنگی شیراز با پژوهش اساتید دانشگاه و شیرازپژوهان می‌پردازد. در این روز ۱۰ جلد کتاب از مجموعه نقش ماندگار و ۱۰ جلد از «کتاب شیراز» رونمایی می‌شود که در نیمه اول امسال ۲۰ جلد کتاب دیگر از این دو مجموعه به زیور طبع آراسته خواهد شد.

او اضافه کرد: چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت همچنین نمایشگاه آثار هنرمندان تجسمی به ارزش ۵ میلیارد ریال که توسط شهرداری با مصوبه شورای اسلامی شیراز از ۲۷ هنرمند خریداری شده، در نگارخانه ملی شیراز گشایش می‌یابد. در این مراسم جمعی از هنرمندان تجسمی پیشکسوت حضور خواهند داشت و مرحله دوم خرید آثار هنری به ارزش ۲۰ میلیارد ریال کلید می‌خورد.

جعفری افزود: پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت اختتامیه جشنواره شهروند برگزیده برگزار می‌شود که در آن ۳ شهروند فعال و مشارکت‌جو به‌عنوان شهروند برگزیده شیراز در حوزه مشارکت‌های اجتماعی معرفی و با اهدای نشان و تندیس شهروند برگزیده و جایزه ۵۰۰ میلیون ریالی از آن‌ها تقدیر می‌شود. همچنین ۱۰ شهروند نیز به عنوان شایسته تقدیر در این حوزه معرفی و به هریک از آن‌ها جایزه ۱۰۰ میلیون ریالی اهدا می‌شود. علاوه بر این، در این روز از برگزیدگان فراخوان هویت بصری شیراز نیز تقدیر و از نشان طراحی و انتخاب شده‌ی شیراز رونمایی خواهد شد. در این مراسم قطعه «شیراز» با صدای سالار عقیلی نیز رونمایی و برای اولین بار در باغ عفیف‌آباد شیراز اجرا می‌شود.

او اعلام کرد: وبینار شیرازی‌های موفق نیز با حضور مجازی شیرازی‌های موفق داخل و خارج کشور به‌منظور انتقال تجربیات و ارج‌گذاری خدمات ایشان در شورای اسلامی شیراز در این هفته برگزار می‌شود.