دولت روحانی رو به پایان است و مذاکرات وین برای احیای برجام هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است. از این رو اینکه احیای برجام به عمر دولت روحانی قد می‌دهد یا نه، به سوال اصلی این روزها تبدیل شده است؛ سوالی که حتی سرنوشت انتخابات را نیز تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اما دیروز در جلسه هیأت دولت تا حدودی پاسخ این سوال را داد. او گفت: امروز الحمدلله مسائل اصلی ما با آمریکایی‌ها در وین حل و فصل شده و چند نکته فرعی باقی مانده که آنها را هم با مذاکره به نتیجه می‌رسانیم.

وی افزود: اگر اراده بر این باشد که در این دولت این کار انجام شود، این دولت این کار را انجام داده است. ما کارمان را انجام داده‌ایم و تمام کرده‌ایم.

امروز همه از مذاکره صحبت می‌کنند و فقط بعضی‌ها می‌گویند اگر ما بیاییم بهتر مذاکره می‌کنیم؛ خوب چه بهتر. اگر می‌توانید اهلا و سهلا. مهم این بود که بفهمید راه درست، مذاکره و تعامل با جهان است و الحمدلله در این هشت سال این موضوع را فهمیدید

روحانی با این پرسش که باید ببینیم چرا آمریکایی‌ها در هدف خود شکست خوردند، گفت: اینکه می‌بینید امروز در وین مذاکرات به خوبی پیش می‌رود به خاطر صبر مردم است و همه باید این را بفهمند. پیروزی ما در سایه ایستادگی و مقاومت ملت، تدبیر دولت و راهنمایی و ارشاد مقام معظم رهبری بود. پیروزی مجانی به دست نمی‌آید و برای آن بهای سنگینی پرداخت شده است.

رئیس دولت تدبیر و امید همچنین اظهار کرد: اینها می‌گفتند وقتی در سال ۹۷ فشار را شروع کنیم، این‌ها دیگر پول ندارند و ناچارند بروند از بانک مرکزی استقراض کنند و بعد از این هم یعنی تورم. حتی بسیاری از اقتصاددانان می‌گفتند که در سال ۹۸ تورم سه رقمی می‌شود اما چرا نشد. چون دولت برای بودجه یک ریال از بانک مرکزی قرض نگرفت و از پایه پولی استفاده نکرد.

امروز همه می‌گویند  ما مذاکره می‌کنیم

روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود عنوان کرد: ما الان بعد از هشت سال به نقاط خوبی رسیده‌ایم و همه امروز به تعامل سازنده افتخار می‌کنند و هیچ کس از تقابل استقبال نمی‌کند. امروز همه از مذاکره صحبت می‌کنند و فقط بعضی‌ها می‌گویند اگر ما بیاییم بهتر مذاکره می‌کنیم؛ خوب چه بهتر. اگر می‌توانید اهلا و سهلا. مهم این بود که بفهمید راه درست، مذاکره و تعامل با جهان است و الحمدلله در این هشت سال این موضوع را فهمیدید.

وی با تأکید بر اینکه ما به عقب برنمی‌گردیم، بیان کرد: ما به دستاوردها و نقطه‌هایی رسیده‌ایم که نمی‌توانیم به عقب برگردیم. امروز هیچ کسی نمی‌تواند بگوید برجام بد است. اگر می‌توانند بیایند بگویند. بالاخره بعد از هشت سال فکر ما یکی شده و البته ممکن است در شیوه‌ها اختلاف نظر داشته باشیم. اما چرا کسی نمی‌گوید که آمریکا ایستاد تا ایران را تحریم صددرصدی کند و جنگ اقتصادی به راه بیاندازد تا نظام را سرنگون کند، اما نتوانست. گفتند سه ماه دیگر و شش ماه دیگر نظام سرنگون می‌شود و برای ما فرش قرمز پهن می‌کنند اما بعد خودشان فهمیدند که راهشان اشتباه بوده و خودشان به دنبال مذاکره آمدند.

کشور را با مهار کرونا به دولت آینده تحویل می‌دهیم

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین تأکید کرد: در کرونا هم ما به مردم قول دادیم و گفتیم تا پایان این دولت کرونا را مهار می‌کنیم. البته من دست مدافعان سلامت را می‌بوسم چراکه کار بزرگ بر دوش آنها و کل ملت ایران بود که همه همکاری کردند تا به اینجا رسیدیم. اما در کرونا ما از قله به سمت سرازیری در حال حرکت هستیم و با ادامه واکسیناسیون در کشور که روز به روز شرایط آن بهتر می‌شود و ما آن را بیشتر انجام می‌دهیم، این بیماری را موقع تحویل به دولت آینده مهار شده تحویل خواهیم داد.

با ادامه واکسیناسیون در کشور که روز به روز شرایط آن بهتر می‌شود و ما آن را بیشتر انجام می‌دهیم، این بیماری را موقع تحویل به دولت آینده مهار شده تحویل خواهیم داد

وی افزود: از طرفی در واکسن تولید داخل هم اتفاقات خوبی در حال رقم خوردن است و شاهد یک تحول بزرگ خواهیم بود. پس هم در تحریم و هم در کرونا به قول‌مان عمل کرده‌ایم.

بعضی‌ها از کلمه همه‌پرسی خیلی خوششان نمی‌آید

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود به موضوع انتخابات و همه‌پرسی پرداخت و با اشاره به همه‌پرسی فروردین سال 58، گفت: حالا بعضی‌ها از کلمه همه‌پرسی خیلی خوششان نمی‌آید اما اساس نظام و نهضت ما با همه‌پرسی شروع شد و در همان سال اول انقلاب ۵ همه‌پرسی و انتخابات مهم انجام گرفت که دو بار مردم در همه‌پرسی و سه بار در انتخابات شرکت کردند.

وی اضافه کرد: در انقلابی که در سال اول خود مردم را پای صندوق رأی دعوت می‌کند نشان می‌دهد که امام می‌خواهد بگوید راه و مسیر ما و اداره کشور از این طریق و با آرای مردم است.

روحانی سپس تصریح کرد: نکند خدایی ناکرده فردی از روی نادانی بگوید حالا مهم نیست مردم کم بیایند رأی بدهند. یک نفر مهمترین مسأله را می‌گوید مهم نیست در حالی که صندوق و انتخابات مهمترین مسأله ما است و همه ما باید کاری کنیم که مردم ما با امید و نشاط پای صندوق بیایند و رأی بدهند و به فرد اصلح هم رأی بدهند؛ البته نه اینکه این فرد از نظر شخصی اصلح باشد بلکه باید از لحاظ برنامه و استراتژی هم اصلح باشد چراکه بهترین فرد باید بیاید تا بتواند این بار سنگین را پیش ببرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه من الان نمی‌خواهم نطق خداحافظی انجام بدهم، اظهار کرد: ما دو ماه دیگر در خدمت مردم هستیم و من در پایان دولت و به موقع حرف‌هایی را که باید گفته شود خواهم گفت.

وی اضافه کرد: اگر دولت قوی با پشتوانه آرای قوی مردم و با شعار و استراتژی روشن در جهان در کشور نبود گذراندن سه سال و نیم جنگ اقتصادی که در این مدت گذشت به مراتب سخت‌تر از آنچه که اکنون گذشته می‌بود.