دبیرکل خانه کارگر در نشست معرفی برنامه‌های هفته کارگر با اشاره به اینکه مراسم‌ هفته کارگر به دلیل شرایط امروز کشور به صورت مجازی برگزار می‌شود، خواستار بررسی مجدد موضوع دستمزد کارگران در شورای عالی کار و ارتقای مزد به دو میلیون و 800 هزار تومان شد.

به گزارش ایلنا، علیرضا محجوب در نشست خبری خانه کارگر که به منظور معرفی برنامه‌های هفته کارگر برگزار شد، درباره سابقه تاریخی اول ماه مه اظهار داشت: هفته و روز کارگر یادآور جنبش کارگران معدن شیکاگو است که در اعتراض به ساعات طولانی کار که آن زمان از ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز بود، دست به اعتصابات زدند. این اعتراضات با مداخلات پلیس و کشته شدن تعدادی از کارگران ظاهرا تمام شد اما از آن پس اجرای هشت ساعت کار در روز به عنوان خواسته مهم کارگران معدن شیکاگو، تبدیل به قانون شد و در مقاوله‌نامه اول سازمان بین‌المللی کار نیز پذیرفته شد. سازمان بین‌المللی کار اول ماه مه را به عنوان روز کارگر به رسمیت شناخت و از آن پس همه ساله کارگران این روز را جشن می‌گیرند.

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه امسال به علت شیوع کرونا در کشور، عرصه برای برگزاری مراسم‌ هفته کارگر تنگ شده و مجبور هستیم که این برنامه‌ها را به صورت مجازی برگزار کنیم، گفت: انتظار داریم همه تعقیب‌کنندگان موضوعات کارگری، این جلسات را دنبال کنند. وی در پاسخ به این پرسش که مهمترین دغدغه کارگران در اول ماه مه چیست، اظهار داشت: مهم‌ترین دغدغه کارگران موضوع دستمزد، اخراج و بیکار شدنشان در ایام شیوع کرونا و مخاطرات بهداشت محیط کار و نیز بحث درمان آنهاست که در روز کارگر باید به آنها پرداخت. نماینده تهران در مجلس افزود: متاسفانه هنوز خطر توسعه ویروس در کارگاه‌ها مشاهده می‌شود. چند سالی‌ست که اداره کل بهداشت کار در وزات بهداشت و درمان ادغام شده و کارشناسان هر چه کوشیدند که این اتفاق رخ ندهد، تاثیری نداشت. امروز باید از وزارت بهداشت انتقاد کنم چرا که تعطیلی این اداره و عدم توجهی که شده، در این شرایط که می‌توانست به داد محیط‌های کار برسد، بسیار غم‌انگیز است.

محجوب خاطرنشان کرد: قانون کار اجازه داده که در هر کارگاهی یک کمیته مخصوص بهداشت محیط کار وجود داشته باشد. در این حالت اگر کارگری در کارگاه در خطر بود یا کارگاهی به درستی لوازم بهداشتی را در اختیار کارگران قرار نمی‌داد، بلافاصله دستور به تعطیلی کارگاه می‌داد.

وی ادامه داد: وقتی اداره کل بهداشت کار تعطیل است و کمیته‌ها نیز تشکیل نشده و بدون اینکه کسی از آنها کار مشخصی بخواهد برخی از کمیته‌ها فعال هستند، چطور می‌توان حقوق کارگران را در این زمینه پیگیری کرد؟ تا امروز شورای عالی حفاظت فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جور این مسأله را کشیده است.

دبیرکل خانه کارگر گفت: با توجه به اینکه شاهد ورود غالب کارگاه‌ها به چرخه کار هستیم، وزارت بهداشت و درمان باید دستور قاطع برای احیای اداره کل بهداشت محیط کار و ایجاد کمیته‌هایی که قا‌نون کار معین کرده است را می‌داد تا شاهد رسیدگی به وضعیت فعلی کارگران باشیم.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس طرحی برای تغییر ترکیب شورای عالی کار دارد، گفت: در حال حاضر خیلی از مباحث کارگری برای مجلس فعلی به لحاظ زمانی، قابلیت رسیدگی و ارجاع از کمیسیون به صحن را ندارد. امیدواریم که در مجلس بعدی فراکسیون کارگری تشکیل شود و به مباحث کارگران توجه کافی صورت بگیرد.

دبیرکل خانه کارگر تصریح کرد: متاسفانه در باب دستمزد کم‌لطفی شد. پیش از عید قرار و توافقاتی صورت گرفته بود که مبلغ حداقل دستمزد شامل حق بیمه برای کارگران به 2800هزار تومان برسد اما مصوبه شورای عالی کار عملاً نقض این توافق بود. من نمایندگان کارگر را به خاطر وظیفه‌شناسی در امضا نکردن تحسین می‌کنم. ما درخواست می‌کنیم پرداخت حداقل 2 میلیون و 800 هزار تومان به کارگران را در شورای عالی کار مجدداً بررسی کنند.

وی با اشاره به اینکه این موضوع از سوی نمایندگان مجلس هم درخواست شده است، گفت: تقریباً همه نمایندگان مجلس درخواست رسیدگی به بحث حداقل دستمزد کارگران براساس تورم 41درصدی یا سبد معیشت را داشتند. انتظار ما از دولت این است که زمینه را برای رسیدگی به مهم‌ترین دغدغه جامعه کارگری فراهم کنند تا هیچ مستمری‌بگیر و کارگری کمتر از دو میلیون و 800هزار تومان دریافت نکند.

وقتی اعلام شده که دو میلیون و 800هزار تومان مبنای پرداخت‌ها به بازنشستگان همه صندوق‌ها باشد، باید این قاعده رعایت شود ولی مصوبه شورای عالی کار این مسأله را نقض کرده است

محجوب درباره واگذاری شستا در بورس نیز گفت: ما الزاماتی برای عرضه در بورس داریم و به هیچ‌وجه این الزامات را منکر نیستیم اما معتقدیم در یک مجموعه بزرگ، عرضه دو درصد سهام و هشت درصد آن بعدا عقلایی‌تر بود یا دادن سهم بازنشستگان که اولین عرضه برای آنها پیش‌بینی شده بود، بهتر بود تا سهام به ارزش واقعی آن برسد. ممکن است رقمی که فروخته شده، کم باشد و این امر باعث شود که صاحبان سهم یعنی صندوق تامین اجتماعی و به طبع بیمه‌شدگان درصد قابل توجهی از مبلغ را در یک ماه آینده زیان کنند و سود نبرند. چرا این سود را نباید بازنشستگان می‌بردند؟ معلوم بود که واگذاری به صاحبان سهم بهتر است.

وی افزود: معتقدم که اصل واگذاری ابهاماتی دارد اما نحوه اجرا و توجه به ذینفعان دارای اشکال است. ما از دستگاه‌های ذیربط، دلسوزی نسبت به صاحبان سهم را انتظار داریم. انتظار نداریم که مثل یک مغازه‌دار یا تاجر به موضوع نگاه کنند. قیمتی که الان در تابلو وجود دارد با قیمت عرضه فاصله دارد. شتابی که در عرضه وجود داشت باعث شد تا مشکل ایجاد شود. به هر حال ما و کارفرمایان در مورد واگذاری نظر مساعدی نداریم. بناست که در مورد واگذاری شستا اقداماتی صورت بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس در مورد مصوبه شورای عالی کار می‌تواند ورود کند، گفت: مجلس در همه قوانین مصوبه دارد. مواردی که مورد اختلاف است در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شده است اما قاعده اصلی مصوب بودن همه قوانین توسط مجلس است. وقتی اعلام شده که دو میلیون و 800هزار تومان مبنای پرداخت‌ها به بازنشستگان همه صندوق‌ها باشد، باید این قاعده رعایت شود ولی مصوبه شورای عالی کار این مسأله را نقض کرده است. سوال اینجا است که تامین اجتماعی از کدام محل باید این مبلغ را تامین کند؟

محجوب ادامه داد: امیدواریم شورای عالی کار مجددا تشکیل جلسه دهد و کف پرداختی حق بیمه را به دو میلیون و 800 هزار تومان ارتقا دهد تا قوانین مصوب مجلس دچار مشکل نشود.

محجوب با اشاره به اینکه متاسفانه در بحران کرونا بیش از همه کارگران فصلی صدمه دیده‌اند، گفت: در خصوص مشکلات کارگران فصلی تاکنون از سوی دولت اقدامات جدی به غیر از حمایت‌های اعتباری شاهد نبوده‌ایم. ما از سه هزار نفر از کارگران ساختمانی سوال کردیم و حدود دو هزار و 300نفر پاسخ دادند که قبل از عید درآمدی نداشته‌اند. بنابراین صدمات جبران‌ناپذیری تا مرز گرسنگی به کارگران فصلی و ساختمانی وارد شده است.

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه ما در خانه کارگر بودجه نامحدود نداریم، گفت: تاکنون بین این کارگران کمک‌هایی توزیع کرده‌ایم اما با یک گل بهار نمی‌شود. ما از وزارت کار درخواست داریم که کمک‌هایی بین کارگران توزیع کنند و اگر نسبت به توزیع آن مشکل دارند، خانه کارگر می‌تواند کمک حال باشد.

وی ادامه داد: از سازمان‌ها و موسسات خیریه می‌خواهیم که کارگران فصلی را فراموش نکنند. ما اعتقاد داریم که کارگران فصلی نیز در شرایط فعلی می‌توانند از بیمه بیکاری برخوردار باشند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 75هزار نفر در بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: پیش‌بینی ما این است که این رقم به بیش از یک میلیون نفر برسد بنابراین انضمام کارگران ساختمانی برای بیمه بیکاری بد نیست.

نماینده تهران در مجلس با اشاره به اینکه در هفته گذشته کمیسیون اجتماعی مجلس جلسه‌ای داشت و به مسائل کرونایی کارگران پرداخت، گفت: سعی داریم که این مسائل را پیگیری کنیم.

دبیرکل خانه کارگر خاطرنشان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به ما مدام از کمبود بودجه صحبت می‌کند که امیدواریم دولت به این مسائل رسیدگی کند.

برنامه‌های هفته کارگر اعلام شد

در انتهای این نشست مجازی، مهمترین برنامه‌های هفته کارگر در سال جاری اعلام شد.

طبق این گزارش، برگزاری چهاردهمین جشنواره نشان خدمت به قانون کار، تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل(ره) و نشست مشترک تشکل‌های کارگری و کارفرمایی با موضوع دستمزد سال ۱۳۹۹ و واگذاری سهام شستا ازجمله این برنامه‌ها خواهد بود. برگزاری میزگردهای مختلف با موضوع بررسی مزد و معیشت، گفت‌وگوی شوراها و تشکل‌ها، برگزاری نشست روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، بازدید از واحدهای تولیدی و دانش‌بنیان، اهدای ماسک به جای گل به کارگاه‌های کوچک و ابلاغ پیام مشترک وزیر کار و وزیر صنعت، معدن و تجارت به مناسبت روز جهانی کارگر از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده است.

مهم‌ترین دغدغه کارگران در سال 99، موضوع دستمزد، اخراج و بیکار شدنشان در ایام شیوع کرونا و مخاطرات بهداشت محیط کار و بحث درمان آنهاست که در روز کارگر باید به آنها پرداخت

در نامگذاری عناوین روزهای هفته کارگر در سال جهش تولید، جمعه اولین روز هفته کارگر با عنوان «کارگران، عبادت و معنویت، میثاق با آرمان‌های امام و رهبری»، شنبه «کارگران، جهش تولید، گام دوم انقلاب»، یکشنبه «کارگران، مهارت و صنایع خلاق»، دوشنبه «کارگران، امنیت شغلی، سلامت و نشاط اجتماعی»، سه‌شنبه «کارگران، تشکل‌ها و گفت‌وگوی اجتماعی»، چهارشنبه «کارگران، تامین اجتماعی و آینده کار» و پنجشنبه، آخرین روز هفته کارگر (یازدهم اردیبهشت ماه) با عنوان روز کارگر نامگذاری شده است.