نخستین ماهواره جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح دیروز (چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه) از ماهواره‌بر ۳ مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

این اقدام دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران اسلامی خواهد بود.

دستیابی به فضا انتخاب نیست، ضرورت اجتناب‌ناپذیر است

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: این ماهواره‌بر تفاوتی با کارهای گذشته دارد و آن هم این است که پیشران آن از نوع ترکیبی سوخت مایع و جامد است.

سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در تشریح عملیات پرتاب ماهواره نور توسط ماهواره‌بر قاصد، تصریح کرد: طبیعتا فقط ابرقدرت‌ها این قابلیت را دارند و بقیه فقط مصرف‌کننده این فناوری هستند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه عنوان کرد: دستیابی به فضا یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و باید جایگاه‌مان را در فضا پیدا کنیم.

سپاه فضایی شد

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با بیان اینکه با پرتاب ماهواره نور سپاه فضایی شد، گفت: تحقق این مهم بیانگر این است که ما در هر عرصه‌ای ورود کنیم با تکیه بر خداوند متعال و استعدادهای درونی خود می‌توانیم موفقیت‌های چشمگیر و جهان‌پسندی داشته باشیم.

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی پس از پرتاب و در مدار قرار گرفتن نخستین ماهواره چند منظوره جمهوری اسلامی ایران  که کاربرد دفاعی هم دارد توسط سپاه با تبریک این موفقیت بزرگ به فرماندهی کل قوا و ملت ایران گفت: پرتاب موفقیت‌آمیز این ماهواره ابعاد جدیدی از قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را ارتقا بخشید و به فضل الهی سپاه امروز فضایی شد.

سرلشکر سلامی دستیابی نیروی دفاعی قدرتمندی چون سپاه به فناوری‌های فضایی به منظور رسیدن به توانمندی‌های برتر ساز را یک ضرورت توصیف و تصریح کرد: امروز ارتش‌های قدرتمند دنیا بدون قرار گرفتن در فضا دارای نقشه دفاعی جامعی نیستند و دستیابی به این فناوری برتر ساز که ما را به فضا منتقل می‌کند و قلمرو توانایی هایمان را گسترش می‌دهد یک دستاورد راهبردی است.

وی خاطرنشان کرد: پس از این دستاورد مهم ما در عرصه گسترش قلمرو و توان اطلاعاتی راهبردی به یک جهش دست یافتیم.

فرمانده کل سپاه در ادامه تاکید کرد: امروز ما می‌توانیم جهان را از فضا رویت کنیم و این به معنای گسترش اطلاعات راهبردی نیروی دفاعی قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

وی افزود: قرار گرفتن این ماهواره چند منظوره در فضا هم در عرصه IT و نبردهای اطلاعاتی می‌تواند برای ما ارزش افزوده استراتژیک تولید کند و هم در جنگ‌های اطلاعاتی زمینه‌های قدرتمندی را برای ما ایجاد می‌کند.

سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه سپاه از امروز وارد یک عرصه تحول شد، گفت: دستیابی به این فناوری ها به دلیل اینکه در زمره فناوری‌های برتر جهانی است و خطوط مقدم استعدادهای تکنولوژی را شکل می‌دهد؛ برای ایران اسلامی توفیق بزرگی محسوب می شود. وی با بیان اینکه پرتاب ماهواره مختص مسائل دفاعی و نظامی نیست، گفت: تحقق این مهم  کشور را در عرصه‌های مختلف به پیشرفت‌های بزرگی می رساند، بنابراین دستاوردی راهبردی برای نظام اسلامی ما محسوب می‌شود. فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه تمامی اجزای مختلف فناوری‌های پرتاب این ماهواره اعم از پرتابگر و ماهواره متکی به دانش بومی، بدون اتکا به خارج و در اثر تحریم به وجود آمده است، گفت:پیام به ثمر نشستن این دستاورد مهم این است که تحریم نه تنها مانعی در مسیر پیش‌روی ما نیست بلکه موجب روشن شدن موتور پیشران فناوری‌های نوین ما برای رسیدن به یک قدرت بزرگ در سطح منطقه و در افق نزدیک در سطح جهانی است. سرلشکر سلامی در پایان تحقق این دستاورد راهبردی فضایی را لبیک به فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر راهبرد «قوی شدن» عنوان و تاکید کرد: پیام بزرگ این اتفاق این است که ما در هر عرصه‌ای ورود کنیم با تکیه بر خداوند متعال و استعدادهای درونی خود می‌توانیم موفقیت های چشمگیر و جهان پسندی داشته باشیم.

سپاه قاصد نور شد

دریابان علی شمخانی،‌ دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در واکنش به پرتاب موفقیت‌آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه در توییتی نوشت:

«سپاه پاسداران انقلااب اسلامی در سالروز تولدش بار دیگر قاصد نور شد و افتخار پرتاب موفق اولین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران را در کارنامه قطور اولین‌های این نهاد مقدس ثبت کرد. دست مریزاد، خدا قوت و هزاران بار تبریک بر پاسداران انقلاب اسلامی.»

بازتاب گسترده پرتاب ماهواره نور در رسانه‌های بین‌المللی

پرتاب موفقت‌آمیز ماهواره نور توسط ایران مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت.

به گزارش ایلنا فرانس ۲۴ در این باره نوشت: ایران در پرتاب ماهواره موفق بود.

آسوشیتدپرس نیز نوشت: این ماهواره بخشی از برنامه محرمانه نظامی ایران بوده و پرتاب این ماهواره تمایل ایران برای پذیرفتن خطرهای جدید را نشان می‌دهد.

الجزیره نیز خبری را به این دستاورد و جزئیات رونمایی از ماهواره ایرانی اختصاص داد.

یورو نیوز هم این خبر را بازتاب داد و پرتاب ماهواره را پیشرفت بزرگی دانست.

ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح دیروز (چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه) از ماهواره‌بر ۳ مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت

همچنین رویترز  با تمجید از این دستاورد تاکید کرد که پرتاب این ماهواره می‌تواند به نگرانی‌های آمریکا دامن بزند.

دویچه وله هم این دستاورد را ستود و به پوشش این خبر پرداخت و پرتاب ماهواره ایران را موفق اعلام کرد.

خبرگزاری فرانسه با تاکید بر قابلیت‌های این ماهواره نوشت: ماهواره‌های ایران همواره نگرانی بزرگی برای آمریکا بوده است.

جروزالم‌پست نیز در گزارشی به این دستاورد پرداخت و آن را تهدیدی برای دشمنان دانست.

شبکه روسیه الیوم روز چهارشنبه گزارش داد که نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

این شبکه روسی عرب زبان افزود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) از موفقیت آمیز بودن پرتاب اولین ماهواره نظامی به فضا خبر داد.

روسیه الیوم با اشاره به اینکه این ماهواره نظامی با عنوان « نور ۱» و با استفاده از موشک حمل کننده «قاصد» در ۲ مرحله پرتاب شده است به نقل از سپاه پاسداران افزود: این ماهواره در مدار ۴۲۵ کیلومتری از سطح زمین در حال چرخش است.

روزنامه های برخط الشرق و الوطن قطر هم با اشاره به پرتاب موشک ماهواره‌ بر قاصد از داخل ایران از موفقیت آمیز بودن ماموریت این موشک در  قرار دادن ماهواره نور ۱ بر مدار زمین خبر دادند.

تارنمای خبری « الان» کویت نیز در خصوص پرتاب موشک ماهواره بر قاصد و قرار گرفتن ماهواره نور ۱ بر روی مدار زمین نوشت : این موضوع قابل توجه است چرا که ایران در دوره اخیر از عدم موفقیت پرتاب ماهواره رنج می برد که آخرین مورد آن در مرداد سال گذشته و هنگامی بود که یک موشک در مرکز فضایی امام خمینی در شمال ایران پیش از پرتاب منفجر شد.

روزنامه الخلیج بحرین هم با اشاره به این موفقیت جمهوری اسلامی ایران در ساخت موشک های ماهواره بر ، اضافه کرد: کارشناسان نظامی غربی ارزیابی می کنند که توانایی نظامی ایران فراتر از پیش بینی های آنان است

همچنین شبکه خبری المنار لبنان با اعلام این خبر، قرار گرفتن ماهواره نور ۱ توسط موشک ماهواره بر قاصد را موفقیتی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران در صنایع فضایی بیان کرد.

روزنامه ایندیپندنت عربی هم با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز موشک ماهواره بر قاصد نوشت: پرتاب ماهواره در زمان تشدید تنش بین ایران و آمریکا بر سر برنامه های هسته ای و موشکی تهران و  همچنین چند ماه پس از کشته شدن «قاسم سلیمانی» فرمانده ارشد سپاه قدس در پی حمله پهپادهای آمریکایی در سوم  ژانویه در بغداد و یک هفته پس از آنکه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که ناو این کشور توسط قایق های سپاه پاسداران در خلیج فارس تهدید شده است، انجام می‌شود.

«رابرت لودویک» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ما همواره با دقت در حال بررسی و نظاره برنامه‌های ماهواره‌ای ایران هستیم و به این بررسی ادامه می‌دهیم

در حال بررسی برنامه ماهواره‌ای ایران هستیم

پنتاگون نیز به پرتاب ماهواره ایران واکنش نشان داد. به گزارش آسوشیتدپرس، «رابرت لودویک» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در مورد پرتاب ماهواره ایران گفت: ایران فعلا موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای ندارد اما علاقه و میل آن‌ها  برای ایجاد  یک موازنه استراتژیک در مقابل ایالات متحده ممکن است آن‌ها را به سمت تولید موشک بالستیک بین قاره‌ای ببرد، اما ما همواره با دقت در حال بررسی و نظاره برنامه‌های ماهواره‌ای ایران هستیم و به این بررسی ادامه می‌دهیم.