وزیر امور خارجه کشورمان روز جمعه در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان، در خصوص مهم‌ترین موضوعات مورد اهتمام دو کشور گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایلنا، وزیر امور خارجه کشورمان دیروز جمعه در تماس تلفنی با ولادیمیر اماموویچ نوروف، وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان، در خصوص مهم ترین موضوعات مورد اهتمام دو کشور گفتگو و تبادل نظر کرد.

حسین امیرعبداللهیان، ضمن ابلاغ سلام رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان، برای برگزاری موفق اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای که قرار است به زودی در شهر تاریخی سمرقند برگزار شود، آرزوی موفقیت کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به برنامه حضور ابراهیم رئیسی در این اجلاس، سفر رئیس جمهور کشورمان به ازبکستان را نقطه عطفی در مناسبات دوجانبه ایران و ازبکستان دانست.

 ولادیمیر نوروف، وزیر امور خارجه ازبکستان نیز در این گفتگوی تلفنی، ضمن ابراز خرسندی از حضور رئیس جمهور کشورمان در اجلاس سمرقند، از حضور چهارده نفر از سران کشورهای مختلف در این اجلاس خبر داد و یکی از مهم ترین موضوعات در دستور کار نشست سمرقند را تمرکز بر اهمیت و ظرفیت جمهوری اسلامی ایران بعنوان عضو جدید سازمان همکاری شانگهای خواند. وزیر امور خارجه ازبکستان همچنین با ارائه گزارشی از تمهیدات انجام شده برای سفر دوجانبه رئیس‌جمهور کشورمان به ازبکستان، برنامه امضای تعدادی سند دوجانبه در این سفر را، زمینه ساز ارتقای بیش از پیش مناسبات دو کشور دانست.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان بر تداوم رایزنی و تبادل نظر در خصوص موضوعات مورد اهتمام مشترک تاکید کردند. امیرعبداللهیان آمادگی وزارت امور خارجه کشورمان جهت کمک به برگزاری موفق اجلاس سران سازمان شانگهای در سمرقند را اعلام داشت.