مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کارفرمایان از چهارشنبه همین هفته می‌توانند برای دریافت تسهیلات کرونایی به تدریج در سامانه کارا ثبت‌نام کنند.

علاالدین ازوجی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: ابتدا پیامک‌هایی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بیش از یک میلیون واحد اقتصادی به شدت آسیب‌دیده از پنجشنبه گذشته آغاز شده و درنهایت روز سه‌شنبه (امروز) به پایان می‌رسد.

وی ادامه داد: بعد از ارسال پیامک مبنی بر اینکه کارفرما می‌تواند در صورت تمایل ثبت‌نام کند، کارفرمایان از چهارشنبه این هفته به تدریج می‌توانند با مراجعه به سامانه کارا اقدام به ثبت‌نام کنند. مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: روند کار به این صورت است که براساس کد ملی که کارفرما وارد سیستم می‌کند فرایند ثبت‌نام آغاز می‌شود. سپس مشخصات اولیه کارفرما براساس اطلاعات تأمین اجتماعی ارائه می‌شود.

وی گفت: هر کارفرمایی که ثبت نام کند و بتواند داده‌های لیست تأمین اجتماعی در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار دهد، کار تأمین تسهیلاتش سریع‌تر انجام خواهد شد.

ازوجی تصریح کرد: ما یک مرکز تماس را آماده کرده‌ایم که اگر اعتراضی از سوی کارفرما یا خویش‌فرمایی مبنی بر عدم دریافت پیامک صورت گیرد، به صورت شبانه‌روزی بتواند پاسخ سوالات خود را از این مرکز تماس بگیرد.

وی افزود: بنگاه‌های مشمول دریافت وام کرونایی، ۱۳ رسته شغلی هستند که اسامی آنها اخیراً از سوی بانک مرکزی به‌روزرسانی شد. این بنگاه‌ها ناشی از شیوع کرونا، به شدت آسیب دیده‌اند. همچنین ستاد ملی مبارزه با کرونا برخی از کسب و کارها را بالاجبار تعطیل کرده که بر همین اساس این بنگاه‌ها حمایت‌های بیشتری نسبت به بنگاه‌هایی که تعطیل نبودند، خواهند گرفت.

ازوجی گفت: نزدیک به ۳ میلیون شاغل بیمه‌شده در این یک میلیون واحد اقتصادی آسیب‌دیده مشغول به کار بوده‌اند که در صورت تأیید، اطلاعات به بانکی که خود متقاضی در سامانه ثبت کرده است، ارسال می‌شود.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: یکی از مبناهای اصلی برای ارائه تسهیلات کرونا، نیروی کار شاغل بیمه‌شده در این بنگاه‌هاست. به ازای هر یک نفر شاغل بیمه‌شده که در بنگاه فعال باشد ۱۲ میلیون تومان وام پرداخت خواهد شد. برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده باشند این رقم ۱۶ میلیون تومان خواهد بود و تا دو ماه آینده پرداخت‌ها به طور کامل انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دریافت وام کرونا غیر از موارد مذکور، شرط دیگری هم دارد، گفت: بنگاه حتماً باید فعال باشد، نیروی کار را حفظ کند و شاغل بیمه‌شده داشته باشد. اگر یک بنگاه نیروی کار خود را تعدیل کرده باشد و نیروی کار جهت دریافت بیمه بیکاری به صندوق بیمه بیکاری مراجعه کرده باشد، مشمول این طرح نخواهد بود.

ازوجی افزود: برای بنگاه‌های با نیروی شاغل کمتر از ۵۰ نفر، ۷۰درصد حمایت در قالب پرداخت دستمزد خواهد بود و ۳۰درصد به عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است. برای بنگاه‌های بزرگتر نیز ۵۰درصد به عنوان دستمزد و ۵۰درصد به عنوان سرمایه در گردش منظور شده است.