رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار با اشاره به اینکه دستمزد تنها ۳۸درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد، گفت: کارگران برای جبران ۶۲درصدی هزینه‌های خود باید کارهای کاذب کنند.

فرامرز توفیقی‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه دولت موظف است که خط فقر را اعلام کند، گفت: چالش‌های بسیار زیادی در بحث معیشت کارگران وجود دارد. با افزایش چشمگیر قیمت‌ها فاصله بین معیشت و دستمزد کارگران افزایش چشمگیر یافته، به گونه‌ای که در حال حاضر در ایده‌آل‌ترین شرایط دستمزد 38درصد سبد معیشت حداقلی میانگین کل کشور را تشکیل می‌دهد.

وی بیان کرد: عده‌ای سوال می‌کنند با این دستمزد کارگران چگونه زندگی می‌کنند. برخی از آنها اضافه‌کاری می‌کنند که در حال حاضر به خاطر کرونا شیفت‌های اضافه‌کاری هم کاهش یافته است. برخی دیگر با مسافرکشی تلاش دارند کسری حقوق و دستمزد را در تأمین هزینه‌های زندگی جبران کنند.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار اظهار داشت: کارگران برای جبران کسری حقوق مجبور هستند در مشاغلی فعالیت کنند که سهمی در تولید ناخالص ملی ندارد و در برخی موارد باعث کاهش بهره‌وری وی در کار می‌شود چون زمانی که تمام فکر کارگر جبران 62درصد کسری مزدی است نمی‌توان از او انتظار کیفیت کاری داشت.

توفیقی بیان کرد: با تبدیل ارز دولتی به ارز نیمایی، کره کیلویی 80هزار تومان شد، مرغ، گوشت و نهاده‌های دامی و... همه گران شد. نرخ سبد معیشت در شهریورماه 7 میلیون و 900هزار تومان است. این رقم بسیار حداقلی  با احتساب همه هزینه‌ها ازجمله هزینه‌های بهداشت و مسکن محاسبه شده و متوسط کمترین هزینه‌های زندگی در سراسر کشور است. بدیهی‌ست که اگر بخواهیم فقط تهران یا کلانشهرها را در نظر بگیریم، کمینه هزینه‌های زندگی بسیار بیشتر از این رقم خواهد بود.