رافائل گروسی با انتقاد از محدود شدن دید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط ایران مدعی شد که نحوه عملکرد ایران حرکت به سوی بمب اتم است.

به گزارش انتخاب، رافائل گروسی در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان با بیان اینکه جمهوری اسلامی، غنی‌سازی اورانیوم را در سطح بسیار بالایی ادامه می‌دهد، گفت: با واژه‌ها نمی‌توان اعتمادسازی کرد، بلکه تنها راه این است که آژانس، امکان بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران را داشته‌ باشد. او افزود: آژانس، هیچ ارزیابی از توانایی ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ندارد اما مسلم است که جمهوری اسلامی، در حال ساخت سانتریفیوژهای نسل آخر است که برای غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالا،کاربرد دارد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: آژانس، اطلاعاتی در اختیار ندارد که ثابت کند جمهوری اسلامی ایران، در حال ساخت بمب اتمی است اما تلاش‌ها و نحوه عملکرد حکومت ایران نشانگر حرکت آنها به این سمت است.

این مقام ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح‌کرد: واقعیتی که مقابل چشم قرار دارد، این است که ایران دسترسی و دید بازرسان را محدود و تعدادی از دوربین‌های نصب‌شده را از مدار خارج کرده‌است و حالا آنچه اهمیت دارد این است که آیا آژانس امکان بازرسی از مراکز هسته‌ای ایران را پیدا خواهدکرد یا نه؟

رافائل گروسی، همچنین گفت: در روند مذاکرات بین ایران و غرب، مواردی متعدد، از جمله در مورد مسائل مالی، تحریم‌ها، افراد و فعالیت‌هایی خاص وجود داشته که مانع دستیابی به یک توافق شده‌‌ است و بر اساس همین موارد، واضح است که مذاکرات، نتایج قابل توجهی نداشته‌ است.