رئیس موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه با افزایش روند واکسیناسیون در کشور و کاسته شدن از میزان ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا (اگرچه کماکان تعداد بیش از ۱۰۰ مرگ در روز، آمار تکان‌دهنده‌ای است) می‌توان پیش‌بینی کرد که با ادامه این روند تا حدودی از نگرانی‌های حوزه سلامت کاسته شود گفت: اما هشدار مهم آن است که باید منتظر تأثیرات اجتماعی و اقتصادی گسترده‌ای آن‌هم نه در میان‌مدت و درازمدت که در کوتاه‌مدت باشیم.

 به گزارش ایسنا، روزبه کردونی گفت: لازم است در این زمینه به‌طورجدی تدبیر کنیم. کرونا در همه جوامع نه‌تنها منجر به شوک برون‌زای آثار گسترده اجتماعی-اقتصادی شده است، بلکه شواهد نشان می‌دهد عدم تدوین و اجرای سیاست‌های کارآمد در قبال اثرات اقتصادی اجتماعی، خود اثر تشدیدکننده بر تأثیرات اجتماعی ناشی از کرونا دارد.

دو برابر شدن «جمعیت زیرخط فقر» کشور طی سه سال اخیر

او گفت: طبق مطالعه انجام‌شده در موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، به‌طور متوسط در سال گذشته ۳۰.۶ درصد از جمعیت کل کشور زیرخط فقر مطلق‌اند، این در حالی است که جمعیت زیرخط فقر مطلق در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتیب ۱۵.۵ و ۲۱.۶ درصد بوده است.

افزایش ۴ درصدی طلاق

رئیس موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی افزود: همچنین طبق گزارش مرکز ملی آمار نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به مهرماه برای خانوار روستایی به عدد ۴۹.۶ درصد رسیده است. این رقم در سال ۱۳۹۷، ۲۰.۶ درصد بوده است. این در حالی است که جمعیت زیرخط فقر مطلق در مناطق شهری برابر با رقم ۳۱.۸ درصد است و در مناطق روستایی به رقم ۵۴ درصد می‌رسد.

از سوی دیگر طبق اعلام سازمان ثبت‌احوال کشور در سال ۹۹ تعداد ۱۸۳ هزار و ۱۸۲ طلاق در کشور به ثبت رسید، این آمار در سال ۹۸ ، ۱۷۶ هزار و ۸۱۲ طلاق در کشور بوده و به معنای افزایش چهاردرصدی طلاق است.

 افزایش ۳۵ درصدی «خودکشی»

 با قرص برنج

کردونی همچنین به آماری از افزایش ۷۷ درصدی خشونت خانگی در کلان‌شهرهای ایران در زمان شیوع ویروس کرونا  مستند به پژوهش دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره و عنوان کرد: طبق اعلام پزشکی قانونی ما با  افزایش ۳۵ درصدی خودکشی با قرص برنج نسبت به سال  قبل هم روبرو هستیم.

970 تارک تحصیل در سال جاری

مقوله بازماندگی از تحصیل کودکان از دیگر مواردی بود که رئیس موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی به آن اشاره کرد و گفت: آن‌گونه که سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرده است در سال جاری ۹۷۰ هزار تارک تحصیل‌داریم. همچنین عدم دسترسی بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز به ابزار هوشمند و آموزش‌های مجازی از دیگر نگرانی‌های مهمی است که وجود دارد.

افزایش حمل سلاح، نزاع و اختلاس

او افزود: افزایش حمل سلاح در پایتخت هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا(طبق اعلام فرمانده پلیس)، افزایش نزاع و سه برابر شدن اختلاف میان زوجین در زمان شیوع ویروس کرونا (طبق اعلام سازمان بهزیستی) و افزایش پرونده‌های اختلاس در کشور طبق اعلام رئیس پلیس امنیت اقتصادی مبنی بر آنکه اختلاس در شش‌ماهه امسال از جهت پرونده‌ای ۶۱ درصد، از جهت تعداد متهم ۹۴ درصد و ازنظر ارزش ریالی ۳۳۳ درصد نسبت به شش‌ماهه سال گذشته افزایش داشته، همچنین رشا و ارتشا ۳۵۷ درصد نسبت به سال گذشته ازنظر ارزش ریالی افزایش داشته است.

اگر تدبیر نکنیم «سونامی» در پیش است

رئیس موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی بابیان اینکه همچنین باید دقت داشت با توجه به اینکه هنوز نتایج هیچ پژوهش مبتنی بر شواهدی در خصوص تأثیرات اجتماعی - اقتصادی کرونا مشاهده نشده و آنچه در موارد فوق‌ مستند به گزارش‌ها و مصاحبه‌های رسمی و علنی نهادها و مسئولین بیان شد، می‌تواند تنها تصویری از هولناک بودن وضعیت پیش رو را ارائه دهد گفت: از سوی دیگر نباید فراموش کرد وضعیت آسیب‌های اجتماعی پیش از شیوع کرونا هم آن‌قدر نگران‌کننده بود که منجر به مداخله مستقیم رهبری نظام و تشکیل جلسات با حضور سران قوا در این خصوص شده بود.