گروه تروریستی جبهه النصره از چند روز پیش در غرب حلب و بخش‌هایی از ادلب و حماه علیه گروه‌های وابسته به ارتش آزاد دست به عملیات زده و مناطق تحت تسلط آنان را به اشغال خود درآورده است. ائتلاف تروریستی «هیئة تحریر الشام» (هتش) که جبهه النصره رکن اصلی تشکیل دهنده آن است از سه‌شنبه (یازدهم دی‌ماه) جاری عملیاتی را علیه گروه‌های تروریستی وابسته به ارتش آزاد سوریه آغاز کرد و توانست بخش اعظم غرب حلب را به اشغال خود درآورد. تحریر الشام در ادامه، عملیات خود را به ریف استان حماه و ریف استان ادلب کشاند و در این استان‌ها نیز مواضع زیادی را از گروه تروریستی الجبهه الوطنیه التحریر وابسته به ارتش آزاد پس گرفت و اشغال کرد.

پایگاه خبری العربی الجدید با انتشار گزارشی به ابعاد عملیات اخیر تحریر الشام پرداخت و نوشت، النصره در تلاش است که از رهگذر تحرکات خود اهداف سیاسی، نظامی و اقتصادی را محقق کند تا بتواند تصمیمات مربوط به جنگ و صلح را در استان ادلب و غرب حلب و به‌طورکلی شمال غرب سوریه در انحصار خود داشته باشد. العربی الجدید اعلام کرد که تحرکات النصره در شمال غرب سوریه اما بهانه را برای دولت سوریه و هم‌پیمانش فراهم می‌کند تا ضمن پشت سر گذاشتن توافق سوچی که در سپتامبر (شهریور ماه) گذشته بین رؤسای جمهور ترکیه و روسیه بر سر ادلب منعقد شد، عملیاتی را برای مبارزه با تروریسم علیه این گروه آغاز کند.

النصره روز گذشته در جریان یک توافق با گروه‌های مسلح وابسته به الجبهه الوطنیه که در شهر الارتاب در غرب حلب حضور داشتند، این شهر را به اشغال خود درآورد. الارتاب بزرگ‌ترین شهر غرب استان حلب است و از آن تحت عنوان مرکز انقلاب گروه‌های مسلح در شمال سوریه یاد می‌شود.

درواقع سیطره شبه کامل النصره بر غرب استان حلب باعث شده است که صدها نفر ساکنان این مناطق با برگزاری تظاهراتی، حضور این گروه را محکوم کنند و خواستار مبارزه با آن شوند.

به گزارش این پایگاه خبری، درگیری‌های چند روز گذشته نقشه میدانی شمال غرب سوریه را تغییر داد و در جریان آن، النصره به قدرتمندترین گروه تروریستی حاضر در این منطقه بدل شد. این گروه شهر ادلب و شهرک‌ها و روستاهای اطراف آن مانند جسر الشغور، حارم، سرمدا، سلقین، درکوش، سراقب و خان شیخون و شهر مورک در ریف شمالی حماة و شهرها و شهرک‌های «دیر سمعان، معارة الأرتیق، الهوتة و عنجارة و سایر مناطق ریف غربی حلب را اشغال کرده است.

سایر گروه‌های مسلح بخش‌هایی از غرب حلب، شهر معره النعمان در جنوب ادلب و شهرهای جرجناز، الهبیط، أریحا و کفر تخاریم و بخش‌هایی از روستاهای منطقه جبل الزاویه و مناطقی در شمال حماه و شهرهای کفرنبودة، اللطامنة و کفرزیتا و بخش‌هایی از سهل الغاب واقع در شمال غرب شهر حماه را اشغال کرده‌اند. بنابراین گزارش، روشن است که تحریر الشام در تلاش است به‌صورت کامل بر استان ادلب مسلط شود و گروه‌های مسلح معارض را به مناطق تحت تسلط نیروهای حاضر در عملیات‌های شاخه زیتون و سپر فرات وابسته به ترکیه در شمال و شمال غرب حلب سوق دهد و بعید نیست که به سبک گروه تروریستی القاعده در پی تشکیل یک امارت در شمال غرب سوریه باشد.

العربی الجدید در ادامه گزارش داد، غرب حلب برای النصره اهمیت اقتصادی دارد؛ زیرا مسیر عبور سوخت از مناطق تحت کنترل دولت و شبه‌نظامیان کُرد از شرق فرات به استان ادلب است و احتمالاً النصره از طریق اخذ مالیات و عوارض در گذرگاه‌های تحت اشغال خود، به یک منبع دائمی تأمین مالی دست‌یافته است؛ گذرگاه‌هایی که مناطق تحت کنترل دمشق را به شمال غرب سوریه پیوند می‌زند و شامل ریف غربی حلب است.

عبدالوهاب العاصی از پژوهشگران حاضر در مرکز مطالعات جسور به این پایگاه خبری گفت که النصره در تلاش است بر منابع قدرت و ثروت در شمال سوریه دست یابد و قصد دارد به ترکیه بگوید که می‌تواند به‌صورت کامل با سیاست‌های امنیتی و خارجی آن در شمال سوریه هماهنگ شود و ترکیه نیز می‌تواند با آن النصره به‌عنوان یک‌طرف همکاری کند

فاتح حسون از فرماندهان ارتش آزاد نیز می‌گوید که النصره می‌خواهد از شر هر گروهی که خطری برایش دارد، خلاص شود و به جامعه بین‌الملل بقبولاند که تنها گروه نظامی است که می‌تواند مناطق آزادشده در ادلب و اطرافش را اداره کند و این جامعه نیز مجبور شود با آن تعامل کند.

در پایان حسون اعلام کرد که گروه‌های الجبهه الوطنیه دو راه بیشتر پیش روی خود ندارند: یا النصره را عقب برانند و مناطق مهم را در ادلب و اطرافش پس بگیرند که این مسئله نیازمند حمایت بین‌المللی است که در حال حاضر وجود ندارد یا این‌که‌ الجبهه نقش خود در مدیریت شمال سوریه را از دست بدهد.