کارگران 43 سال است که قناعت می‌کنند

نمایندگان کارگران در واکنش به اظهارات چندی پیش وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که کارگران را به قناعت دعوت کرده و مدعی شد با دستمزد فعلی می‌توان زندگی را اداره کرد، گفتند که به جای تشویق به قناعت، فاصله بین مزد و معیشت را ترمیم کنید.

به گزارش تسنیم، در آستانه روز کارگر امسال وزیر کار از یک واحد تولیدی بازدید کرد و در آن بازدید خبرنگاری از او سوال کرد که آیا با این میزان حقوق کارگری می‌توان زندگی هم کرد؟ وزیر کار گفت: واقعا سخت است اما با قناعت می‌توان ساخت و پس از آن خبرنگار می‌گوید: شما خودتان می‌توانید؟ مرتضوی می‌گوید: من در طول عمرم با حقوقم زندگی کرده‌ام. البته آدم‌ها با هم فرق می‌کنند و خانواده من کم‌توقع هستند.

مرتضوی در پاسخ به این پرسش که آیا به دنبال این هستید که معیشت و سفره کارگران را رنگین‌تر کنید هم می‌گوید: حتما. این رقمی که اعلام شده رقم حداقلی است یعنی حداقل حقوق باید ۲۷درصد اضافه شود و اگر کارگری توانمندی‌های بیشتری دارد قدرت چانه‌زنی بیشتری هم با کارفرما دارد و اگر کارفرمایی می‌خواهد بیشتر از حقوق مصوب پرداخت کند و پاداش بدهد نوش جان‌شان محدودیتی وجود ندارد. از ۲۷درصد کمتر نباید حقوق بدهند اما از این میزان بیشتر بدهند که مانعی ندارد. این اظهارات وزیرکار با واکنش‌هایی از سوی جامعه کارگری همراه بود.

با چند شیفت کار کردن هم از پس هزینه‌های زندگی برنمی‌آییم

«محسن باقری» نایب رئیس هیأت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران می‌گوید: ️یک موقع‌ ممکن است دخل و خرج در هزینه‌های خیلی جزئی با هم نخوانند و آنگاه می‌توان با قناعت آن را رفع کرد اما وقتی کارگران برای کسب حداقل‌ترین هزینه‌های زندگی مجبورند دو یا سه شیفت کار کنند، چگونه دم از قناعت می‌زنند؟

وی گفت: ️دستمزد براساس تورم دی ماه ۱۴۰۱ تعیین شد. متأسفانه قدرت خرید کارگران تا پایان ماه اول سال جدید ۱۵درصد نسبت به دی ماه سال گذشته کاهش یافته است.

باقری اظهار داشت: ️شاید برای مدیرانی که مجلس سقف حقوق‌شان را ۶۰میلیون تومان تصویب می‌کند، قناعت محلی از اعراب داشته باشد ولی برای کارگری که ده برابر کمتر از آقایان دریافتی دارد و با چند شیفت کار کردن هم خرج زندگی‌اش تامین نمی‌شود، قناعت بی‌معنی است.

به جای تشویق به قناعت، فاصله بین مزد و معیشت را ترمیم کنید

«اولیا علی‌بیگی» رئیس هیأت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور هم می‌گوید: ️کارگران ۴۳ سال است که در حال قناعت کردن هستند. وقتی بنای یک ساختمان اصولی ساخته نشود، هر چقدر هم که بالاتر برود باز هم همان روند ادامه پیدا خواهد کرد.

وی گفت: به‌زعم بنده بنای تعیین دستمزد از سال ۶۹ کج ساخته شده است. اگر آن زمان‌ها در خصوص مزد، اصولی تصمیم‌گیری می‌شد امروز با این شرایط روبه‌رو نمی‌شدیم و نیازی به این همه هیاهو و سر و صدا نبود.

علی‌بیگی افزود: ️از سال ۶۹ تاکنون یک شکاف عمیقی در بحث مزد به وجود آمده و فاصله میان دستمزد و معیشت را معنادار کرده است. راه‌حل این معضل، فصل‌الخطاب قرار دادن قانون و پیش‌بینی یک پروسه ۳ تا ۵ ساله جهت ترمیم فاصله مزد با هزینه‌هاست.