شهردار تهران با اشاره به اینکه دستورالعمل توزیع دقیق واکسن‌ها در شهرداری ابلاغ می‌شود، گفت: بنابر استعلام وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، نام دریافت‌کنندگان غیرقانونی واکسن، جزء اسناد خصوصی و غیرقابل‌انتشار است و در سایت شفاف به درج کد ملی آن‌ها بسنده می‌شود.

به گزارش انتخاب، پیروز حناچی اظهار کرد: واکسیناسیون کارکنان شهرداری در سوم اسفندماه سال گذشته با مشارکت کارکنان بهشت‌زهرا (س) برای ۵۴۳ نفر آغاز شد.

او با بیان اینکه در ادامه نیز سازمان پسماند و مناطق ۲۲ گانه با معرفی پاکبانان ایرانی در این طرح مشارکت کردند، افزود: در معرفی افراد توسط مناطق تخلفاتی صورت پذیرفت و بنابر استعلام‌ها، به‌جز در یکی از مناطق که بیشتر تخلفات را در آنجا شاهد بودیم، ۲۰ نفر مغایر با دستورالعمل اعلامی واکسن دریافت کردند.

شهردار تهران ادامه داد: از ۲۰ نفری که مغایر با دستورالعمل واکسن دریافت کردند ۱۳ نفر مربوط به منطقه هفت بودند. در منطقه اصلی نیز عوامل کارگری پسماند، فضای سبز و رانندگان خودرو سرویس ۷۳ نفر بودند و ۲۵ نفر نیز فاقد رابطه استخدامی منطقه واکسن دریافت کرده‌اند.

شهردار پایتخت نبود نظارت مناسب در مراکز بهداشت را موجب ایجاد این حواشی دانست و گفت: درمجموع انحراف در واکسیناسیون کارکنان شهرداری تهران کمتر از یک درصد است؛ هرچند این مقدار نیز نباید وجود داشت.

پیگیری افراد متخلف توسط حراست

شهردار تهران بابیان اینکه تحقیقاتی را با محوریت حراست کل پیگیری کرده‌ایم، افزود: بحث عمده روی یک منطقه شهرداری رخ داده است که با مکاتبه شهردار منطقه با اداره بهداشت شمال غرب فهرستی به ظرفیت ۳۲۵ نفر برای واکسیناسیون اعلام شده بود.

حناچی ادامه داد: از این تعداد ۱۹۸ نفر اقدام به دریافت واکسن کردند که اسامی آن‌ها را از طریق حراست وزارت بهداشت پیگیری می‌کنیم.

شهردار تهران به تفکیک ۱۹۸ نفر پرداخت و ادامه داد: از این تعداد ۴۴ نفر کارکنان بازیافت، ۱۰۰ نفر پاکبان، ۱۲ کارمند ۱۳ نفر فاقد ارتباط استخدامی با شهرداری تهران با هویت مشخص، ۲ نفر راننده جرثقیل، ۹ نفر راننده خودرو سرویس و ۱۷ نفر کارگر فضای سبز بودند.

حناچی ادامه داد: بررسی‌ها نشان داد یک نفر از مسئولان نواحی اقدام به تزریق واکسن از این سهمیه کرده است که همان روز به همراه سه نفر از همکاران ذی‌ربط در منطقه ۶ عزل شدند. در یکی از مناطق نیز مشخص شد توزیع سهمیه بر اساس پروتکل‌های مصوب نبوده است که در این منطقه نیز معاون خدمات شهری عزل شد. ۲ رئیس ناحیه نیز در مناطق ۷ و ۹ شهرداری تهران به همین دلیل عزل شدند.

اطلاع‌رسانی از طریق «کلاب هاوس»!

حناچی با بیان اینکه اگر کسی مدارک هویتی نداشت واکسن تزریق نمی‌شد، گفت: برخی افراد خودشان از زدن واکسن استنکاف می‌کردند و این در حالی بود که نمی‌توانستند این واکسن را برگردانند.

به گفته او، تلاش شد که از طریق رسانه‌ها و تلویزیون و تشکیل اتاق در «کلاب هاوس» در خصوص این موضوع به شهروندان اطلاع‌رسانی شود.

شهردار تهران با بیان اینکه به شفافیت اعتقاد داریم گفت: فهرست دریافت‌کنندگان واکسن از دیروز در حال بارگذاری روی سایت «شفاف» است و بنا به توصیه وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی، نام افراد درج نمی‌شود اما کد ملی آن‌ها اعلام‌شده است.