رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار گفت: طبق تجربیات گذشته و با توجه به افزایش قیمت شاخص کل در ماه‌های اخیر، احتمال افزایش قیمت‌ها تا پایان سال بسیار قوی است پس برای تعیین دستمزد سال آینده کارگران باید تا پایان سال صبر کنیم.

فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان درباره عوامل تاثیرگذار در تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده اظهار کرد: جلسه کمیته مزد، هفته گذشته پس از یک ماه تاخیر برگزار شد. ما در این جلسه و جلسات آینده، در ابتدا سبد معیشتی خانوار‌های کارگری را به‌روزرسانی می‌کنیم.

وی افزود: تا پایان امسال چند جلسه با اعضای کمیته دستمزد برگزار خواهیم کرد و در این جلسات، قدرت خرید مردم را رصد می‌کنیم. همچنین در پایان هر ماه با مقایسه افزایش شاخص قیمت‌ها نسبت به ماه گذشته، وضعیت معیشتی مردم را بررسی می‌کنیم. رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار بیان کرد: سرعت رشد افزایش قیمت شاخص کل در این ماه نسبت به ماه گذشته حدودا دو برابر شده است یعنی در ماه گذشته قیمت‌ها ۱.۶درصد و در این ماه، ۳درصد رشد داشته‌اند. توفیقی ادامه داد: افزایش قیمت شاخص کل در آذر ماه نشان‌دهنده تاثیر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا‌های مصرفی و مورد نیاز مردم است. وی تصریح کرد: با توجه به تجربه‌ای که از افزایش قیمت‌ها در دو ماه گذشته داشتیم، این احتمال وجود دارد که روند صعودی قیمت‌ها تا هفته‌های آینده حتی تا پایان سال ادامه داشته باشد، پس کمیته دستمزد و شورای عالی کار فعلا دستمزد سال آینده کارگران را تعیین نمی‌کند و تا اواخر سال صبر می‌کنیم. رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار ابراز کرد: مصرف بنزین به طور مصنوعی در آذر ماه کاهش پیدا کرد و دلیل این کاهش مصرف نیز طرح زوج و فرد، تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و برخی ادارات بود، یعنی از ماه‌های آینده و با برداشته شدن این محدودیت‌ها، مصرف بنزین به حالت معمول خود باز می‌گردد. توفیقی مطرح کرد: احتمال افزایش مصرف بنزین در ماه‌های آینده بر افزایش شاخص کل قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد پس با این وجود برای تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده تا اسفند ماه باید صبر کرد. رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار ادامه داد: قیمت محصولات در بازار از وضعیت عرضه و تقاضا نیز تاثیر می‌گیرند یعنی در چند ماه اخیر که عرضه و تقاضا مختل شده بود، قیمت‌ها نیز افزایش یافتند. توفیقی افزود: در این روز‌ها که وضعیت عرضه و بازار آشفته است، دستگاه‌های دولتی باید فعالیت خود را در این بخش‌ها افزایش دهند و با متخلفان مقابله کنند. وی اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه باید نسبت به برنامه‌های خود دقیق‌تر باشد تا کمیته دستمزد راحت‌تر و دقیق‌تر بتوانند دستمزد کارگران را تعیین کند. به عنوان مثال احتمالی که رئیس سازمان برنامه و بودجه نسبت به کاهش قیمت بنزین داده، برای اعضای کمیته دستمزد مجهول است.