رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، ورود مجلس به موضوع دستمزد سال ۹۹ کارگران را موجب دلگرمی جامعه کارگری دانست و گفت: به دلیل تغییر نرخی که در خصوص برخی اقلام ایجاد شده، هزینه سبد معیشت کارگران را باید به‌روزرسانی کنیم. ناصر چمنی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگرچه فرایند تعیین دستمزد کارگران به شکل دیگری است و این از اختیارات شورای عالی کار است که آن را مصوب کند ولی ورود مجلس به این قضیه را بی‌تاثیر نمی‌دانیم و آن را موجب دلگرمی جامعه کارگری می‌دانیم.

وی ادامه داد: بزرگترین چالش و مشکلی که در جلسات دستمزد داریم با گروه کارفرمایی نیست بلکه با گروه دولتی به عنوان کارفرمای بزرگ است. آن مقاومتی که گروه دولتی می‌کند، گروه کارفرمایی در جلسات دستمزد ندارد. اگر دولت به وظیفه خود در قبال کارفرمایان عمل کند و در ردیف بودجه سالانه خود نیم‌نگاهی به دستمزد کارگران داشته باشد مشکلات ما حل می‌شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: حقیقت این است که به‌روز کردن آمار و ارقام سبد معیشت کارگران سخت شده چون امروز به‌روز می‌کنیم و فردا با تغییر قیمت یک قلم کالا مواجه می‌شویم و این مساله موجب تغییر رقم هزینه سبد معیشت کارگران می‌شود چون همان یک قلم اثر خود را روی خوراک، هزینه مسکن و درمان کارگران می‌‌گذارد. چمنی افزود: نمی‌خواهیم سیگنال‌های منفی به جامعه تزریق کنیم ولی با تغییر نرخی که در یک‌سری کالاها ازجمله بنزین به وجود آمده اقلام سبد معیشت کارگران افزایش یافته و ما در جلسه کمیته مزد کانون خودمان که هفته گذشته برگزار شد اعلام کردیم که بررسی‌های دقیق در این زمینه را انجام دهند و نتایج به دست آمده را در اختیار ما بگذارند تا به جلسه کمیته مزد ببریم.

این مقام ارشد کارگری تاکید کرد: در حال حاضر منتظر شروع جلسات کمیته دستمزد هستیم و باید دید شرکای اجتماعی هر کدام با چه دیدگاهی به جلسه می‌آیند چون وقفه‌ای نسبتا طولانی از آخرین جلسه کمیته دستمزد به وجود آمده و نمی‌خواهیم قبل از تشکیل جلسه آمار و اطلاعاتی که داریم رسانه‌ای کنیم.

وی گفت: در حالی که سه ماه تا پایان سال باقی مانده ولی هنوز به طور جدی به بحث دستمزد کارگران ورود نکرده‌ایم. این نشان می‌دهد که شورای عالی کار تمایل ندارد به بحث دستمزد ۹۹ ورود کند و ما دستمزد را به حاشیه می‌بریم و قدرت چانه‌زنی کارگر را تضعیف می‌کنیم.