سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران می‌توانست جیسون رضائیان را مجازات کند و حالا ایشان از شرایط سوءاستفاده می‌کند. اگر بحث صدور حکم باشد کارهای مشابه نیز می‌تواند انجام شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سیدعباس موسوی در نشست خبری صبح دیروزدر رابطه با رای قاضی فدرال آمریکا مبنی بر پرداخت غرامت به جیسون رضائیان گفت: آقای رضائیان براساس اسناد و اعترافات متهم امنیتی بودند و ایران هم در همان زمان که اشد مجازات برایشان صادر شده بود حکم را به حبس تغییر داد و بعد از سوی شورای عالی امنیت ملی طی توافقاتی آزاد شد و حالا اینکه ایشان شکایت کند و دستگاه‌ها حکم پرداخت غرامت دهند، مردود است. 

اقدامات حقوقی برای مقابله با فشارها اندیشیده شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص درخواست آمریکا برای افزایش فشار بر ایران و فضاسازی‌ها گفت: حمایت‌هایی که از اغتشاشات صورت گرفت را دخالت در امور داخلی ایران می‌دانیم. بحث‌هایی که صورت گرفته نشان می‌دهد چقدر با واقعیات ناآشنا هستند. این مداخلات را از باب دوستی با ملت ایران نمی‌دانیم؛ این همان فشار بر مردم عادی ایران است. اقداماتی برای مقابله با فشارها اندیشیده شده که هم از جنس حقوقی است و هم اقداماتی را دستگاه‌های داخلی انجام خواهند داد.

اظهارات وزیر دفاع فرانسه  بی‌ربط است

وی در پاسخ به سوال ایلنا در خصوص موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص انتقاد دبیرکل اتحادیه عرب نسبت به پذیرش سفیر یمن در تهران گفت:  ما این انتقاد را رد می‌کنیم؛ دولت مستقر در صنعا دولت قانونی است و طرف مذاکره با سازمان ملل و کشورهایی اروپایی است. طبیعی است که این دولت قانونی برای کشورهایی که مایل هستند سفیر ارسال می‌کنند و ایران هم سفیر آنها را می‌پذیرد و با آنها مانند دولت دوست رفتار می‌کند.

موسوی در رابطه با اظهارات وزیر دفاع فرانسه مبنی بر ادامه مذاکره با تهران و البته ایستادن در کنار متحدانشان گفت:  اینها موضع دائمی و همیشگی کشورهایی اروپایی است که در حرف اظهاراتی مطرح می‌کنند و در عمل کار دیگری انجام می‌دهند؛ این رفتار اروپا برای ما قابل قبول نیست. البته وزیر دفاع فرانسه اظهارات بی‌ربط دیگری نیز داشته که آمریکا را به نقش آفرینی علیه ایران تشویق کرده که محکوم و در تناقض با صحبت‌های سایر مقام‌های فرانسه است.

سفر پنس به اقلیم کردستان عراق بدسلیقگی بود

موسوی در خصوص سفر مایک پنس به کردستان عراق و امکان ایجاد ائتلاف میان اقلیم کردستان و آمریکا گفت: روابط ما با دولت عراق و اقلیم کردستان بسیار قوی است؛ ایران در مواقع شدت و سختی به کمک دولت عراق و اقلیم رفته است. این بدسلیقگی آقای پنس بود که سفری مستقل به اقلیم انجام داد و با واکنش دولت مرکزی عراق نیز مواجه شد.

وی در رابطه با محور رایزنی‌های ژنرال باجوا، رئیس ارتش پاکستان به تهران گفت: در سفر مهم ژنرال باجوا طیف مختلفی از مسائل مانند دو جانبه، مرزی، چند گروگان ما و مسائل منطقه‌ای مطرح شد. پاکستان از جمله کشورهایی است که همواره روابط خوبی با ایران داشته و خواهان کاهش تنش در منطقه و بین کشورهای مسلمان است و ایران هم از حسن نیت این کشور استقبال می‌کند.

باز بودن در دیپلماسی به معنای تعطیلی کارها نیست

موسوی همچنین در خصوص بیانات رهبر انقلاب در خصوص دیپلماسی اقتصادی گفت: بیانات رهبر انقلاب بسیار به جا بود و معاونت دیپلماسی اقتصادی هم بسیار فعال است و البته می‌دانید که وزارت خارجه تصدی‌گری نمی‌کند و وظیفه تسهیل دارد و ما در وزارت خارجه کار خود را ادامه می‌دهیم. اینکه این سیاست‌ها چقدر نتیجه دهد بستگی به عملکرد ارگان‌های دیگر دارد. اینکه می‌گوییم درب دیپلماسی باز است به معنای آن نیست که امید بسته‌ایم و کارها را تعطیل کرده‌ایم.

آمریکایی‌ها  در مورد تعهدات ما در برجام اظهارنظر نکنند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در رابطه با لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و صحبت‌های رئیس موقت آژانس گفت: مقام‌های آمریکایی را در سطحی نمی‌بینیم که بخواهند در مورد تعهدات ما در برجام اظهارنظر کنند. همکاری ما با آژانس ادامه دارد و گزارش‌های آژانس هم مبین همین همکاری است. امیدواریم در دوره جدید هم آژانس بی‌طرفی خود را حفظ کند.

وی در خصوص اقدامات برخی شبکه‌های معاند در رابطه با ناآرامی‌های اخیر ایران گفت: ما در خصوص اتفاقات اخیر علاوه بر اینکه حساب مردم را از اغتشاشگران جدا کردیم؛ شاهد حمایت‌های امنیتی و تبلیغاتی برخی رسانه‌ها از اغتشاشگران بودیم که برنامه‌های عادی خود را قطع کرده و با برنامه‌های ویژه درصدد تشویق اغتشاشگران بودند که شکایتی از سوی سفارت ما در انگلیس به آفکام ارائه شد و اقدامات حقوقی نیز ادامه پیدا می‌کند.

سه کشور به صورت مکتوب پاسخ نامه روحانی را دادند

این دیپلمات کشورمان درباره ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس یادآور شد: هرگونه ورود و نقش‌آفرینی کشورهای بیگانه در منطقه را رد و محکوم می‌کنیم و آن را باعث افزایش تنش و ناامنی در منطقه می‌دانیم. به کشورها هم گفته‌ایم امنیت وارداتی و خریدنی نیست بلکه مبنای آن مبتنی بر همکاری همه کشورها است. همه کشورها باید در تامین امنیت سهم داشته باشند. طرح ایران در این راستا است و تاکید کرده‌ایم همه کشورها می‌توانند در این همکاری نقش داشته باشند.

موسوی با بیان اینکه خطاب روحانی به همه کشورها مستقیم بوده است، عنوان کرد: از کشورها خواسته‌ایم کشورها به ندای صلح‌خواهی ایران پاسخ داده و از توهم دست برداند. تاکید کرده‌ایم حضور کشورهای بیگانه موجب ناامنی و بی‌ثباتی است و هر کجا آنها وارد شدند، بی‌ثباتی و ناامنی را وارد کرده‌اند. امیدواریم طرح ایران با واکنش مثبت این کشورها روبرو شود.

وی اضافه کرد: تا آنجا هم که می‌دانیم سه کشور به صورت مکتوب پاسخ ایران را دادند و بقیه کشورها هم در حال بررسی هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات اخیر عادل الجبیر گفت: ایشان هرازگاهی سخنانی می‌گوید که خیلی با واقعیت‌ها و سیاست‌هایی که از سوی رژیم عربستان درباره ما اتخاذ می‌شود، همخوانی ندارد. من قبلا به لفاظی‌های ایشان پاسخ دادم. شرط و شروط ایشان و برخی مقام‌های کشورهای منطقه را محکوم و قانع‌کننده نمی‌دانیم. اینکه ایران خواهان گفت‌وگو و منطقه‌ای امن و باثبات است، نباید آنها را به توهم بیندازد که بخواهند هر گونه بخواهند شرط بگذارند و اظهاراتی را بیان کنند. موسوی با تاکید بر اینکه ایران همسایگان خود را اولویت اصلی سیاست خارجی خود می‌داند، اظهار داشت: در عمل هم نشان دادیم که این اولویت چقدر جدی است و نشان دادیم که ایران خواهان روابطی خوب مبتنی بر حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی همدیگر است اما اگر آنها با توهم، شرط و شروط گذاری و اتهام‌زنی‌های بی‌مورد این فرصت را از دست بدهند، مربوط به خودشان است.

چیز پنهانی در عراق نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای برخی رسانه‌های غربی مبنی بر درز دادن اطلاعات ایران در عراق بیان کرد: پس از بررسی‌های اولیه، این اسناد اولیه مورد تائید نیست. گشتن رد پای ایران در کشور همسایه که رابطه وثیق و عمیقی با آن دارد و دو ملت هم رابطه زیادی با یکدیگر دارند، کار سختی نیست و نیاز به سندسازی ندارد. ما چیز پنهانی در عراق نداریم.

موسوی با بیان اینکه حضور ما در عراق زمانی که داعش به این کشور حمله کرده بود، علنی و به درخواست دولت قانونی آنها بود، یادآور شد: ایران براساس وظایفی که برای خود تعیین کرده است، این اقدامات را انجام داده است. اولین کشوری بودیم که به درخواست عراقی‌ها پاسخ دادیم و کمک‌های نظامی و مستشاری کردیم.

وی درباره ادعای مطرح شده علیه سردار سلیمانی هم عنوان کرد: سردار سلیمانی به عنوان فرد تاثیرگذاری در مبارزه با تروریسم و داعش، طبیعی است که مورد نفرت و بغض آنها باشند و چنین سندسازی‌هایی برای وی انجام دهند.

موسوی درباره درباره مانور نظامی مشترک کشورهای عربی اظهار داشت: از این مانورها زیاد انجام می‌دهند. ایران هم وظایف خود را در مناطقی که امنیتش به ویژه در خلیج فارس و تنگه هرمز برعهده‌اش است، انجام می‌دهد و این مانورها هم تاثیری بر ما و استراتژی‌هایمان نخواهد داشت.