اقدامات علیه یهودیان در فرانسه در روز سه‌شنبه (31 بهمن ماه) با خرابکاری‌هایی شامل به تصویر کشیدن صلیب شکسته و شعارهای ضد یهود بر ده‌ها گور در گورستانی مخصوص یهودیان تشدید شد. در پی افزایش حملات علیه یهودیان در هفته‌های اخیر، هزاران نفر در سراسر فرانسه دست به راهپیمایی زدند.

به گزارش رویترز، رهبران سیاسی از تمامی احزاب شامل فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور سابق و نیکولا سارکوزی،‌ رئیس‌جمهور اسبق فرانسه در میدان جمهوری پاریس برای محکوم کردن اقدامات ضد یهود و با شعار واحد کافی است! تجمع کردند. مردم در سایر شهرها از لیل در شمال تا تولوز و مارسی در جنوب در خیابان‌ها حضور داشتند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز به یکی از ۹۶ قبر تخریب شده در گورستان یهودیان در شهری نزدیک به استراسبورگ، شرق فرانسه ادای احترام کرد. وی حین عبور از ورودی قبرستانی که صلیب شکسته نازی‌ها رویش نقش بسته بود، گفت: هرکسی که این کار را انجام داده، شایسته جمهوری فرانسه نیست و باید مجازات شود. ما قانون را اجرا می‌کنیم و آن‌ها را مجازات خواهیم کرد. ماکرون بعداً در کنار روسای سنا و مجمع ملی فرانسه از بنای یادبود هولوکاست در پاریس بازدید کرد. فرانسه با ۵۵۰ هزار تن مامن بزرگ‌ترین جامعه یهودیان در اروپاست؛ جمعیتی که حدود نیمی از آن‌ها از جنگ دوم جهانی رشد داشته اما حملات ضد یهود همچنان پابرجاست. بر اساس تخمین‌های دولت که اخیراً منتشر شد، بیش از ۵۰۰ حمله یهودی ستیزانه در سال گذشته میلادی در فرانسه رخ داد که از ۲۰۱۷، رشد ۷۴ درصدی داشته است. سارکوزی نیز به خبرنگاران گفت: برخی افراد قدرت دولت را تحریک می‌کنند. این مسئله را باید حالا و قاطعانه رسیدگی کرد. این مسئله اختیار و قدرت است. خشونت در حال گسترش است و باید حالا آن را متوقف کرد.

در میان رخدادهای این چند روز گذشته، معترضان جلیقه زرد علیه آلن فنکیلکروت، فیلسوف فرانسوی و نویسنده حامی یهود و بازمانده از یک خانواده هولوکاست نیز دست به راهپیمایی زدند.

همچنین بر روی دو صندوق پست در پاریس تصویری از سیمون ویل، بازمانده هولوکاست و دادرس سابق دیده می‌شود که رویش صلیب شکسته کشیده بودند و روی دیوار یک نانوایی واژه یهود را به رنگ زرد نوشتند. همچنین درختی در حومه پاریس که به یاد ایلهان حلیمی، مرد جوان یهودی که در ۲۰۰۶ ربوده، شکنجه شد و به قتل رسید، به دونیم شده بود.

این حملات هشداری برای سیاست‌مداران فرانسوی است و درخواست‌ها برای اقدام علیه آنچه برخی از مفسران، آن را شکل جدیدی از یهودی‌ستیزی در میان واعظان اسلام‌گرا و چپ‌گرا می‌دانند، افزایش یافته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پیامی ویدئویی که به زبان عبری منتشر شد، گفت: من از تمامی رهبران اروپایی و فرانسوی می‌خواهم تا قاطعانه علیه یهودی‌ستیزی بایستند. این یک اپیدمی است که نه فقط ما بلکه همه را به مخاطره می‌اندازد.

در سال ۲۰۱۲، یک خاخام و سه کودک در یک مدرسه یهودی در تولوز به دست یک عامل مسلح کشته شدند و در ۲۰۱۵، چهار یهودی در یک سوپرمارکت یهودیان در پاریس در میان هفده فردی بودند که توسط شبه‌نظامیان افراط‌گرا کشته شدند.