وزیر امور خارجه سوییس گفت: معتقدم روابط عالی دو کشور ایران و سوییس بعد از کرونا در جهت روابط علمی و گردشگری توسعه یابد.

به گزارش ایرنا، « ایگنازیو کاسیس» روز شنبه در دیدار با استاندار اصفهان با قدردانی از میزبانی خوب و محبت آمیز استاندار و مردم اصفهان افزود: روز یکشنبه در تهران در دیداری رسمی یاد و خاطره یکصد سال فعالیت دیپلماتیک مشترک بین ۲ کشور ایران و سوییس را گرامی و جشن خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: روابط بین این ۲ کشور قدمت یکصد ساله دارد و از اواخر قرن ۱۹ با امضای توافقنامه صلح و تجارت بین  ایران و سوییس تاکنون ادامه داشته است.

وزیر امورخارجه سوییس افزود: صلح و تجارت ۲ عامل مهم در توسعه کشورهاست و بیش از یکصد سال از این مساله می‌گذرد و ما امروز در حضور شما هستیم تا بگوییم سوییس همواره به دنبال صلح و آرامش بوده است.

وی با اشاره به نقش میانجیگرانه سوییس بین ایران و آمریکا تصریح کرد: تلاش سوییس آن است که حداقل‌های گفت ‌و گوی بین ۲ کشور برقرار شود.

کاسیس اضافه کرد: قبل از سفر به تهران و دیدار رسمی با رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه مایل بودم از شهر زادگاه آقای ظریف بازدید کنم و امروز گوشه‌ای از زیبایی‌های این شهر را بازدید کردم.

وی با بیان اینکه اصفهان به نصف جهان معروف است، تصریح کرد: اگرچه در بازدید از این شهر یک صدم زیبایی‌های اصفهان را ندیده‌ام ولی تصریح می‌کنم که اصفهان شهری شگفت‌انگیز و استثنایی است‌ که در پشت این عظمت تمدنی عظیم قرار دارد.

وزیر امور خارجه سوییس اضافه کرد: معتقدم روابط عالی ۲ کشور ایران و سوییس بعد از کرونا در جهت روابط علمی و گردشگری توسعه یابد.

وی تصریح کرد: امروز بعد از ظهر بازدیدهای خود را از شهر اصفهان دنبال خواهم کرد و به طور قطع نسل و شوق بازگشت مجدد دوباره به این شهر را در من تقویت خواهد کرد.

ایگنازیو کاسیس،  وزیر امور خارجه سوییس روز شنبه وارد اصفهان شد و پس از بازدید از آثار تاریخی و میراث فرهنگی شهر با جمعی از مسوولان و استادان دانشگاه این استان دیدار کرد.

وزیر امور خارجه سوییس طبق برنامه‌ریزی قبلی بامداد شنبه وارد ایران شد و  سفر یک روزه به اصفهان داشت.

وی صبح دیروز از آثار تاریخی اصفهان از جمله میدان امام (ره) (نقش جهان) و جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی این شهر بازدید کرد.

وزیر امور خارجه سوییس و هیات همراه ابتدا دیداری با استادان دانشگاه صنعتی اصفهان در محل هتل عباسی اصفهان داشتند و به گفت و گو و تبادل‌نظر برای گسترش تعاملات علمی، فرهنگی و فناوری پرداختند.

دانشگاه صنعتی اصفهان، مرکز هماهنگ‌کننده ارتباط علمی با کشور سوییس است و پس از سفر وزیر علوم سوییس به ایران در سال ۹۷، مقرر شد محققان ایرانی و سوییسی طرح‌های مشترک ارائه کنند؛ همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان با دانشگاه‌های سوئیس در زمینه‌های مختلف در حال انجام است.

وزیر امور خارجه سوییس همچنین دیروز از کلیسای وانک اصفهان بازدید و با اسقف سپیان کاشچیان پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران دیدار کرد.

وزیر امور خارجه سوییس پس از اصفهان به تهران سفر کرد و برنامه‌های رسمی وی از امروز در تهران آغاز می‌شود که مهمترین آن جلسه یکصدمین سالگرد آغاز روابط دو کشور است.

به مروارید خاورمیانه سفر کردم

ایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوییس، پس از سفرش به اصفهان در صفحه کاربری توییترش با انتشار تصاویری از این سفر نوشت: «به اصفهان، مرواریدی در خاورمیانه سفر کردم. آشنایی با فرهنگ و ملت یک کشور شرط لازم برای روابط دیپلماتیک خوب است.» پس از این سفر، برنامه‌های رسمی کاسیس در ایران، از امروز آغاز می‌شود. او طی امروز و فردا با رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و برخی دیگر از مقامات عالیرتبه کشورمان دیدار خواهد داشت. رایزنی و تبادل‌نظر در مورد موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین کانال مالی سوئیس در این دیدارها صورت خواهد گرفت.