از تعطیلی انجمن ایران‌شناسی فرانسه تا درخواست اخراج سفیر

وزارت امور خارجه ایران، روز پنجشنبه در واکنش و اعتراض به اقدام اخیر نشریه شارلی ابدو اعلام کرد: «با تاکید بر مسئولیت غیرقابل انکار دولت فرانسه در برابر نقض حرمت آزادی، هتک حقوق بشر، اهانت به ارزش‌های دینی، تعدی به باورهای مذهبی و تهدید حاکمیت ملی دیگر کشورها از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی تحت حاکمیت دولت فرانسه، سکوت در برابر اقدام ضد فرهنگی و ضد انسانی نشریه مبتذل فرانسوی را برنتابیده و ضمن بازنگری در مناسبات فرهنگی با فرانسه و بررسی امکان ادامه فعالیت فرهنگی فرانسه در ایران، در گام نخست فعالیت انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران را تعطیل می‌کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام موهن نشریه بدنام فرانسوی در زیر پاگذاشتن موازین شناخته شده اخلاقی، تعدی ددمنشانه به مقدسات دینی، هتک ساحت مرجعیت سیاسی و مذهبی و نیز اهانت به نمادهای حاکمیتی و ارزش‌های ملی ایرانیان را به شدیدترین عبارات محکوم کرده و آن را نشانه دیگری از دست اندازی صهیونیسم بر عرصه رسانه در جهت ترویج اسلام ستیزی، اشاعه تنفر و تفرقه بین جوامع و انسان‌ها می‌داند.

اقدام ضدانسانی نشریه هتاک فرانسوی که شوربختانه سال‌ها است بی محابا مفهوم والای «آزادی بیان» را مستمسک و پوششی برای اقدام‌های ضدفرهنگی و هتک حرمت انسان‌ها، کرامت انسانی و ارزش‌های والای اخلاقی و مذهبی قرار داده است، استمرار تحرکات مشابهی است که از جمله در قالب انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز علیه پیامبر اعظم (ص) در سال‌های قبل بروز یافت و موجب خشم و اعتراض مقدس مسلمانان در سراسر  جهان گردید. بدیهی است مطالبه ملت ایران از دولت فرانسه برای پاسخگو کردن عاملان و مروجان اقدامات موهن اخیر و جلوگیری از تکرار آنها با جدیت پیگیری شده و تدابیر مقتضی در این زمینه نیز اتخاذ خواهد شد.»

فرانسه: مایه تأسف است

وبگاه شبکه العربیه نوشت، در پی اقدام توهین‌آمیز یک نشریه فرانسوی که با واکنش ایران مواجه و به بسته شدن انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران منجر شد، وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای درباره این اقدام ایران گفت: در این مرحله، ما هیچ اطلاعات رسمی در مورد اظهارات رسانه‌ای مقامات ایرانی در مورد تعطیلی موسسه تحقیقات فرانسه در ایران (IFRI) دریافت نکرده‌ایم. بدیهی است که اگر این حقیقت داشته باشد مایه تاسف خواهد بود.

بر این اساس وزارت امور خارجه فرانسه ادامه داد: این موسسه یک مرکز فرهنگ و بحث است که در سال ۱۹۸۳ با ادغام هیئت باستان‌شناسی فرانسه در ایران، که خود در سال ۱۸۹۷ تاسیس شده بود و موسسه فرانسوی مطالعات ایرانی در تهران، که در سال ۱۹۴۷ توسط هانری کوربین تأسیس شده، ایجاد شد.

اخراج سفیر فرانسه  

کف توقع از دستگاه سیاست خارجی است

عضو شورای اطلاع‌رسانی دولت، نیز در توئیتی با هشتگ شارلی ابدو نوشت: «الان ارتباط با فرانسه چه آورده‌ای برای ما دارد؟ اخراج سفیر فرانسه کف توقع از دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی است.» عبدالله گنجی، افزود: «ما هم دوست داریم تعریف خودمان از آزادی را اعمال کنیم مهم نیست که با استانداردهای آنان هماهنگ باشد یا نباشد.»