وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای گفت: آمریکا نه تنها اتاق مذاکره را ترک کرد،  بلکه آن را منفجر کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه راشا تودی،  محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با این شبکه مواضع کشورمان درباره مسائل جاری پیرامون ایران و به ویژه در موضوع روابط تهران-واشنگتن را تشریح کرد و افزود: من پیش‌شرطی نمی‌گذارم.  منظورم این است که شما نمی‌خواهید در وضعیتی در عرصه بین‌المللی به سر ببرید که آمریکا به خواست خود از توافقی خارج شود و به خواست خود به آن بازگردد.  این کارآمد نخواهد بود.

وی افزود: ما در کشورهای خارجی مقداری پول بلوکه شده داریم و آن کشورها توسط آمریکا از اجازه دادن به ما برای خرید دارو با پول خودمان منع شده‌اند. هرچه آمریکایی ها درباره این می‌گویند که تحریم‌هایشان بر موارد بشردوستانه تاثیر نمی‌گذارد فقط یک دروغ است.  ما در تلاش بوده‌ایم برای واکسن سازمان جهانی بهداشت و واکسن های معمولی پول انتقال دهیم که نتوانسته ایم.  این از پایه و اساس تروریسم پزشکی است که آمریکا در آن دست دارد.

ظریف درباره سفرش به مسکو علیرغم وجود این بیماری همه گیر گفت: این سومین سفر من به مسکو پس از کرونا است.  برخی چیزها هستند که باید به صورت حضوری مورد بحث قرار بگیرند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان دیدگاهش درباره ادعای اخیر آمریکا مبنی بر اعمال یک جانبه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران که تحریم تسلیحاتی نیز بخشی از آن است،  تشریح کرد و گفت: آمریکا وقتی به ممانعت از کشورها در تعامل با یکدیگر  اقدام می کند، حتما از توان مالی زیادی برخوردار است.  به همین دلیل است که کشورها وابستگی شان به دلار را کمتر و کمتر می کنند.  به دلیل این که می‌دانند تا زمانی که برای تبادلاتشان به دلار آمریکا وابسته هستند نمی‌توانند از خودشان در برابر آن محافظت کنند و آمریکایی‌ها می‌توانند به آن‌ها سختگیری کنند. نکته دوم این است که یک اصل برای ما وجود دارد. ما مانند عربستان سعودی تسلیحات زیادی نمی‌خریم.  آن‌ها بیش از ۶۷ میلیارد دلار،  مبلغی بیش از آنچه روسیه در ارتشش هزینه کرده است،  برای خرید تسلیحات هزینه کرده‌اند.  ما تا این اندازه پول هزینه نمی کنیم،  تا این اندازه پول برای هزینه کردن نداریم. ما خودمان بیشتر تسلیحات مورد نیازمان را تولید می کنیم.  بنابراین به بازارهای بین‌المللی نخواهیم رفت تا از این‌جا و آن جا تسلیحات تهیه کنیم.  هیچ یک از کشورهای اروپایی از زمان انقلاب به ما تسلیحات نفروخته اند. بنابراین هیچ خیال باطلی در سر نداریم.

او ادامه داد: بنابراین توافقی برای لغو محدودیت‌ها وجود داشت . همان طور که روسیه گفت تحریم تسلیحاتی ای در کار نبود.  ما تحت محدودیتی بودیم که برای خرید و فروش تسلیحات باید از شورای امنیت سازمان ملل کسب اجازه می‌کردیم و این محدودیت در نیمه اکتبر لغو خواهد شد که مهم ترین چیز است. اگر نیاز به تهیه کردن تسلیحات از دوستانمان باشد،  هیچ محدودیت قانونی‌ای وجود نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره موضع کشورهای اروپایی در این باره با توجه به روابط‌شان با آمریکا گفت: اگر به یک زورگو اجازه دهیم که کارش را بکند،  دیگر هیچ محدودیت و پایانی وجود ندارد و فکر می کنم اروپایی ها باید به این پی ببرند. متاسفانه اروپایی ها تاکنون مذاکرات خوبی درباره نورد استریم و برجام(توافق هسته ای)  انجام داده اند،  اما اقدام به عمل زیادی در کار نیست. ما تاریخی طولانی داریم  صبوریم. می دانیم که سیاست زورگویانه آمریکا از سوی جامعه جهانی رد می‌شود.

او در ادامه این گفت‌وگو درباره تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بر رویکرد این کشور درباره ایران و این که آیا با انتخاب هر یک از کاندیدا ها تاتیری بر روابط با ایران خواهد گذاشت،  گفت: مشخصا میان رئیس جمهورهای متعدد و دیدگاه های متعدد تفاوت هایی وجود خواهد داشت.  تردید دارم که هر کسی چنین دیدگاه افراطی ای مانند رئیس جمهور ترامپ داشته باشد اما سرانجام ما باید به سیاست کاخ سفید و نه کسی که در آن است توجه داشته باشیم. فکر می کنم سوالی که باید پیش از این سوال که سیاست آن ها در باره ایران چه خواهد  بود پرسیده شود،  این است که آیا مرحله گذار صلح آمیزی با وجود پیروزی بایدن در انتخابات در آمریکا وجود خواهد داشت یا نه. طبق چیزی که رئیس جمهور ترامپ گفته است،  شاهد سناریوهایی پیچیده پیش رویمان خواهیم بود.

ظریف همچنین در پی اشاره خبرنگار راشا تودی به تمایل بایدن برای بازگشت به برجام و این که آیا ایران خواهان دوام این توافق است،  توضیح داد که ایران می‌خواهد که این توافق پابرجا بماند و تنها خواستار منافع تعهد شده در قبال ایران در این توافق است که پیش از این بر سر آن مذاکره شده است و دیگر قابل مذاکره نیست.

او همچنین با اشاره به تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در زمینه برآورده کردن منافع ایران از این توافق و کاهش تاثیر تحریم های آمریکا پس از خروجش از این توافق در سال ۲۰۱۸ شرح داد که ایران در پی این وضع طبق مکانیسم های محفوظ در برجام برخی تعهدات داوطلبانه اش در برجام را کاهش داد،  اما طبق گفته او اقدامات اخیر شورای امنیت ثابت کرده است که برجام هنوز زنده است.

وزیر امور خارجه کشورمان سپس در باره عادی سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی گفت: آن ها روابط مخفی استراتژیکی به مدت 50 سال گذشته داشته‌اند.  سفیر اسرائیل در واشنگتن تصویری از خود و سفیر امارات در توییتر به اشتراک گذاشته و نوشته بود  «اکنون خوشحالم دوستی ای را با تو  سهیم هستم که مدت زیادی آن را داشته‌ایم».  بنابراین آن ها مدت زیادی این دوستی را داشته اند و اکنون فرصتی برای عکس یادگاری گرفتن داشته‌اند تا به ترامپ کمک کنند در فلوریدا انتخاب شود.  ممکن است این اقدام در خدمت این هدف باشد اما در خدمت صلح نیست.

او ادامه داد: این روابط در سطح بین کشوری به صورت مخفیانه وجود داشته‌اند اما اکنون تحت فشار داماد ترامپ تصمیم گرفتند آن را علنی کنند تا به ترامپ آن پیروزی دیپلماتیک مورد نظرش را بدهند.