اقتصاد لبنان در گرو غرب

در حالی که جریان‌های سیاسی برای تشکیل کابینه لبنان به ریاست محمد الصفدی به توافق اولیه رسیده بودند، وی از پذیرش این مسئولیت خودداری کرد. از سوی دیگر، اعتراضات لبنانی‌ها در سایه خلف وعده غرب در اجرای کمک‌های اقتصادی، همچنان ادامه دارد. جبران باسیل وزیر امور خارجه دولت پیشبرد امور لبنان روز شنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «ام تی وی» لبنان از موافقت محمد الصفدی وزیر دارایی سابق این کشور با تصدی پست نخست‌وزیری خبر داده بود اما بعد از گذشت چندین ساعت الصفدی به خبرها مبنی بر مطرح شدن نام وی به عنوان یکی از گزینه‌های تصدی نخست‌وزیری لبنان واکنش منفی نشان داد. محمد الصفدی اعلام کرد که با تشکر از میشل عون رئیس جمهور و سعد الحریری و تمام کسانی که نامم را برای تشکیل دولت جدید پیشنهاد دادند، ولی من تشخیص دادم که تشکیل دولت هماهنگ و منسجم و مورد حمایت همه گروه‌های سیاسی که بتواند اقدامات فوری برای نجات وضعیت اقتصادی و مالی بحرانی اتخاذ کند و به خواسته‌های مردم پاسخ دهد، دشوار است. الصفدی با بیان اینکه بیانیه‌اش در پاسخ به تمایلی است که طرف‌های مختلف برای مطرح کردن نامش به عنوان گزینه تصدی نخست‌وزیری نشان داده‌اند، از  پذیرش مسئولیت تشکیل دولت جدید لبنان عذرخواهی کرد.  

پیشتر، سعد الحریری در پی اعتراضات گسترده مردمی نسبت به وضعیت اقتصادی عصر روز سه‌شنبه 29 اکتبر (هفتم آبان) در پیامی خطاب به مردم لبنان از قدرت کناره‌گیری کرده بود. لبنان 25 سال است که با بحران اقتصادی روبروست و امروز در نتیجه تراکم 30 سال سیاست اقتصادی اشتباه، وضعیت کشور بدتر شده و اعتراضات مردمی را به همراه داشته است. بدهی‌های عمومی لبنان به کشورهای اروپایی و آمریکایی به یکی از اهرم‌های فشار این کشورها ضد لبنان تبدیل شده است. از دید معترضان، کنفرانس‌های اقتصادی بین‌المللی و تعهدات مالی مصوب شده در این کنفرانس‌ها دردی از ملت لبنان را رفع نکرده است.

یکی از کنفرانس‌های مربوطه کنفرانس سیدر بود که در آوریل سال 2018 در پاریس برگزار شده، اما تعهدات مالی این کنفرانس همچنان انجام نشده و اروپا و آمریکا تحقق این کمک‌های مالی را به مداخله در امور داخلی لبنان و کنار زدن حزب‌الله و گروه‌های مقاومت از بافت سیاسی این کشور مرتبط کرده‌اند. تحلیلگران مسایل داخلی لبنان معتقدند هدف واقعی آمریکا ایجاد فتنه و آشوب در لبنان است تا در آن فضا به دستاوردهای سیاسی خود برسد و دولت مورد نظر خود را در این کشور روی کار بیاورد. در همین رابطه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با ناآرامی‌ها در لبنان اختصاص کمک امنیتی 105 میلیون دلاری به این کشور را بلوکه کرد. آمریکا از اظهارنظر رسمی در خصوص تعلیق کمک‌های این کشور به لبنان طفره می‌رود، اما پیش از این، رژیم صهیونیستی از شرکای خود در جامعه بین‌الملل خواسته بود تا کمک‌های خود به لبنان را مشروط به خروج حزب‌الله از دولت و توقف طرح موشکی حزب‌الله نمایند. کمک نظامی آمریکا به لبنان شامل دوربین‌های دید در شب و سلاح‌های مورد نیاز برای تامین امنیت مرزی می‌شد.

گرچه اسناد و اطلاعات زیادی در خصوص فشار مالی و اقتصادی آمریکا برای مداخله در امور داخلی این کشور وجود دارد، اما اظهارات اخیر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا را می توان مهمترین و شفاف‌ترین سند مداخله آمریکا در تحویل دولت مورد نظر خود به مردم لبنان دانست. با توجه به آن چه که گفته شد، به نظر می‌رسد عوامل خارجی نقش تاثیرگذاری در اعتراضات روزهای اخیر در جامعه لبنان داشته‌اند. بر کسی پوشیده نیست که آمریکا و اروپا از طریق جنگ اقتصادی که با عنوان مجازات حزب‌الله لبنان ضد ملت این کشور در پیش گرفته آن را دنبال کرده است.