معاون اول رئیس‌جمهور یکی از راههای دور زدم تحریم ها  و واردات اقلام ممنوعه به کشور را در یک کنفرانس خبری مقابل دوربین رسانه‌ها افشا کرده است. سایت رویداد۲۴ در این گزارش تبعات این افشاگری‌ها برای کشور و آثار وضعی آن بر فرد افشاکننده را بسته به جریان متبوع آن فرد مورد بررسی قرار داده است.

محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی که پیش از این رئیس ستاد اجرای فرمان امام (نهاد بالادستی بنیاد برکت که سازنده واکسن کرونای ایرانی است) بود، در جلسه پایانی روسای نمایندگی‌های ایران در کشورهای همسایه گفته ایران می‌خواسته تجهیزاتی برای ساخت واکسن وارد کند اما در یکی از انتقال پول‌ها به یکی از کشورها، ردی از این که این تجهیزات مربوط به واکسن است دیده شده و در نتیجه جمهوری اسلامی نتوانسته آن تجهیزات را وارد کند. یک دستگاه (مربوط به تجهیزات ساخت واکسن) را سفیر ایران در بین اسباب خانه‌اش جاساز کرده و به کشور آورده. معاون اول رئیس‌جمهور ایران بعد اضافه کرده شاید گفتن این‌ها صحیح نباشد، اما این از زبانم در رفت و گفتم.

وزارت امور خارجه بعد از این اظهارنظر مجبور به صدور بیانیه شد. بیانیه وزارت خارجه به طور تلویحی صحبت‌های مخبر را تایید کرده و ضمن تقدیر از بیانات راهگشا و راهبردی معاون اول، تاکید کرده که یک خبرگزاری این ویدئوی چندثانیه‌ای را از نزدیک به یک ساعت صحبت آقای مخبر تقطیع و بدون دقت نظر لازم منتشر کرده است. وزارت خارجه گفته موضوعات مطروحه در این نشست کاملا جنبه داخلی و عملیاتی داشته و بنایی به انتشار عمومی و رسانه‌ای شدن آن‌ها نبوده است

این گزارش از دو جنبه به ماجرا پرداخته شده است؛ نخست امتیازاتی که ماموران سیاسی کشورها در کشور مقصد از آن برخوردارند و اظهارات مخبر می‌تواند این امتیازات را از دیپلمات‌های ایرانی سلب کند و دوم یک بام و دو هوای نظام در مواجهه با افشاکنندگان اسرار مگو.

کنوانسیون وین و امتیازات دیپلماتیک

بر اساس کنوانسیون وین دیپلمات‌ها و مقامات سیاسی کشورها که با پاسپورت سیاسی به یک کشور سفر می‌کنند از حقوق و مزایایی برخوردارند. یکی از این حقوق معافیت از مالیات‌های مرسوم و عبور بدون بازرسی از گمرک محل ماموریت شان است.این معافیت از بازرسی در مورد اسناد و مرسولات دیپلماتیک بسیار سفت و سخت‌تر است به گونه‌ای که کشور مقصد حق باز کردن مرسولات دیپلماتیک را ندارد و در صورت مشکوک شدن به این بسته‌ها، دیپلمات می‌تواند از باز کردن بسته امتناع کند و بسته باید با حضور ماموران سفارتخانه مهمان یا نماینده رسمی کشور مهمان تفتیش و بررسی شود.این قانون در مورد اسباب و وسایل شخصی دیپلمات‌ها بسته به رابطه کشور میزبان و مهمان متفاوت است. اکثرا کشورها در قالب میزبان برای رعایت نزاکت سیاسی و احترام به مهمان از تفتیش وسایل دیپلمات اجتناب می‌کند. حالا اظهار نظر مخبر می‌تواند این اجتناب اختیاری را دستخوش تغییر کند.برای مثال حادثه یازده سپتامبر کل قانون مربوط به تفتیش و بازرسی دیپلمات‌ها را متاثر کرد. بعد از این حادثه همه اسباب و وسایل دیپلمات‌ها باید از زیر دستگاه ایکس‌ری عبور می‌کردند. پیش از این حادثه عبور وسایل ماموران سیاسی کشورها از زیر دستگاه ایکس‌ری در فرودگاه‌ها مرسوم نبود.

قواعد بازی

برای همه جریان‌ها یکسان نیست

این اولین بار نیست که افراد نزدیک به یک جریان خاص اقدام به اعلام عمومی اسرار مگوی نظام کرده‌اند، اما اصولا دژ آهنین این جریان مانع از برخورد قهری با آن‌ها شد و برعکس، استفاده از این موقعیت برای حذف رقبا شده است. سال ۹۸ سعید قاسمی یکی از فرماندهان پیشین سپاه در یک گفتگوی رسانه‌ای به استفاده از نام هلال احمر برای مقاصد نظامی در جنگ بوسنی پرده برداشت. او گفت در جنگ بوسنی ماموران سپاه تحت پوشش هلال احمر برای آموزش نیروهای جهانی به بوسنی رفتند.اگرچه سخنان او تکذیب شد اما بعد از این اظهارنظر هیچ برخوردی حتی یک تذکر شفاهی به سعید قاسمی نشد. اما قواعد این بازی برای همه جریان‌ها یکسان نیست. سال ۶۵ نیز ماموران عربستان اعلام کردند محموله مواد منفجره در لوازم حجاج ایرانی کشف کرده‌اند. آیت الله منتظری همان زمان نامه‌ای به امام نوشت و گفت پس از افشای این در عربستان و رفتن آبروی ایران، در همه جا زمزمه راه انداختند که خوب است بگوییم این نیز تقصیر سید مهدی هاشمی است. این درحالی بود که سید مهدی آن موقع درگیر مشکلات خودش بود. فایل صوتی مصاحبه جواد ظریف با سعید لیلاز منجر به حذف او از سپهر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شد. محمدجواد ظریف در بخشی از یک مجموعه گفتگو با وزرا در پایان دولت از تعامل دستگاه دیپلماسی با نیروهای نظامی حرف زد و گفت در بسیاری از موارد دیپلماسی فدای میدان شده است. او همچنین نقش روسیه در بسیاری از تحولات سیاسی ایران را مورد بازبینی قرار داد. پس از این افشاگری ظریف رسما یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری و در حالی که یکی از گزینه‌های جدی کاندیداتوری بود، اعلام عدم نامزدی کرد.