سخنگوی دولت ادعای آمریکا مبنی بر اعتقاد به دیپلماسی را لفاظی‌ریاکارانه و غیرقابل‌قبول ارزیابی کرد و گفت:‌ منتظر اقدام عملی آمریکا هستیم و دولت آقای بایدن نمی‌تواند با اجرای سیاست ترامپ، توقع نتیجه متفاوت داشته باشد.

به گزارش ایرنا، علی ربیعی دیروز در نشست خبری و در پاسخ به خبرنگاران درباره نشست برجامی و شروط ایران برای این نشست، گفت: پیشنهاد سه کشور اروپایی برای برپایی نشست و دعوت از آمریکا برای مهمان ابتکاری برای حل مسائل بود اما از نظر ما این زمان، زمان مناسب برای این نشست نیست.

وی با بیان اینکه بدون لغو رفع تحریم‌ها، ادعای آمریکا مبنی بر اعتقاد به دیپلماسی یک لفاظی ریاکارانه و غیرقابل قبول به نظر می‌آید، ادامه داد: نباید جای ظالم و مظلوم در یک کنش سیاسی و رسانه‌ای جابجا شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه زمان زیادی از ظلم ترامپ در پاره کردن برجام و ظلم او به جامعه جهانی، نگذشته است، اظهارکرد: همه شرکای برجام امروز ابتدا باید کشور و دولتی که از میزی که برای آن بیش از دو سال مذاکره و تلاش شد، برخاسته را به جای خود بنشانند و بعد وارد مباحث دیگری شوند. پیش از هر مذاکره ای باید نسبت به صداقت آمریکا در جدیت بازگشت به توافقات مطابق نص برجام مطمئن شویم و تنها معیار گام‌های عملی آمریکا است.

ربیعی افزود: ما از هر اقدامی از سوی اعضای باقیمانده در برجام برای سوق دادن آمریکا در رسیدن ایران به چنین اطمینانی استقبال می‌کنیم و به دیپلماسی به‌عنوان تنها راه حل خروج از بن بستی که آمریکا ایجاد کرده پایبند هستیم.

دولت بایدن با اجرای سیاست ترامپ نمی‌تواند توقع نتیجه متفاوت داشته باشد

وی در عین حال خاطرنشان کرد: آغاز یک فرایند دیپلماتیک موثر به ‌حداقلی از حسن نیت نیاز دارد که آمریکا مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون از آن سرباز زده است. منتظر اقدام آمریکا هستیم و دولت آقای بایدن نمی‌تواند سیاست ترامپ را اجرا کند و توقع نتیجه متفاوت داشته باشند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: اولین قدم آمریکا اعلام بازگشت به برجام و انجام تعهداتش است و ایران در بالاترین سطح اعلام کرد پس از اجرای تعهدات آمریکا، همه اقدامات جبرانی خود را متوقف می‌کند.

سخنگوی دولت در واکنش به پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی و نشست پیش روی شورای حکام آژانس گفت: توقف اجرای پروتکل الحاقی بر اساس قانون مصوب مجلس، اقدامی توازن بخش بر مبنای بند ۳۶ برجام بود که به یک طرف حق می‌دهد در صورت عدم پایبندی طرف‌های دیگر به تعهدات، متقابلاً تعهداتش را بطور جزئی یا کلی متوقف کند. ما هم در همین چارچوب عمل کردیم.

وی تصریح کرد: در پاسخ به این زمزمه‌ای که کشورهای اروپایی راه انداختند، نماینده کشورمان طی بیانیه‌ای اعلام کرد در صورت تصویب هر قطعنامه علیه ایران قطعنا واکنش مناسب اعمال و تصمیمات مقتضی اتخاذ خواهد شد، از جمله بازنگری در توافق‌نامه بین آژانس و سازمان انرژی اتمی. نماینده ما در آژانس هم این هشدار را داد.

ربیعی با تاکید بر اینکه همچنان به برجام پایبندیم، گفت: در صورت از سرگیری تعهدات سایر طرف‌ها، به سرعت و بدون فوت وقت تمامی تعهدات خود از جمله اجرای کامل پروتکل الحاقی را از سر خواهیم گرفت.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: توافق اخیر صورت گرفته بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای نشان دهنده حسن نیت ایران و ثبات قدم ما برای اطمینان بخشیدن به جامعه بین‌المللی درباره تعهد خدشه ناپذیر ما در صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای است.

دلیلی برای نگرانی از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی وجود ندارد

وی افزود: ما انتظار داریم که این حسن نیت با حسن نیت متقابل از سوی اعضای شورای حکام مواجه شود. از نظر ما با توافق انجام شده، هیچ دلیلی برای نگرانی از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی وجود ندارد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با این حال، اگر آمریکا واقعا دلیلی برای نگرانی دارد باید با بازگشت به تعهداتش در برجام زمینه را برای عمل متقابل ایران و این نگرانی مصنوعی برطرف کند. رفع نگرانی در دستان خودشان است. ما برای اعلام موضع و گام‌های جبرانی عجله نداریم اما هر اقدام مثبت یا منفی را با اقدامی متناظر و متناسب و در زمان خود و به شیوه مقتضی پاسخ خواهیم داد.

دستیار ارتباطات اجتماعی با بیان اینکه تکرار تاریخ چند سال گذشته فایده‌ای ندارد و فشار حداکثری جواب نداده است، گفت: بیانیه ها و بردن به سمت ادامه فشارها، به صلح جهانی کمک نمی‌کند و نمی‌تواند امنیت جهانی را متضمن شود. ما راه دیپلماسی را توصیه کردیم و در این زمینه حرف‌های قانون‌مند داریم. هیچ کسی به طور حقوقی، خللی در قانونمندی مباحثی که داریم وارد نکرده است و بیشتر لفاظی‌های سیاسی به کار گرفته می‌شود.

پرداخت یک میلیارد دلار از پول ایران توسط کره در حال عملیاتی شدن است

سخنگوی دولت در پاسخ به ایرنا درباره آخرین وضعیت اقدامات انجام شده برای آزادسازی پول ایران توسط کره جنوبی گفت: بحث آزادسازی منابع که با فشارهای غیرقانونی دولت آمریکا در کشورهایی مانند کره جنوبی، عراق و ژاپن مسدود شده است، توسط بانک مرکزی و وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.

وی ادامه داد:‌ این پیگیری‌ها در روزهای اخیر سرعت بیشتری گرفته و تمایل کشورها برای همکاری بیشتر شده و گشایش‌های خوبی هم به وجود آمده است. در این راستا بانک مرکزی توافقاتی با کره جنوبی و عراق در مورد نحوه استفاده از منابع و مقاصدی که باید منتقل شوند، انجام داده است.