سفیر اسبق ایران در آفریقای جنوبی درخصوص انتقادها به سفیر ایران در آذبایجان بابت مصاحبه با یک خبرنگار بدون حجاب در سفارتخانه، گفت: اگر باور داریم که دیپلماسی عمومی اکنون از مهم‌ترین ارکان دیپلماسی است که همه دولت‌ها بدان اهتمام ویژه‌ای دارند، جنجال‌آفرینی در مورد سفارتمان در آذربایجان، نسخه سیاست خارجی همان اقدامات سخیفی است که در داخل برای مقابله با به اصطلاح بدحجابی در دست اقدام است که همانگونه که مشاهده می شود، قطعا مضرات آن بسیار بیشتر از تاثیرات آن است.

جاوید قربان اوغلی در گفت‌وگو با دیده‌بان ایران؛ افزود: «در این مورد با یک تنگ نظری یا بهتر بگویم تاثیرات پوپولیستی ناشی از مسائل داخلی قرار گرفته‌ایم. دوستان دیپلمات آگاه هستند که در بسیاری از سفارتخانه‌های ایران در خارج که از امکانات لازم  برخوردارند، روز ملی کشورمان در آن مکان برگزار می‌شود. برای کشور و سفارت حضور حداکثری مقامات ارشد کشور میزبان و سفرا و دیپلمات‌های مقیم امتیاز بزرگی است. مگر در این موارد مهمانان روز ملی ایران با مانتو و روسری شرکت می‌کنند؟ قطعا چنین انتظار و درخواستی مغایر با ضوابط و شئونات دیپلماتیک است و رفتاری توهین‌آمیز تلقی شده و قطعا در چنین مراسمی حاضر نمی‌شوند.»

سفیر اسبق ایران در آفریقای جنوبی ادامه داد: «حال واقعه سفارت ایران در آذربایجان را با مورد بالا مقایسه کنید؛ واقعا غیرقابل درک است که در عصر رسانه و دیپلماسی عمومی، که تاثیر و برد آن چه بسا از دیپلماسی رسمی بیشتر است، ورود یک خبرنگار زن به سفارت کشورمان با ظاهری آراسته ولو بدون روسری اینگونه جنجال آفرین می‌شود که به خاطر آن سفیر توبیخ و مورد تنبیه قرار می‌گیرد. این رفتار جز گرفتار شدن در نوعی جوزدگی منبعث از سیاست داخلی و متاسفانه تحت لوای «پاسداری از ارزش‌های دینی»، چیز دیگری نیست.»

قربان اوغلی افزود: «نادیده انگاشتن اهمیت کار رسانه و دیپلماسی عمومی و جنجال بر سر حضور یک خبرنگار بدون حجاب که برای مصاحبه مطبوعاتی به سفارت آمده چیزی  جز یک بلاهت سیاسی نیست. به باور من این کج فهمی ناشی از نادیده گرفتن اهداف بزرگتری است که وظیفه ذاتی سفارتخانه، خصوصا در عرصه دیپلماسی عمومی در عصر تاثیرات شگفت انگیز رسانه است.»

به گفته وی، جنجال آفرینی در مورد سفارتمان در آذربایجان، نسخه سیاست خارجی اقدامات سخیفی است که در داخل برای مقابله با «بدحجابی» در دست اقدام است.

این تحلیلگر سیاست خارجه ضمن تاکید براینکه چنین نظراتی کج فهمی از مسائل است، گفت: «بیانیه وزارت خارجه در مورد پایان ماموریت آقای موسوی که احتمالا تحت تاثیر همین فضاسازی است، بر دیگر سفرای ما تاثیرات ویرانگری خواهد گذاشت. مضاف براینکه به باور من اینگونه برخوردها چیزی جز کج فهمی از منافع و مسائل دیپلماسی و دیپلماسی عمومی نیست.»

قربان اوغلی ادامه داد: «کمااینکه آقای موسوی پیشتر سخنگوی وزارت خارجه بودند و دیپلمات ناشناخته‌ای نیستند. ایشان قطعا از الفبای مسائل اعتقادی و ارزشی کشور بیشتر از خیلی دیگر از جنجال‌سازان آشنا هستند. آنقدر درک دارند که بدانند اسلام و مسلمانی به چیست. خبرنگاری در یک کشور سکولار به سفارتخانه آمده و به باور من نباید آنقدر مته به خشخاش گذاشت که هیچ سفیری در هیچ جای دنیا جرات نکند از بیم اینگونه برخوردهای سخیف متاثر از سیاست داخلی، برای پیشبرد منافع ملی در کشور محل ماموریت خود قدم از قدم بردارد.»