مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی واکنش مقامات ایرانی به اظهارات نخست وزیر اسلوونی در کنفرانس سالانه گروهک تروریستی منافقین، بیان کرد که اتحادیه اروپا دیدگاه متعادلی نسبت به ایران دارد و اظهارات اسلوونی از جانب اتحادیه اروپا نبوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات اخیر نخست وزیر اسلوونی در کنفرانس سالانه گروهک تروریستی منافقین راجع به ایران که واکنش مقامات این مشور را به همراه داشته است، در اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گرفته و آیا اتحادیه اروپا نیز چنین موضعی در قبال ایران دارد یا نه، گفت: ما در شورای روابط خارجی درباره این موضوع حرفی نزدیم. اما فرصت این را داشتم که گفت‌وگویی تلفنی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران داشته باشم که از من پرسید آیا اظهارات نخست وزیر اسلوونی موضع رسمی اتحادیه اروپا بوده است یا نه، چون برخی ابهامات وجود داشت، به دلیل اینکه اسلوونی در حال حاضر ریاست دوره‌ای شورای اروپا را بر عهده دارد. باید به او پاسخ می‌دادم که طبعا در نظام سازمانی ما، جایگاه یک نخست وزیر، حتی اگر کشوری باشد که ریاست دوره‌ای شورا را بر عهده دارد، نشان‌دهنده موضع اتحادیه اروپا نیست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: اتحادیه اروپا موضعی متعادل نسبت به ایران دارد که هر گاه لازم بداند، در زمینه بسیاری از موضوعات فشار سیاسی اعمال می‌کند و در عین حال هر وقت هم لازم باشد به دنبال هماهنگی و همکاری است. به طور مثال ما می‌خواهیم به حل مشکل توافق هسته‌ای ایران کمک کنیم. بنابراین، دیگر چیزی راجع به دیدگاه‌های نخست وزیر اسلوونی ندارم که بگویم، اما او نماینده اتحادیه اروپا نیست.