عضو هیأت مدیره کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر خرم‌آباد از تامین اجتماعی به دلیل تاخیر در تعیین مستمری‌های سال ۹۹ و اعمال آن از ابتدای فروردین، انتقاد کرد و گفت: پرداخت به‌موقع مابه‌التفاوت افزایش مستمری‌‌ها در هر شرایطی، خواسته‌‌ای مشروع و قانونی است.

محمدحسن موسیوند در گفت‌وگو با ایلنا گفت: این انتظار از تامین اجتماعی وجود دارد که پرداخت مستمری‌ها را به‌روز کند اما سال‌هاست که سازمان نمی‌تواند برنامه‌ریزی درستی داشته باشد. شاید عده‌ای بگویند سازمان به دلیل برهم خوردن تعادل منابع و مصارف خود و دریافت نکردن هیچ بودجه‌ای از دولت، قادر به پرداخت مابه‌التفاوت افزایش مستمری‌ها از فروردین ماه هر سال نیست اما باید گفت که تاخیر در پرداخت این پول به یک عادت مدیریتی در سازمان تبدیل شده است. این در شرایطی است که پرداخت به‌موقع مابه‌التفاوت افزایش مستمری‌‌ها در هر شرایطی، خواسته‌‌ای مشروع و قانونی است.

وی با بیان اینکه برای سال ۹۹ این انتظار از سازمان وجود دارد که کف حداقل مستمری را به ۲ میلیون و ۸۰۰هزار تومان برساند، گفت: تامین اجتماعی باید قادر به احیای قدرت خرید از دست‌رفته بازنشستگان باشد. اگر نتواند چنین نقشی را بازی کند، ماهیت صندوق زیر سوال می‌رود. با توجه به اینکه جمع حداقل مستمری و مزایا، در سال ۹۹ کمتر از ۲ میلیون تومان نیست، می‌توان با ۴۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان افزایش حداقل دستمزد سال ۹۹ که برابر ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی مبنای تعیین حداقل مستمری قرار می‌‌گیرد و رساندن جمع این دو رقم به حدود ۲ میلیون و ۵۰۰هزار تومان، فاصله پرداخت نقدی میان این عدد و کف حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ را کاهش داد و از طریق پرداخت غیرنقدی آن را به ۲ میلیون و ۸۰۰هزار تومان رساند.

عضو هیأت مدیره کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی خرم‌آباد افزود: پیشنهاد دیگر این است که مابه‌التفاوت قیمت سبد معیشت سال ۹۸ و ۹۹ که چیزی حدود یک میلیون و ۱۸۰هزار تومان است را با حداقل دستمزد کارگران شاغل در سال ۹۹ جمع بزنند و عدد به دست آمده که حدود ۳ میلیون تومان است را به عنوان حداقل مستمری سال ۹۹ در نظر بگیرند. قاعدتا این عدد پایین‌تر از قیمت سبد معیشت سال ۹۹ است که براساس توافق سه‌جانبه در شورای عالی کار، ۴ میلیون و ۹۴۰هزار تومان تعیین شده است. بخشی از اختلاف این دو عدد را می‌‌توان با اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و البته استفاده از روش‌‌های غیرنقدی مانند توزیع سبد کالا یا ارائه تخفیف خرید از فروشگاه‌های بزرگ جبران کرد.

موسیوند با بیان اینکه تامین اجتماعی باید مانند صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح، صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و... با فروشگاه‌های بزرگ کشور قرارداد منعقد کند تا بازنشستگان با تخفیف بیشتری خریدهای خود را انجام دهند، گفت: متاسفانه تامین اجتماعی چندان در این زمینه فعال نیست و تخفیف‌های خوب نصیب مستمری‌بگیران نمی‌شود اما بازنشستگان سایر صندوق‌ها از فروشگاه‌های بزرگ بیشترین بهره را می‌برند.

وی با بیان اینکه همسان‌سازی مستمری‌ها دیگر خواسته بازنشستگان تامین اجتماعی است، گفت: با توجه به اینکه سازمان برنامه و بودجه به نیابت از دولت، وعده داده که نیمی از ۵۰هزار میلیارد تومانی را که در قانون بودجه سال ۹۸، برای پرداخت بخشی از مطالبات تامین اجتماعی درنظر گرفته شده را به صورت تهاتری پرداخت می‌کند، باید این ۲۵هزار میلیارد تومان را صرف همسان‌سازی کرد. این مهم‌ترین خواسته بازنشستگان است اما برای اجرای همسان‌سازی در ۳ سال، به ۳۰هزار میلیارد تومان به قرار سالی، ۱۰هزار میلیارد تومان نیاز داریم که کسری این پول را هم دولت باید پرداخت کند، هر چند می‌توان از محل سود شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی هم این پول را تامین کرد.

موسیوند افزود: تامین اجتماعی باید بیشتر از اینها به پاسخگو بودن، عادت کند و سکوت خود در مورد زمان افزایش مستمری‌ها، زمان اجرای همسان‌سازی، زمان پرداخت بدهی دولت و... بشکند چرا که جامعه مستمری‌بگیران بیش از هر زمانی به دستگیری سازمان نیاز دارند و خالی بودن وجه حمایت‌گر آن را احساس می‌کند.