چون سی کیونگ نخست‌وزیر ۶۹ ساله کره جنوبی به منظور انجام دیدارهای دوجانبه با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران آمده و سفر او سه روز به طول خواهد انجامید. انتظار می‌رود در جریان این سفر راه‌های بهبود روابط تهران -سئول و موضوعات دیگر مورد بحث و رایزنی قرار گیرد.

او دیروز پس از ورود به تهران مورد استقبال اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری قرار گرفت و بلافاصله مذاکرات دو جانبه معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر کره جنوبی درباره توسعه روابط دو جانبه، همکاری‌های اقتصادی و به ویژه رفع موانع بانکی آغاز شد.

  معاون اول رییس جمهوری در این دیدار با بیان اینکه اقدام بانک‌های کره‌ای در مسدود نمودن منابع ارزی ایران به وجهه و جایگاه کره نزد مردم ایران آسیب زده است، گفت: از دولت کره می‌خواهیم در اسرع وقت منابع ارزی ایران را آزاد و مشکلات سال‌های اخیر را با اقدامات عملی جبران کند.

اسحاق جهانگیری در کنفرانس خبری مشترک با چانگ سای کِیون نخست وزیر کره جنوبی گفت: سال آینده شصتمین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و کره است. در طول این سال‌ها روابط از حجم بالایی برخوردار بوده است و شرکت‌های کره‌ای در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران حضور داشتند به طوری که در سال ۲۰۱۲ حجم مبادلات دو کشور به ۱۷ میلیارد دلار رسید.

 معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه دو کشور ایران و کره از زمینه‌های همکاری و مشارکت بسیار زیادی برخوردار هستند، گفت: ایران و کره جنوبی به عنوان دو کشور آسیایی در غرب و شرق آسیا نقش مکمل یکدیگر در زمینه اقتصادی دارند.

جهانگیری ادامه داد: متاسفانه در سه سال گذشته به دلیل پیروی کره جنوبی از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران که فاقد هرگونه مشروعیت بین‌المللی است، مناسبات دو کشور دچار رکود و کم‌تحرکی زیادی شده است. کاهش مناسبات دو کشور در حالی است که هیچ گونه تحریم بین‌المللی از جمله تحریم سازمان ملل علیه ایران وجود نداشته است.

 معاون اول رییس جمهوری گفت: متاسفانه اقدام بانک‌های کره ای در مسدود کردن، ۷میلیارد دلار منابع ارزی ایران که حاصل فروش قانونی و مشروع نفتی و میعانات گازی به این کشور بوده، روابط دو کشور را دچار رکود جدی کرده است.

 وی اضافه کرد: اقدام بانک‌های کره‌ای در مسدود نمودن منابع ارزی ایران در حالی است که ملت ایران به دلیل شرایط کرونایی و پیامدهای اقتصادی و بهداشتی آن به شدت به این منابع ارزی نیاز دارند و این اقدام کره‌ای‌ها دولت ایران را از منابع عمده ارزی خود برای خرید تجهیزات پزشکی، دارو و سایر نیازهای اساسی کشور محروم  کرده است.

 جهانگیری افزود: متاسفانه در این شرایط سخت حتی شرکت‌های کره‌ای از فروش دارو و تجهیزات پزشکی هم به ایران خودداری کردند و در نتیجه این اقدامات متاسفانه وجهه و جایگاه کره نظر مردم ایران که همواره مثبت و دوستانه بوده، آسیب زیادی دیده است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: در عین حال ما سفر جناب نخست وزیر به ایران را به فال نیک می‌گیریم و امیدوار هستیم که با تحرکات و اقدامات جبرانی کره این امکان فراهم شود که جایگاه کره در ایران بهبود یابد.

طبعاً دولت جمهوری اسلامی آمادگی دارد به شرط برداشتن گام‌های موثر و ملموس از سوی کره به این کشور برای جبران گذشته کمک کند.

 وی یادآورشد: در دیدار خصوصی و عمومی با آقای نخست وزیر به طور صریح و شفاف انتظارات جمهوری اسلامی ایران از کره را مطرح و از ایشان خواستم در جهت جبران گذشته تلاش کند.

 جهانگیری ادامه داد: خوشبختانه آقای نخست وزیر به دلیل سفر قبلی خود به ایران به عنوان رئیس پارلمان با کشور ما به خوبی آشنایی دارند و از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های ایران برای مشارکت و همکاری با کره به خوبی آگاه است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: با توجه به شکاف ایجاد شده در روابط و انتظار به حق مردم از دولت، ما از دولت کره می‌خواهیم در اسرع وقت منابع ارزی ایران را آزاد و مشکلات سال‌های اخیر را با اقدامات عملی جبران کند.

گفتنی است دیدار با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و علی لاریجانی، مشاور مقام معظم رهبری نیز جزو برنامه‌های سفر سه روزه چون سی کیونگ به تهران است.

علاوه بر این، نخست وزیر کره جنوبی قرار است با مقامات شرکت‌های این کشور که در ایران فعالیت می‌کنند از جمله سامسونگ الکترونیک، ال جی الکترونیکس و شرکت اس کای نتورک نیز دیدار کند.

یادآور می‌شود این اولین بار در طول ۴۴ سال گذشته است که چنین سفری از سوی یک نخست وزیر کره جنوبی به تهران انجام می‌شود.

نخست‌وزیر کره جنوبی از چهره‌های برجسته حزب حاکم در کره جنوبی است و از او به عنوان کاندیدای این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کره یاد می‌شود و با توجه به این موضوع این احتمال وجود دارد که او چند هفته بعد از سفر به تهران اقدام به کناره‌گیری از سمت خود کند چراکه براساس قانون کره جنوبی افرادی که می‌خواهند برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شوند باید یک سال قبل از برگزاری این انتخابات از سمت‌های اجرایی خود استعفا دهند.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان چون سی کیونگ در  سفر به تهران و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران درخصوص موضوعات دوجانبه از جمله موضوع محدودیت‌های غیرقانونی ایجادشده برای دسترسی به منابع بانک مرکزی در این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

 ایران و کره جنوبی حدود ۶۰ سال روابط دوستانه ای را تجربه کرده‌اند که متأسفانه در چند سال اخیر به خصوص بعد از خروج آمریکا از برجام با پیروی شرکت‌ها و بانک‌های کره‌ای از تحریم‌های آمریکا، این روابط دچار چالش جدی شده است که همان طور که اشاره شد یکی از چالش‌های عمده پول‌های بلوکه شده مردم ایران در کره جنوبی است پولی که گفته می‌شود  بالغ بر ۷ میلیارد دلار است و قطعا ‌آزادسازی آن می‌تواند تاثیر نسبتا عمده‌ای در وضعیت اقتصادی ایران داشته باشد .

برخی تحلیلگران معتقدند که با توجه به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و همچنین در پی سفر چندی پیش قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی به تهران، دولت سئول به این نتیجه رسیده که برای از دست ندادن ایران در خاورمیانه، باید اقداماتی را انجام دهد و در همین چارچوب به نظر می‌رسد تلاش‌هایی را حداقل در ظاهر برای رفع برخی از چالش‌های موجود بین دو کشور آغاز کرده است.

 با توجه به برخی از اخبار منتشر شده و احتمال احیای برجام شاید مقامات کره‌ای به دنبال احیای بازار از دست رفته خود در ایران باشند که البته آنها قطعا باید بدانند که در صورت تحقق چنین موضوعی نیز، حضور آنها در ایران به مانند قبل نخواهد بود

و ایران مانند گذشته دیگر بازاری صرف برای کالاهای کره‌ای نیست، بلکه آنها جهت گسترش روابط با ایران باید در راستای ورود فناوری و صنعت به ایران نیز  تلاش کنند.