کشته‌های کرونا بازهم رکورد زد. به گفته سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، از روز دوشنبه تا ظهر سه‌شنبه 2هزار و ۶۶۷ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۶۸۷ نفر از آن‌ها بستری شدند.  بر اساس آمارهای ارائه‌شده از سوی لاری، در زمان ذکرشده، ۲۳۵ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند. به گفته وی، استان‌های تهران، مازندران، گلستان، فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، خراسان رضوی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، لرستان و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند.

 سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت تهران گفت: تهران به‌عنوان پرجمعیت‌ترین و پرترددترین استان کشور برای اولین بار بعد از خیز اول بیماری در وضعیت قرمز قرار گفت که امیدواریم اعمال محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌ها جدی‌تر تلقی شود. لاری ادامه داد: تعداد موارد بستری روزانه در کشور به دوران اوج پیک بیماری در اسفند نزدیک شده است و وضعیت شیوع بیماری در کشور و جهان رو به افزایش و نگران‌کننده است.

برگزاری تجمعات در تهران پرمخاطره است

وضعیت قرمز تهران باعث شد تا محدودیت‌ها برای یک هفته دیگر هم تمدید شود.  فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به شرایط سخت و شکننده شهر تهران به لحاظ شیوع کرونا تأکید کرد: تمامی تجمعات و برپایی نمایشگاه در تهران اقدامی پرمخاطره تلقی می‌شود. علیرضا زالی با اشاره به اعلام رسمی کمیته انتظامی، امنیتی و اجتماعی به استانداری تهران مبنی بر اعمال محدودیت‌ها یادآور شد: برگزاری نمایشگاه‌ها به دلیل شرایط خاص شهر تهران و افزایش آمار مبتلایان به کووید 19 تا اعلام رسمی انجام نخواهد شد.

 زالی در ادامه با اشاره به شرایط سخت و شکننده شهر تهران به لحاظ شیوع کرونا تأکید کرد: تمامی تجمعات در تهران اقدامی پرمخاطره تلقی می‌شود.

دستورالعمل‌های برگزاری مراسم محرم امسال

محرم نزدیک است و برگزاری مراسم مذهبی یکی از چالش‌های جدی این روزهای مردم و مسئولین است. روز گذشته در اطلاعیه کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کرونا بر رعایت «دقیق و کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی مردم، سخنرانان و مسئولان هیئت‌های مذهبی، تکایا و حسینیه‌ها» در ایام ماه محرم تأکید شده است. به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا، با توجه به نزدیک شدن ایام محرم و برگزاری آیین‌های سوگواری سیدوسالار شهیدان، اطلاعیه شماره یک خود را با تأکید ویژه‌بر رعایت «دقیق و کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی مردم، سخنرانان و مسئولان هیئات مذهبی، تکایا و حسینیه‌ها» در ایام ماه محرم منتشر کرد.

مفاد اطلاعیه به شرح زیر است:

۱. برگزاری مراسم عزاداری عمومی در فضا‌های سربسته صرفاً در ایام مشخص‌شده و ساعات محدود و در مساجد، حسینیه‌ها و تکایایی مجاز است که به تشخیص کارگروه استانی دارای شرایط مناسب بهداشتی و مدیریتی هستند.

۲. برگزاری مراسم در اماکن مجاز صرفاً با رعایت اصول «کاهش زمان مراسم، تراکم حداقلی، آلودگی‌زدایی منظم، رعایت فاصله یک و نیم متر و استفاده مستمر و همگانی از ماسک» انجام می‌شود.

۳. مسئول برگزاری مراسم عمومی باید نسبت به رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تعداد شرکت‌کنندگان، زمان برگزاری و نحوه پذیرایی متعهد شود.

۴. هیچ‌گونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری و پس‌ازآن انجام نمی‌شود و اطعام و نذورات صرفاً مطابق دستورالعمل‌های بهداشتی در پخت‌وپز و بسته‌بندی به‌صورت بیرون بر و در ظروف غیرمشترک و یک‌بارمصرف توزیع می‌شود.

۵. صداوسیما و نهاد‌های تبلیغی و مردمی نسبت به ارائه برنامه‌های ابتکاری مناسب وضعیت فعلی کشور و تقویت فضای معنوی و فرهنگ عاشورایی در فضای تبلیغاتی و مجازی اقدام کنند.

۶. کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات ستاد ملی با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی و مردمی به‌ویژه رسانه‌ها، صداوسیما و هیئات مذهبی نسبت به آماده‌سازی افکار عمومی و ارائه آموزش‌های بهداشتی ویژه ایام عزاداری اقدام می‌کند.