دولت بودجه را آورده، مجلس اعلام وصول نمی‌کند

نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت بودجه را آورده است مجلس از این جهت اعلام وصول نمی‌کند که قانوناً باید برنامه توسعه هفتم را می‌آورد، زیرا جهت‌گیری‌های بودجه بر مبنای برنامه ۵ ساله است.

معین‌الدین سعیدی در گفتگو با ایلنا، درباره افزایش نرخ ارز که منجر به تغییر رئیس بانک مرکزی شد، این‌که آیا این تغییر منجر به بهبود شرایط خواهد شد یا این‌که دولت باید به تغییرات عمیق‌تری دست بزند تا بتواند شرایط به وجود آمده را تغییر و بهبود بخشد، گفت: تا هنگامی که جهت‌گیری‌ها و رویکرد‌های اصلی اقتصادی دولت اصلاح نشود، صرف جابجا کردن رئیس کل بانک مرکزی مطلقاً نمی‌تواند مشکلی را حل کرد.

وی با اشاره به این‌که شاید آقای فرزین (رئیس جدید بانک مرکزی) یک مقدار شناخت‌شان به حوزه‌های مربوط به بانک مرکزی بیشتر باشد، عنوان کرد: موضعی که ایشان گرفتند مبنی بر این‌که کالا‌های اساسی را با دلار نیمایی ۲۸ هزار تومان تامین می‌کنیم، از نظر من بازگشت به عقب دولت از مواضع قبلی‌اش نسبت به تک نرخی کردن ارز است.

سعیدی یادآور شد: دولت بسیار بسیار روی جراحی اقتصادی که حذف ارز ترجیحی را در پی داشت تاکید می‌کرد و آن را یکی از دستاورد‌های خودش می‌دانست، اما از آنجا که برای معیشت دهک‌های کم‌درآمد تدبیر نکرد، عملاً شاهدیم بسیاری از مردم حتی سرانه مصرف گوشت قرمزشان به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

این نماینده مجلس با بیان این‌که من از اینکه دولت قبول کند مسیر را اشتباه پیموده است بسیار استقبال می‌کنم، خاطرنشان کرد: دولت مشخصاً در عدم اجرای تکلیف قانونی مبنی بر تامین سبد کالا‌های خانوار‌ها در بستر کالابرگ‌های الکترونیکی با قیمت شهریور ۱۴۰۰ خلاف قانون عمل می‌کند و شاهدیم مجلس هم رویکرد نظارتی خودش را تا این لحظه طی نکرده است.

وی درباره این‌که آقای رئیس‌جمهور در زمان مبارزات انتخاباتی خودشان از یک برنامه ۷ هزار صفحه‌ای صحبت کردند، بیان کرد: از برنامه ۷ هزار صفحه‌ای که آقای رئیس‌جمهور فرمودند حداقل ۷ صفحه را رو کنند تا ببینیم چه چیزی هست، ما که تا این لحظه چیزی ندیدیم.