نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی از بی‌توجهی به استخدام نیروهای بومی در پروژه‌های نفتی ابراز تاسف کرد و گفت: وقتی مردم از صنعت نفت ناامید شدند، به کشاورزی روی آوردند. حال تصور کنید که این مردم ناامید، زمین را شخم بزنند و هر روز به رشد خوشه‌های گندم نگاه کنند و هنگامی که زمان برداشت نزدیک می‌شود، یک‌باره همه چیز را آب ببرد. دیگر چه امیدی باقی می‌ماند؟

سیدراضی نوری با تاکید بر اینکه باید برای اشتغالزایی در بخش‌های کشاورزی و صنعت برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد، به ایلنا گفت: متاسفانه یک‌سری حوادث غیرطبیعی مانند زلزله و سیل باعث می‌شود زمین‌های کشاورزی از بین برود و کارخانه‌ها نابود شود.

وی با تاکید بر اینکه سیل خوزستان قابل پیشگیری بود، گفت: شاید به ظاهر تعداد کشته‌شدگان سیل بالا نباشد ولی وقتی کشاورزان با چشم خود می‌بینند که محصولاتشان را آب می‌برد، روزی صد بار آرزوی مرگ می‌کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی با اعلام اینکه امسال کشاورزی در خوزستان بهترین خوشه‌ها را داشت، گفت: سال گذشته هوا زیاد گرم نشد و بارش‌های خوبی داشتیم و کشاورزان در انتظار سال پررونقی بودند ولی وقتی حادثه و نحوه مدیریت آن پیش‌بینی نمی‌شود، کشاورز همه چیزش را از دست می‌دهد و امید تبدیل به یاس می‌شود. وی با اشاره به اینکه خوزستان به ویژه شوش دانیال رتبه اول کشت گندم را در کشور دارد، گفت: شوش دانیال در سال بین 250 تا 300 هزار تن گندم تولید می‌کند که با چند استان برابری می‌کند اما کشاورزی که منتظر بود ظرف کمتر از یک ماه گندم‌ها را برداشت کند، با چشم اشک‌بار شاهد زیر آب رفتن گندم‌هایش بود.

نوری از تاثیرات منفی سیل بر روح و روان مردم خبر داد و گفت: سال 95 هم در استان خوزستان سیل آمد و حدود 17هزار زمین کشاروزی را زیر آب برد. دولتمردان آن موقع به کشاورزان قول دادند که خسارت‌ها را جبران کنند اما یک ریال به مردم ندادند و این بدقولی‌های دولت باعث بی‌اعتمادی به دولت می‌شود.

وی با اعلام اینکه این سیل مدت‌ها مهمان ماست و تبعات آن را باید تحمل کنیم، گفت: اگر دولت می‌خواهد برای جبران هزینه‌های امسال به کشاورزان و مردم سیل‌زده قول بدهد، بهتر است ابتدا هزینه‌های خسارت سیل سال 95 را به کشاورزان خوزستانی بدهد تا مردم امیدوار باشند که دو سال دیگر هم هزینه سیل سال 98 را از دولت می‌گیرند. نماینده شوش، ماندگاری سیل را باعث خراب شدن محصول دانست و گفت: اگر یک یا دو روز محصول زیر آب بماند احتمال برگشت محصول را می‌دهیم اما وقتی محصول یک ماه زیر آب ماند، امید مردم نیز مانند خوشه گندم در زیر آب می‌پوسد و از بین می‌رود.

وی درباره وضعیت کارخانه‌های استان نیز گفت: دستگاه‌ها، محصولات، ساختمان‌ها و سوله‌ها زیر آب رفته و بسیاری از آنها را نابود کرده و دیگر امیدی به راه‌اندازی این کارخانه‌ها در آینده نزدیک نیست.

نوری نفت را بزرگترین ظرفیت برای اشتغالزایی دانست و گفت: خوزستان روی نفت است اما بیکاری بیداد می‌کند. وقتی در صنعت نفت بومی‌گزینی نمی‌شود و برای کار گرفتن در صنعت نفت امیدی نیست، این ظرفیت خدادادی برای مردم منطقه بی‌ارزش می‌شود زیرا نفع آن را استان‌های دیگر می‌برند.