دولت برای دارو  برنامه‌ریزی نداشت، حالا مردم باید تاوان بدهند

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به تامین دارو گفت: تولیدکننده تا دیروز با دلار چهار هزار تومانی مواد اولیه می خرید حالا با دلار چهل هزار تومانی باید بخرد. وقتی ریال ندارد معنی اش این است که کمتر تولید می کند و در بازار کمبود پیدا می‌شود. در حال حاضر نیز این مردم هستند که با مشکل مواجه می شوند و تاوان آن را باید پس دهند.

مسعود پزشکیان با بیان این مطلب به خبرنگار عصر ایران گفت: اصل قضیه در بحث دارو مدیریت است اگر مدیریت با قاطعیت نظر می داد هیچوقت به اینجا نمی رسید که الان یک و نیم میلیارد را در نظر بگیرند. روز اول که به اینها گفتند برای تامین دارو دچار مشکل می شویم گفتند ما مشکل نداریم وقتی می گویند ما مشکل نداریم یعنی اینکه می توانند این کار را انجام دهند ولی مشکل داشتند وقتی نمی دانند که فردا ممکن است مشکل پیش بیاید و فقط برای خوشایند رییس و مسئولش می گوید مشکل ندارم نتیجه اش شرایط حال حاضر  دارو است.

وی ادامه داد: به تولید کننده ما ارز و ریال ندادند که اینها دارو و مواد اولیه وارد کنند. خیلی بدیهی است که وقتی ارز چهارهزار تومانی را تبدیل به سی هزار و چهل هزار تومان می کنند بعد هم به شرکت های دارویی می گویند بروید تولید کنید و در بازار هم درست قیمت گذاری نمی کنند این مشکلات ایجاد شود. من تولیدکننده تا دیروز با دلار چهار هزار تومانی مواد اولیه می خریدم حالا با دلار چهل هزار تومانی باید بخرم وقتی ریال ندارم معنی اش این است کمتر می خرم کمتر تولید می کنم و در بازار کمبود پیدا می شود. نماینده مردم تبریز در مجلس تاکید کرد: دولت می بایست به تولیدکننده های ما ریال می داد که اینها مواد اولیه را بخرند اینها ریال نداشتند که بخرند از یک طرف دانشگاهها و شرکت هایی که داروها را پخش می کردند پول تولیدکننده ها را نداده اند و‌این معضل را ایجاد کردند. وی افزود: برنامه ریزی و‌نگاه جامع و کامل در بحث دارو نداریم و همین باعث بهم ریختگی در بازار دارو شده است.

اگر ما پزشک خانواده ای داشته باشیم که سطح اول، دوم و سوم آن بهم وصل باشد و بار بیماری معلوم باشد نه دارو گم می شود نه از مسئولیت ها می توان فرار کرد. اگر در سیستمی قرار بگیرید که پاسخگوی جمعیت تعریف شده نباشید قطعا  باید پاسخ سیستم های نظارتی را بدهید.