عضو هیأت ‌رئیسه مجلس گفت: تاکنون شورای نگهبان ایرادات مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه درباره بودجه سال آینده را به پارلمان ارجاع نداده است.

بهروز نعمتی، عضو هیأت‌ رئیسه مجلس با بیان اینکه قرار بود این هیأت صبح شنبه جلسه‌ای درباره نحوه بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق داشته باشد، گفت: این جلسه لغو و قرار شد در روزهای آینده این جلسه برگزار شود.

وی ادامه داد: یکی از دلایلی که این جلسه لغو شد این بود که تاکنون شورای نگهبان ایرادات بودجه مصوب کمیسیون تلفیق را به مجلس اعلام نکرده و پس از اینکه شورای نگهبان در نامه‌ای رسمی این اقدام را انجام داد، هیأت‌ رئیسه نیز درباره نحوه تشکیل جلسات کمیسیون تصمیم‌گیری می‌کند.

وی با بیان اینکه برگزاری جلسات کمیسیون تلفیق به صورت ویدئو کنفرانس یکی از پیشنهادات برای بررسی ایرادات به بودجه سال آینده است، افزود: در هیأت ‌رئیسه مجلس در روزهای آینده برای برطرف کردن ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه تدبیری اندیشیده خواهد شد و مشکل را برطرف خواهیم کرد تا بودجه در موعد مقرر برای اجرا به دولت ابلاغ شود.

جلسات فوق‌العاده شورای نگهبان

همچنین عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان از برگزاری جلسات فوق‌العاده این شورا برای بررسی لایحه بودجه ۹۹ خبر داد و گفت: جلسات شورای نگهبان به منظور بررسی لایحه بودجه سال ۹۹، از هفته پیش آغاز شده و تا امروز نیز ادامه دارد.

وی با بیان اینکه جلسات شورای نگهبان برای بررسی لایحه بودجه سال آینده به صورت فوق‌العاده و در سه شیفت کاری، هر روز برگزار می‌شود، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم لایحه بودجه سال آینده در کمترین زمان ممکن و پیش از پایان سال ۹۸ تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ شود.

کدخدایی اضافه کرد: فعلا اعضای شورای نگهبان در جلسات فوق‌العاده‌ای که برای بررسی لایحه بودجه ۹۹ تشکیل داده‌اند، تا تبصره ۱۰ این لایحه مورد بررسی قرار گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان با اشاره به سازوکار رفع ایرادات این شورا درباره لایحه بودجه ۹۹ از سوی مجلس، خاطرنشان کرد: مقرر شده که پس از جمع‌بندی‌های نهایی درباره این لایحه، از نمایندگان مجلس برای حضور در شورای نگهبان جهت رفع ایرادات و ابهامات لایحه بودجه ۹۹ دعوت کنیم تا جهت تسریع در رسیدگی به این لایحه، در جلسات حضور یابند.

گفتنی است محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته خبر داد: مغایرت‌ها و عدم انطباق لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ با سیاست‌های کلی نظام که در هیأت عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام به شیوه کنفرانس مجازی بررسی و به تصویب اعضای هیأت عالی نظارت رسیده بود، در جلسه‌ فوق‌العاده با حضور علی آقامحمدی دبیر هیات عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام، داود دانش جعفری رییس کمیسیون اقتصادی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی، نهایی و پس از اطلاع و تایید رییس هیات عالی نظارت آیت الله آملی لاریجانی به شورای نگهبان ارسال شد.