سخنگوی دولت گفت: تاکنون هیچ نظر کارشناسی‌ که در ستاد مورد جمع بندی قرار گرفته باشد، مورد مخالفت قرار نگرفته است. دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت. ما همه در قبال جان دیگران مسئولیم و باید به این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، علی ربیعی در نشست خبری دیروز خود، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسائل ما در هفته گذشته کرونا بود. کرونا در دنیا خشن‌تر و بیرحمانه‌تر شده است و تلاش‌های جهانی برای مقابله با کرونا هر روز تجارب جدیدتری چه از لحاظ درمان و چه در زمینه پروتکل‌های بهداشتی پدید آورده است.

وی افزود: در زمینه مقابله دارویی با کرونا جهان در حال پیشرفت است ولی هنوز نمی توانیم زمان دقیقی را برای درمان موثر نهایی مشخص کنیم با این وضع با پیگیری‌هایی که شاید از اسفندماه در کشور ما شروع شد مراکز علمی و دانشگاهی کشور در خصوص داروهای کرونا تلاش‌های شایسته ای انجام دادند.

سخنگوی دولت گفت: ما امروز جزو تولید کنندگان داروهایی هستیم که در دنیا تجویز می شود و تاثیراتی دارد هر چند تاثیر نهایی هیچ دارویی را صد در صد تایید نکردند.

وی ادامه داد: بعد از تولید دستگاه سی تی اسکن و کیت‌های آزمایش پادتن، دستگاه ونتیلاتور و داروهای مطرح در کرونا بنابر گزارش مطرح شده در دولت، تولید کیت‌های تست فوری کرونا هم از این هفته به طور انبوه در داخل کشور تولید و وارد فرایند تشخیص و درمان می‌شود.

ربیعی با اشاره به افزایش تعداد مرگ و میر در روزهای اخیر گفت: علت اصلی هم بر اساس مطالعات صورت گرفته عدم همراهی تعدادی از افراد جامعه و حتی حرکت بیماران مبتلا در سطح شهر بوده است.

 وی یادآورشد: با توجه به بررسی‌هایی که در بانک‌های اطلاعاتی جدید به دست ‌آمد مشخص شد، برخی افراد مبتلا در مشاغل مختلف تا بیش از ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر حرکت کردند. بنابراین ما با وضعیتی جدیدی روبرو شدیم و لازم بود که متناسب با این وضعیت تصمیماتی را اتخاذ کنیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: تعطیلی گسترده در شهرهای قرمز، فاصله‌گذاری فیزیکی، تست‌های گسترده، افزایش پوشش بیمه‌ای بیماران کرونا، افزایش غربالگری‌های هدفمند، ‌قرنطینه مبتلایان و فراهم کردن امکان قرنطینه برای افراد مبتلا که نمی‌توانند در منازل خودشان قرنطینه شوند، علاوه ردیابی الکترونیکی و از همه مهمتر برنامه نهادینه‌سازی اجتماعی رعایت پروتکل‌ها از عناصر اصلی استراتژی دولت در این مقطع است.

سخنگوی دولت با بیان این که امیدواریم که وضعیت مناسبی در کشور ایجاد شود، گفت: پیش از این نیز گفته بودیم در دوگانه معیشت و سلامت، تصمیم گیری دشوار است ولی در نهایت، ملاک تصمیم گیری نهایی،  سلامت افراد جامعه خواهد بود.  

وی افزود: در یک ماه گذشته طرح های زیادی در وزارت بهداشت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. نهایتا وزارت بهداشت هفته گذشته طرح نهایی خود را به قرارگاه و ستاد ارائه کرد و شنبه گذشته پس از تهمیدات اجتماعی و انتظامی آن، مورد تصویب ستاد قرار گرفت.

ربیعی با تاکید بر اینکه هیچ تاخیری درباره تصمیم گیری در مورد پیشنهادهایی که از مجاری کارشناسی رسمی و کمیته سلامت ستاد آمده باشد، صورت نمی گیرد، تصریح کرد: تصمیم اخیر وزارت بهداشت که مبتنی بر تعطیلی گسترده و فراگیر ارائه شده، یک سیاست پویا برای همه کشور است و چارچوبی برای تصمیمات آینده و دادن اختیار به استان‌هاست. وی در ادامه به مصوبات جلسه اخیر هیات دولت در راستای مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: دولت مصوب کرد که انجام تست تشخیص کرونا با تکیه بر تولید کیت‌های داخلی به ۱۰۰ هزار عدد در روز افزایش یابد و در مراکز دولتی رایگان صورت بگیرد.

بیماران کرونایی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

ربیعی افزود: همچنین بیماران کرونایی که بستری می‌شوند در صورت نداشتن دفترچه بیمه سلامت تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.  در حقیقت بیمه روی تخت صورت می‌گیرد و صرفا ۱۰ درصد هزینه به عنوان فرانشیز دریافت می‌شود و آن هم در صورت مراجعه به مددکاری و احزار عدم توانایی دریافت نخواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: داروهای مطرح و حتی داروهای گران قیمتی مثل فاوی پی راویر - رم دی سیور نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. مراکز سرپایی برای تشخیص کرونایی دو برابر شده و تمامی خدمات از آزمایش تست کرونا و داروهای آن در این مراکز رایگان خواهد بود. برای رفاه حال هموطنان برای مراجعه کنندگان غیرکرونایی مراکز دیگری درمانی تمهیداتی اندیشیده  شده است.

تمامی تصمیمات درباره آمریکا در شورای عالی امنیت ملی  گرفته می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره این که آیا دولت تا به حال تصمیمی مورد نقد درباره آمریکا گرفته است، گفت: همه اقداماتی که انجام می‌دهیم در چهارچوب قانون یا مصالح عالیه ای است که در شورای عالی امنیت ملی و مجاری قانونی گرفته می شود.

کشاکش‌های سیاسی به نفع نظام و مردم نیست

ربیعی افزود: قطعا چیزی را دولت بدون طی مراحل و مجوزها انجام نداده است و بنای ما در دولت واقعا این است که وارد این مجادلات نشویم. کشاکش‌های سیاسی به نفع نظام، مردم و جامعه نیست. قطعا دولت دست به اقدامی غیر مصلحانه نخواهد زد اجازه دهید در این جور مواقع ما به وحدت ملی بیشتر تاکید می کنیم.

تفسیر نادرستی از تلاش‌های دولت صورت می‌گیرد

سخنگوی دولت اظهار داشت: امروز تفسیر نادرستی از تلاش‌های دولت صورت می‌گیرد.  نمی‌دانم چرا عده ای از این که می‌گویند مساله آمریکا به ما ربطی ندارد اما خودشان خوشحال یا ناراحت می‌شوند. فارغ از اینکه در انتخابات آمریکا چه گذشته، یک تفسیر نادرست از فعالیت‌های دولت صورت گرفته اگر ما از تحریم صحبت کرده ایم و از تحریم‌گران حرف زدیم این به عنوان چشم دوختن به خارج نیست. اگر ما از به دست آوردن حق ایرانیان از فرصت جهانی برای توسعه گفتیم از عقب راندن تحریم حرف زدیم باید به طور جدی  با آثار تحریم مقابله کرد اما تحریم هم باید عقب راند.

ربیعی تاکید کرد: در شورای امنیت کاری کردیم که آمریکا حتی دو رای هم نداشته باشد این کار بزرگی است. چرا نباید این کار را انجام دهیم آیا این کار به منزله این است که شما چشم به خارج دوختید. این تفسیر نادرست ظلم به دولت و ستم به ملت است ظلم دولت است برای این که این واقعیت را کتمان می‌کنند که دولت به‌رغم تحریم‌ها و تلاش‌های دشمنان برای پاشیدن ناامیدی تلاش زیادی کرده است.

کم‌اهمیت‌تر دانستن تحریم‌ها  بی‌رحمانه‌تر از اعمال تحریم‌هاست

ربیعی ادامه داد: حتی دادگاه‌های بین المللی رژیم آمریکا را به  واسطه آسیب زدن به ایران به واسطه تحریم‌ها محکوم می‌کنند. جامعه جهانی از قانون شکنی دولت ترامپ علیه مردم ایران به حقیقت روی آورده است. کم اهمیت تر دانستن تحریم‌ها بیرحمانه تر از اعمال تحریم‌هاست و کسانی که تحریم‌ها را کمتر اهمیت می‌شمارند به شایستگی مردم ایران برای خودباوری اعتقاد ندارند ما باید از مزیت‌های جهانی استفاده کنیم و سیاست‌های ظالمانه ای که آمریکا علیه ما داشته را به عقب برانیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در مورد مشکلات مردم محتاج نقد اجتماعی هستیم، اظهارداشت: من حتی نقد بدون راهکار را هم می‌پسندم. نقد و شالوده شکنی کار نادرستی نیست. نقد به ما کمک می‌کند که آسیب‌ها را بشناسیم اما متاسفانه نقدها اجتماعی و اقتصادی نیست بلکه سیاسی است و امروز نقدهای سیاسی زیادی همه ما می‌شنویم.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: بنای دولت ایجاد فضای آرام برای همه دلسوزانی است که می‌خواهند از رنج مردم و آلام جامعه بکاهند. ما نیاز به فضای آرام داریم و نیازمند نشان دادن انسجام به تصمیم گیرانی در خارج هستیم که می خواهند نشان بدهند ایران در حال فرو ریختن است.

 وی یادآورشد: شما ببینید از انتخابات آمریکا چه کسانی نگران هستند و کدام شبکه‌های فارسی زبان در این مدت بی‌تابانه نگرانی خود را بروز می‌دادند آنها که مصلحت مردم را نمی‌دانند و هیچ چیز از ایران برایشان مهم نیست.

اعتراضات را محترم بشماریم

سخنگوی دولت درباره اقدامات دولت و معاونت اجتماعی وزارت کشور برای ریشه‌یابی حوادث آبان سال ۹۸ اظهارداشت: درباره این حوادث نظر دولت این بود که باید نسبت به جوانانی که با هیجان وارد این قضایا شدند با رافت برخورد شود که در دوره خودش تقسیم‌بندی صورت گرفت.

ربیعی افزود: حتی در کنار افرادی که معترض بودند و آمدند و می‌خواستند تخلیه شوند، افرادی هم با هیجان آمده بودند. آنها از بچه‌های سرزمین خودمان هستند و عضو خانواده بزرگ ایران هستند.

وی یادآور شد: در همین جا از اقدام اخیر قوه قضاییه که تعدادی از محکومان را مورد رافت قرار داد خوشحال هستیم و این همیشه مورد تاکید دولت بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: دستور و اختیارات ویژه‌ای از سوی رییس جمهوری به همه استانداران سراسر کشور داده شده که به خانواده‌های این افراد رسیدگی کنند. در تهران نیز تعدادی از وزرا و معاونین رییس جمهوری این کار را انجام دادند و جلساتی را برگزار کردند.

هر اقدام علیه ایران، پاسخ کوبنده خواهد داشت

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره واکنش ایران به احتمال حمله ترامپ به مراکز هسته ای ایران در ۲ ماه باقیمانده از دولتش، گفت: به هرحال ممکن است تلاش‌هایی داشته باشند اما اجازه دهید نظر شخصی خود را بیان کنم و نه از جایگاه سخنگو. من چنین پیش بینی ندارم که بخواهند منطقه‌ای را با ناامنی روبرو کنند. وزارت خارجه باید پاسخگوی این سوال باشد. اما در هر صورت پاسخ جمع‌بندی شده ما همیشه این بود هر گونه اقدامی علیه مردم ایران، قطعا پاسخ کوبنده خود را خواهد داشت.