سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: متاسفانه به‌رغم واقعیت‌های موجود برخی با امپراطوری رسانه‌ای در حال خدشه وارد کردن به تلاش‌های جمهوری اسلامی در مقابله با کرونا هستند که وظیفه ما خنثی کردن این تلاش‌ها است. برخی می‌خواهند وانمود کنند که ایران منشأ این ویروس بوده است.

سید عباس موسوی» صبح دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: متاسفانه در داخل کشور با بیماری کرونا مواجه هستیم اما دولت و ملت با تلاش در حال مبارزه با این مهمان ناخوانده هستند. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همه نهادها از جمله وزارت خارجه درگیر این مساله هستند از مسائل بهداشتی، کنسولی، مراودات اقتصادی و تجاری و... که نباید وقفه‌ای در این باره ایجاد شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه کشورهای دوست به ما کمک‌های زیادی کرده‌اند، گفت: برخی کشورها هم اعلام آمادگی کردند و ما نیز به کشورهای دیگر کمک خواهیم کرد چراکه مساله جهانی است که باید حل و فصل شود.

رسانه‌های بیگانه از کرونا  سوءاستفاده نکنند

موسوی اظهار کرد: برخی هم دل مردم را خالی می‌کنند به ویژه برخی رسانه‌های فارسی زبان خارج نشین که به آنها توصیه می‌کنیم روحیه مردم را تضعیف نکنند. توصیه می‌کنیم مردم با نشاط به مقابله این بیماری بروند و این رسانه‌ها مانند ارباب‌هایشان از این مساله سوء استفاده نکنند.

به نیت آمریکایی‌ها شک داشته و داریم

موسوی درباره ادعای مایک پمپئو وزیر خارجه‌آمریکا مبنی بر کمک به ایران و دادن پیام رسمی از طریق کانال سوییس گفت: در نیت آمریکایی‌ها شک داشته و داریم. اگر آنها قصد و نیت خیر داشتند، قبل از آنکه موضوع رسانه‌ای کنند، این کمک را رسانه‌ای نکرده و دنبال اهداف تبلیغاتی نبودند. ما مواضع آمریکایی‌ها را رصد می‌کنیم و دیدیم که چقدر علیه ایران و توانمندی ما و تضعیف مردم اقدام کردند و هنوز هم این اقدامات ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در کنار این اقدامات، مدعی کمک به مردم هستند، تصریح کرد: وقتی که به نیت آمریکایی‌ها شک داریم خیلی روی این کمک‌ها حساب نمی‌کنیم و آماده دریافت کمک‌های لفظی هم نیستیم. همان کانال بشردوستانه سوییس هم دیدید برای همان هم دولت آمریکا به‌رغم تبلیغات سنگ‌اندازی می‌کند.

مکانیزم ماشه از همان ابتدا موضوعی مرده بود

موسوی درباره آخرین تحولات برجام هم خاطرنشان کرد: مکانیزم ماشه یا بردن پرونده ایران به شورای امنیت از همان ابتدا موضوعی مرده بود و از سوی برخی کشورها قابل پیگیری نیست. قوام درونی و ساختار حقوقی برجام اجازه چنین کاری را به کشورها نمی‌دهد که پشت آن، کم‌کاری‌ها و بی عملی‌هایشان را با اقدام فرار به جلو که ماهیت حقوقی و قانونی ندارد، پیش ببرند. این مساله در جلسه اخیر کمیسیون مشترک مطرح نشد و استدلالات حقوقی ایران از جمله نامه ۱۷ صفحه‌ای ظریف به بورل به آنها تشریح شده است.  سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: برجام قرار بود هم دستاوردهای اقتصادی و هم دستاوردهای سیاسی و امنیتی داشته باشد که برای همگان مشهود است. امیدواریم این توافق با همین وضعیت ادامه یابد. لازم است هر چه زودتر اروپایی‌ها به تعهداتشان برگردند و اقداماتی انجام دهند که ایران به تعهداتش به طور کامل پایبند بماند.

از زمان شیوع کرونا وزارت خارجه از نهادهای فعال بوده است

موسوی درباره همکاری‌های منطقه‌ای وزارت امور خارجه در مقابله با کرونا ابراز داشت: از زمان شیوع این بیماری، وزارت خارجه از نهادهای فعال بوده است و در تمامی جلسات و کمیته‌ها چه ستادهای تبلیغاتی و چه ستادهای اصلی و اجرایی حضور دارد. علاوه بر این ما از همان ابتدا ستاد ویژه‌ای در وزارت امور خارجه تشکیل دادیم که چند کار از جمله مسائل کنسولی را پیگیری می‌کند تا شهروندان به راحتی به کشور برگردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی صدور روادید را از دیگر اقدامات وزارت امور خارجه عنوان کرد و گفت: سعی کردیم ورودی‌ها را کنترل کنیم تا این بیماری ریشه کن شود و برخی ورودی‌ها و صدور ویزاها را کم کردیم.

وی ادامه داد: در همکاری با کشورهای همسایه به آنها اطمینان دادیم محصولات ایران بهداشتی است و از قرنطینه عبور کردند تا صادرات و واردات ما قطع نشود. موسوی عنوان کرد: طبیعی است تمام توان خود را به کار ببریم تا با طیب خاطر، کشورها و مردم با یکدیگر ارتباط داشته باشند تا در این شرایط، مراودات قطع نشود.

وی اضافه کرد: از موارد دیگر، بحث تبلیغاتی است که متاسفانه به‌رغم تمام شفافیت‌های موجود، شبانه‌روزی آمار و گزارش می‌دهند. برخی از طریق امپراتوری رسانه‌ای در حال خدشه‌دار کردن اقدامات هستند که وظیفه ما صیانت از این اقدامات است.

مسیرهای صلح در افغانستان از طریق اجماع بین‌الافغانی طی شود

موسوی درباره توافق طالبان و ایالات متحده و آینده مذاکرات ایران و طالبان یادآور شد: طالبان به عنوان گروهی که در افغانستان حضور دارد و نقش‌آفرینی می‌کند، واقعیت انکارناپذیر است. آنچه ایران بر آن تاکید دارد این است که تمام مسیرهای صلح در افغانستان باید از طریق اجماع بین‌الافغانی باشد و تمام احزاب و گروه‌های افغانی در آن حضور داشته باشند و با هدایت دولت مرکزی هم باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که دولت ایران با اطلاع دولت افغانستان، تماس‌هایی با طالبان داشته است، گفت: آنچه در مورد همکاری و مذاکره طالبان و آمریکا که منجر به توافق در قطر شد، از هر تلاش برای ثبات و امنیت در افغانستان حمایت می‌کنیم ولی به نیت آمریکا تردید داریم. اصل حضور آمریکا در منطقه غیرقانونی است و حق ورود به این منطقه و مسائل داخلی کشورهای منطقه را ندارند و این اقدام‌شان هم بدعت است.

وی اضافه کرد: این مساله ناشی از شکست آمریکا در ورود به منطقه است که هم موجب تداوم بی‌ثباتی و جنگ در منطقه شده است و هم به قول محمد جواد ظریف، برای بزک کردن شکست‌هایشان به این نوع اقدامات روی آورده‌اند.

موسوی تصریح کرد: این اقدام را احترام به حاکمیت ملی افغانستان نمی‌دانیم بلکه آمریکایی‌ها برای تامین منافع نامشروع خود این اقدام را کردند. ما به دنبال توافق همه‌گیر با تمامی دولت هستیم.

پیگیر حل اختلاف ترکیه و سوریه هستیم

موسوی درباره میانجیگری ایران میان ترکیه و سوریه یادآور شد: یکی از اقدامات ایران در این زمینه، تماس‌ با طرف‌های درگیر بوده است. درخواست کردیم رایزنی‌های مختلف در سطوح مختلف و در قالب‌های مختلف انجام شود و ایران تا حصول نتیجه و بازگشت آرامش به منطقه پیگیری‌هایش را ادامه می‌دهد و امیدواریم پیگیری‌های ما نتیجه‌بخش باشد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره زمان برگزاری نشست سران در تهران عنوان کرد: هنوز تاریخ این نشست نهایی شده و در حال رایزنی هستیم تا هرچه زودتر تاریخ نشست سران در تهران نهایی شود.

 خشونت‌ها و اختلافات مذهبی در هند را با نگرانی دنبال می‌کنیم

موسوی در رابطه با موضع ایران در قبال اعمال خشونت علیه مسلمانان هندوستان نیز گفت: ایران با نگرانی اخبار هند در خصوص جنگ‌ها و اختلافات مذهبی را دنبال می کند و عمیقا متاسف هستیم. ما هند را کشوری با تساهل و نسامح مذهبی می‌شناسیم و انتشار این اخبار بسیار نگران کننده است.

این دیپلمات ارشد با ابراز امیدواری برای پایان یافتن هرچه زودتر خشونت‌ها علیه مسلمانان در هند گفت: این امید بر اساس درایتی است که در مقامات این کشور سراغ داریم. هم این اخبار نگران کننده است و ایران از طریق کانال‌های رسمی موضوع را دنبال می‌کند و سایر کشورهای اسلامی هم تحرکاتی داشتند که امیدواریم هرچه زودتر این خشونت‌ها پایان پذیرد.