روز شنبه (چهارم اردیبهشت) پس از قریب دو هفته تنش در جامعه کارگران بازنشسته کشور؛ بازبینی مجدد محاسبات احکام جدید مستمری‌بگیران سایر سطوح تامین اجتماعی نهایی و احکام جدید صادر شد.

به گزارش «توسعه ایرانی»، پس از صدور احکام حقوقی سال 1400 مستمری‌بگیران تامین اجتماعی که با اعتراض این قشر و تشکل‌های صنفی آنها روبه‌رو شد، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در تاریخ بیستم فروردین دستوری مبنی بر بررسی مجدد احکام صادره مستمری‌بگیران غیرحداقل‌بگیر در اجرای متناسب‌سازی مرحله دوم صادر کرد که در این راستا، جلسات متعدد کارشناسی با حضور کارشناسان و کانون‌های بازنشستگی برگزار شد.

طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، پس از بررسی پیشنهادها و سناریوهای متعدد، سناریوی مورد توافق با کانون عالی بازنشستگان به تأیید دست‌اندرکاران و هیأت امنا سازمان تأمین اجتماعی رسید که نکات مهم سناریوی تأیید شده به شرح زیر است:

۱- اعمال ماده ۹۶ (افزایش سنواتی) براساس مبلغ مستمری حقوق اسفندماه ۱۳۹۹ برای کلیه مستمری‌بگیران صورت پذیرد.

۲- علاوه بر اعمال ماده ۹۶ جهت افزایش حقوق سایر سطوح، ضریب ترمیمی در خصوص متناسب‌سازی حقوق افرادی که در سال‌های گذشته ضریب زمان برقراری مستمری آنان به نسبت حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار افت و کاهش داشته است، (با جبران 75درصد از نسبت از دست رفته) اعمال می‌شود.

۳- با توجه به انتظارات و مطالبه همه سطوح مستمری‌بگیر از سازمان تأمین اجتماعی و شرایط سخت اقتصادی بازنشستگان مقرر شد، پس از اعمال ماده ۹۶ و اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ و افزایش مزایای جانبی، افزایش دریافتی هیچ بازنشسته‌ای نسبت به دریافتی اسفند ماه ۱۳۹۹ کمتر از ۵۰درصد نباشد.

فرمول جدید که در حال تست روی احکام سطوح مختلف دریافتی است، ظرف روزهای یکشنبه و دوشنبه (پنجم و ششم اردیبهشت) به صورت آزمایشی به اجرا درآمده و طی حداکثر ۱۴ روز آینده احکام جدید صادر شده و مابه‌التفاوت حکم، در پرداخت حقوق اردیبهشت ماه لحاظ می‌شود.

در سال ۱۴۰۰ حداقل‌بگیری که کمتر از ۳ میلیون و ۹۰۰هزار تومان دستمزد دریافت کند، نخواهیم داشت. هر بازنشسته حداقل‌بگیری که کمتر از این میزان دریافتی داشته باشد، باید به شعب تامین اجتماعی مراجعه کند

فرمول جدید متناسب‌سازی همه لایه‌ها را دربرمی‌گیرد

در همین زمینه، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به تدوین یک فرایند چهار مرحله‌ای برای افزایش مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی، گفت: منتظر هستیم تا عملکرد سازمان تامین اجتماعی را در زمینه بازنگری در احکام بازنشستگان و مستمری‌بگیران ببنیم. تا ۱۰ اردیبهشت به سازمان تامین اجتماعی مهلت داده‌ایم تا احکام را اصلاح کند. اگر نظر ما تامین شد، در اجتماع ۱۱ اردیبهشت (روز جهانی کارگر) از آقای سالاری تقدیر می‌کنیم و اگر چنین نشد در همین روز کارگر، اعتراض سراسری برگزار می‌کنیم.

حسن صادقی گفت: حوزه بازنشستگی وضعیت درهم شکسته‌ای را دارد و ما همواره شاهد بی‌عدالتی و تبعیض میان بازنشستگان و میان شاغلان با بازنشستگان هستیم. عامل این آپارتاید مزدی هم سازمان برنامه و بودجه است.

وی با بیان اینکه دولت باید بدهی جاری خود به سازمان تامین اجتماعی را در بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌کرد، گفت: طلب سال جاری سازمان از دولت در حدود ۶۳هزار میلیارد تومان است اما دولت بدهی سال‌های گذشته خود را پیش‌بینی کرده است. دولت باید توجه داشت باشد که تامین اجتماعی مانند صندوق‌های کشوری و لشکری برایش یک صندوق هزینه‌ای نیست و براساس محاسبات اکچوئری اداره می‌شود.

صادقی افزود: با این حال دولت به صندوق‌های هزینه‌ای متمایل شده و سازمان برنامه و بودجه هم بر همین اساس رفتار می‌کند. البته دست و دل بازی‌های آقای نوبخت در صندوق‌های کشوری و لشکری بی‌هزینه نیست اما نوبخت سناریوی زمین سوخته را در صندوق‌های بازنشستگی پیاده می‌کند، یعنی تعهدی ایجاد می‌کند که در سال‌های آینده پشتوانه مالی ندارند. به نظر می‌رسد که در سال ۱۴۰۳ شاهد فواران این آتش‌فشان باشیم.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به پیگیری‌هایی که در سال گذشته برای اجرای متناسب‌سازی انجام شد، گفت: سال گذشته سه تجمع بزرگ در سه مقطع مهم برگزار کردیم. اولین تجمع ما مقابل سازمان برنامه و بودجه بود که آقای نوبخت در جمع بازنشستگان حاضر شد. یک اجتماعی بزرگ دیگر مقابل مجلس برگزار کردیم اما یکی از مهم‌ترین اجتماعات بازنشستگان مربوط به روزی بود که فهمیدیم می‌خواهند در مجلس از سهم ۹۰هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی، ۳۰هزار میلیارد تومان کم کنند. در نهایت بیشتر از هزار میلیارد تومان کم نکردند و البته ۷ گردهمایی مجازی هم برگزار کردیم.

وی با اشاره به پرداخت یک میلیون و ۲۰۰هزار تومان به بازنشستگان تامین اجتماعی در اسفند ماه، گفت: به مدیرعامل تامین اجتماعی پیشنهاد دادم که مبلغی به صورت مساوی در قالب متناسب‌سازی به تمام بازنشستگان پرداخت شود. البته مدیرعامل سازمان گفت که ما ابتدا باید پرداختی اسفند ۹۸ و ۹۹ را محاسبه کنیم تا ببیینم که کشوری و لشکری چه میزان از ما جلوتر هستند، آنگاه مابه‌التفاوتش را به بازنشستگان پرداخت کنیم. با این حال این کار وقت‌گیر بود و باید زمینه اجرای متناسب‌سازی را فراهم می‌کردیم و چه بهتر که این کار پیش از پایان سال انجام می‌شد.

صادقی با اشاره به نارضایتی بازنشستگان از نحوه اجرای متناسب‌سازی مرحله دوم گفت: کارشناسان سازمان تامین اجتماعی افزایش مستمری سال جدید را با در نظر گرفتن مبلغ مستمری تیر ماه لحاظ کردند، در حالی‌که ابتدا باید ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی را اجرا و مبلغ متناسب‌سازی را روی آن قرار می‌دادند، البته در پایه مستمری و نه در مزایا. متاسفانه کارشناسان سازمان از جمع جبری استفاده کردند و افزایش مستمری ۱۴۰۰ را بدون مبنا قراردادن مستمری اسفند ماه ۹۹ لحاظ کردند. این کار ۱۰۰درصد خلاف قانون و توافق قبلی بود چرا که با سازمان توافق کرده بودیم که مبلغ متناسب‌سازی در افزایش مستمری قرار گیرد.

پس از اعمال ماده ۹۶ و اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ و افزایش مزایای جانبی، مقرر شد افزایش دریافتی هیچ بازنشسته‌ای نسبت به دریافتی اسفند ماه ۱۳۹۹ کمتر از ۵۰ درصد نباشد

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: امروز باب مذاکره با تامین اجتماعی در مورد اصلاح احکام متناسب‌سازی باز است. تا زمانی که این باب باز است، ترجیح می‌دهیم از خیابان استفاده نکنیم اما اگر اقدامی از جانب تامین اجتماعی برای اصلاح احکام متناسب‌سازی براساس فرمول توافق شده صورت نگیرد، در ۳۳۵ شهر به صورت متحد در هفته کارگر به خیابان می‌آییم.

وی تصریح کرد: به بازنشستگان عرض می‌کنم که اتفاق‌های جدیدی که در این فرمول رخ داده در شرایطی فعلی خوب است. این فرمول همه لایه‌ها و سطوح را دربرمی‌گیرد. بر این اساس بازنشسته حداقلی‌بگیری که ۳۰ سال سابقه دارد و دارای همسر و فرزند است کمتر از ۴ میلیون و ۳۴۰هزار نیست. در کل در سال ۱۴۰۰ دیگر حداقل‌بگیری که کمتر از ۳ میلیون و ۹۰۰هزار تومان دستمزد دریافت کند، نخواهیم داشت. هر بازنشسته حداقل‌بگیری که کمتر از این میزان دریافت کند، باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کند، تا فرمول را برای او محاسبه کنند.

صادقی تصریح کرد: البته منتظر می‌مانیم تا احکام را دریافت کنیم. چنانچه تا ۱۰ اردیبهشت ماه، صداقت را در صدور احکام دیدیم در روز ۱۱ اردیبهشت تشکر می‌کنیم و زنده‌باد می‌گوییم اما اگر صداقت نبینیم، اعتراض خواهیم کرد. البته پیشنهاد دادیم که تا قبل از ۱۰ اردیبهشت احکام به صورت پایلوت در یکی از شعب تامین اجتماعی به نمایش درآیند تا آن را رصد کنیم.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه اگر در سال جاری سازمان برنامه و بودجه، بار دیگر منابع جدید برای متناسب‌سازی بازنشستگان کشوری و لشکری اختصاص دهد، قویا اعتراض می‌کنیم، گفت: تا همین جای کار هم بسیار لطمه خورده‌ایم و بیشتر از این اجازه توهین به شعور خود را نمی‌دهیم.